Magazin Zdravlje

Tihi ubica: Naučno istraživanje pokazalo kako se meri nasleđeni rizik od visokog pritiska

Visok pritisak
Foto: Pixabay/Thomas H.

Visok pritisak nazivaju i tihim ubicom, jer bolest često prolazi dugo vremena bez ikakvih simptoma. Međutim, najnovijim medicinskim istraživanjem, dobijeni su precizni podaci o nasleđenom riziku od hipertenzije.

Istraživanje je sproveo tim naučnika Medicinskog istraživačkog instituta Hanter u Australiji, a vršena je detaljna genetska analiza pacijenata koji su u njemu učestvovali.

Tako su ustanovili najbolji način lečenja, javlja naučni portal Eurekaleret.

Naglašava se da je u svom istraživanju tim upotrebljavao podatke i merenja biobanke Velike Britanije, kako bi se realno i tačno ustanovila veza između genetskog sklopa pacijenta, reakcije na sodijum i posledica po krvni pritisak.

Član istraživačkog tima, profesor Mari Karns kaže da kod nekih pacijenata lekovi, koji smanjuju sodijum u organizmu, dovode do uspešnog tretmana.

Drugi, oboleli od hipertenzije, gotovo da ni ne reaguju na tu vrstu medikamenata, ali se ispitivanjem njihove genetike, može tačno utvrditi vrsta tretmana za efikasno lečenje, piše 021.rs.

Genetska analiza svakog pacijenta je temelj tzv. precizne medicine, gde svaki bolesnik, zahvaljujući prikupljnim podacima, dobije najefikasnije lekove i tretman ne samo za hipertenziju nego i druge hronične bolesti, naglašava Karns dodajući da gotovo 80 procenata starije populacije u Australiji pati od jedne ili više vrsta hroničnih poteškoća.

Skoro trećina odrasle populacije u Australiji pati od visokog krvnog pritiska ili bolesti povezanih sa hipertenzijom. Samo 30 odsto tih pacijenata bude uspešno izlečeno, tvrdi Karns.

Dodaje da bi smanjenje od 25 procenata obolelih i preminulih od hipertenzije donelo australijskoj državi uštedu od oko 34 milijarde dolara godišnje.

Izvor: 021.rs, Fonet

Šta je hipertenzija i zašto 1,1 miliona Srba pije tablete za pritisak?

Luftika #

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

Share via
Copy link