Ljubimci Magazin

Kako da pomognete uličnim životinjama da lakše prežive paklenu letnju vrelinu

ulične životinje tropske temperature pomoć
Foto: Unsplash

Nalazimo se usred paklenog toplotnog talasa, kada nikome nije lako da pregura dan, a posebno našim krznenim prijateljima, koji su osuđeni  na život na ulici, na uzavrelom betonu. Zato treba da se potrudimo da im pomognemo, ali je pored dobre volje, potrebno i znanje kako da to učinimo na najbolji način.

Sve što tokom tropskih vrućina ne prija ljudima, ne prija ni životinjama, pa se savetuje da povedemo računa o kućnim ljubimcima, ali i uličnim životinjama.

Kako bi što bolje informisali javnost na koje načine je najbolje pomoći životinjama, Organizacija Animal reskju (Animal rescue) i ovog leta pokreće kampanju „I mi smo žedni“

Aleksandar Gavrić iz ove organizacije za N1 ističe da je jako važno svakodnevno ostavljati svežu vodu, kako bi životinje mogle da piju, ali i da se rashlade.

Za tropske temperature najzgodnije granule i voda

Prema njegovim rečima, životinje za razliku od ljudi mogu da namirišu vodu, pa je vrlo lako nađu, te stoga najbolje ostaviti je u nekom žbunju, iza zgrade, sakrivenu da ne bude smetnja prolaznicima.

mačka leto voda
Foto: topleadindia.com

– Hranu takođe. Gledajte da ostavljate hranu koja ne može lako da se pokvari. Granule su zgodne preko leta, obavezno uz vodu – navodi on.

Uz ostavljanje dovoljne količine, pre svega vode, potrebno je voditi računa i o drugim stvarima, poput toga kada kućne ljubimce izvodimo u šetnju.

– To ne bi trebalo da bude usred dana. Mi imamo projekat „Ja ne nosim obuću“ gde skrećemo pažnju da u vrelim letnjim danima životinje mogu da dobiju opekotine na šapama usled šetnje po asfaltu –kaže Gavrić i savetuje šetnje ujutru i uveče po travnatim i zemljanim površinama.

Ljubimce nikako ne ostavljati u automobilu

Jedna od najopasnijih situacija je ostavljanje kućnih ljubimaca u kolima.

Kampanja koju je pokrenula Animal rescue pod nazivom „Vaših par minuta može biti njihova večnost“ ukazuje upravo na ovaj problem.

Gavrić ističe da to ne treba činiti čak ni nakratko.

– Čak i pri otvorenom prozoru, na visokim temperaturama može doći do zagrevanja kola vrlo brzo i psi mogu da dobiju toplotni udar – objašnjava on.

pas u kolima
Foto: animal-welfare.com

Kako pomoći životinjama ukoliko se „pregreju“

U situacijama kada do toplotnog udara dođe, potrebno je odmah reagovati, a Gavrić upozorava da su simptomi kod pasa i mačaka različiti.

– Ako vidite da mačka dahće to je već ozbiljna situacija. Kod pasa je dahtanje način da se rashlade, ali ako vidite penu na ustima to je znak dehidratacije.

Ako vidite da je pas dobio toplotni udar, nemojte ga odmah kvasiti celog, jer može doći od suprotne reakcije. Potrebno je prvo skloniti ih u hladovinu i kvašenje krenuti od šapa – kaže on.

Upozorava i da je dugodlakim psima mnogo teže i da im je potrebno konstantno rashlađivanje.

– Nađite im neko mesto u stanu gde mogu da se rashlade na pločicama, ili kvasite beton ispred zgrada i kuća – navodi Gavrić.

Izvor: N1

Novosadski bubnjar pokrenuo modni brend, sav prihod daje za ugrožene životinje (FOTO)

Luftika #

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

script type="text/javascript" src="//delivery.r2b2.io/get/luftika.rs/generic/in-media">
Share via
Copy link