U saopštenju koje su poslali medijima, Udruženje turističkih radnika Srbije i Asocijacija nezavisnih turističkih agencija Srbije, upozorili su da će danas bez posla u ovoj oblasti ostati čak 4000 radnika.
Ovo se dešava, kako kažu, uprkos tome što su pravovremeno upozoravali na sve probleme proistekle iz blokada turističkih agencija koje traju više od mesec dana.
Iako su u saopštenju naveli da nadležni najčešće nisu odgovarali na dopise, ponovo su apelovali na resorno ministarstvo da hitno reši problem blokade, uz ocenu da se samo povećavaju šanse da agencije masovno bankrotiraju i tako „ostave putnike bez zamenskih putovanja“.
UTAS i ANTAS kažu i da je resorno ministarstvo na kraju donelo pravilnik „bez učešća struke“, koje je „potpuno neprimenjivo u praksi“, odnosno bankarske garancije kao uslov za nastavak zakonitog poslovanja.
„Agencije čine sve što mogu kako bi opstali na tržištu i tako omogućili zamenska putovanja. Većina agencija je morala da otpusti dobar deo radnika ili će to uraditi uskoro, ali sva rezanja troškova su nedovoljna ako se ne omogući zakonit nastavak rada i prodaja turističkih aranžmana“, navodi se u saopštenju.
UTAS i ANTAS su takodje pozvala osiguravajuće kuće da saopšte da li će isplaćivati štetu putnicima kojima ne budu realizovana zamenska putovanja, „jer većina agencija ne može da nastavi da radi u trenutnim uslovima“.
„Polise od insolventnosti, koje su zakonski uslov za organizovanje putovanja, nisu ni ponuđene većini agencija tako da su nam faktički i dalje nedostupne. Osim toga, cene su nerealno visoke jer agencije sigurno neće ostvariti značajan promet uskoro“, smatraju u UTAS i ANTAS.
Dodaje se i da su sva udruženja turističkih agencija i vodiča Srbije zatražila od nove ministarke trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjane Matić hitan prijem kako bi ponovo ukazali na probleme i kako bi se pronašlo prihvatljivo rešenje za nastavak poslovanja agencija.
„Trenutno zakonodavstvo i postupci osiguravajućih kuća favorizuju velike agencije umesto da omoguće slobodnu tržišnu utakmicu pod jednakim uslovima za sve učesnike. To ne možemo da dozvolimo jer bi se tako ugasile manje, uglavnom porodične, agencije koje decenijama čine stub sigurnog i pouzdanog putovanja“, zaključuje se u saopštenju.
Tek nekoliko turističih agencija dobilo je ponude od osiguravajućih kuća, za polise koje su izuzetno skupe, prenosi Blic. Tako, one agencije koje su početkom ove godine za polisu morale da izdvoje između 1.000 i 2.000, sada bi trebalo to da plate 8.000 evra. Uz to, od početka pandemije otpušteno je oko 4.000 ljudi zaposlenih u agencijama, pišu Novosti, a prenosi 021.rs.
Dodaj komentar