Vesti

Svetski dan devojčica: „Njihova snaga je nemerljiva“

devojčica
Foto: Pixabay

Međunarodni dan devojčica obeležava se svake godine 11. oktobra u znak podrške njihovim pravima i zaštiti u suočavanju sa specifičnim izazovima.

Ovaj dan obeležava se od 2012. godine, na osnovu odluke Ujedinjenih nacija koja ima za cilj poboljšanje položaja devojčica u obrazovanju, radu i ostalim sferama društva, kao i suzbijanje rodne neravnopravnosti.

Ideja o obeležavanju ovog dana proističe iz kampanje nevladine organizacije Plen Internešnl (Plan International) pod nazivom „Zato što sam devojka“ (Because I am a girl), koja je promovisala podršku u obrazovanju devojčica.

Mnogim razvojnim planovima i strategijama koje svake godine donose zemlje širom sveta prigovara se izostavljanje učešća devojčica. Smatra se da problemi sa kojima se devojčice svakodnevno suočavaju tako postaju nevidljivi.

U Srbiji, novi Zakon o rodnoj ravnopravnosti, kao krovni zakon o zaštiti prava žena, usvojen je 2021. godine. Uprkos njegovom donošenju, žene su nedovoljno zastupljene u donošenju odluka u svim sferama društvenog, ekonomskog i političkog života Srbije.

Ovo se može zaključiti i iz istraživanja „Devojke imaju reč“ koje je 2023. godine sprovela Akademija ženskog liderstva (AŽL), u kome je učestvovalo oko 1.500 učesnica uzrasta do 19 godina, pretežno iz srednjih i većih gradova.

U njemu se navodi da više od 77 odsto ispitanica smatra da su devojčice i devojke diskriminisane u društvu u Srbiji. Takođe, oko 45 odsto ispitanica navelo je da su u nekom trenutku svog života bile rodno diskriminisane.

Takođe se primećuje da škole nedovoljno pažnje posvećuju temama rodne ravnopravnosti.

O obeležavanju ovog dana i važnosti svakodnevnog ohrabrivanja i uviđanja potencijala devojčica i devojaka za Betu je govorila selektorka ženske košarkaške reprezentacije Srbije i osnivačica Instituta za ženski sport Marina Maljković.

Maljkovićeva već petu godinu organizuje besplatne škole sporta za devojčice u osnovnim školama širom Srbije.

Na pitanje da li je tretman devojčica u školama tim poduhvatom ravnopravniji, rekla je da im se tako omogućavaju jednake prilike za bavljenje sportom.

– Mislim da je to dovoljna i prava borba za jednakost, tvrdi ona.

Što se tiče šireg uticaja koji ovakav rad sa devojčicama ima na njihovu okolinu, Maljkovićeva tvrdi da su, samom izloženošću i učešćem u jednom takvom sistemu (u kome se kroz sport neguje psihomotorno zdravlje dece), i devojčice i njihovi roditelji svesni širine pristupa i svih koristi koje im omogućava pravilan pristup sportu.

– Naš medicinski i stručni tim vredno radi na pripremi radionica, testiranja, psiholoških susreta, edukativnih i različitih kulturnih materijala tokom cele sezone, dodaje ona.

Na pitanje kako devojčice stiču i neguju solidarnost tokom bavljenja sportom, Maljković kaže da je „snaga devojčica nemerljiva, ma kom sportu one pripadale“.

– Društvo menjamo mi, svako od nas, u domenu u kom možemo da ostvarimo svoj pun potencijal i time treba da se vodimo nasuprot izgovorima zbog čega ne bi trebalo da budemo hrabre i delujemo ravnopravno, dodala je.

Ona je takođe istakla i značaj fer pleja, kao osnove svakog sporta.

– Zdrav takmičarski duh je poželjan i treba ga gajiti na poseban način, zaključuje Marina Maljković.

Projekat „Svi imaju reč – zajedno za rodnu ravnopravnost u školama“ sprovode Akademija ženskog liderstva i Medijski centar Beta, a podržava Švedska u okviru programa Beogradske otvorene škole „Mladi i mediji za demokratski razvoj“.

Izvor: 021.rs

Čitajte Luftiku na Google vestima

Devojčicu Lene Mari Fosen talenat je vinuo u visine, a strah od starenja odveo u anoreksiju, umetničku fotografiju i smrt (VIDEO)

Ekipa Luftike

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

script type="text/javascript" src="//delivery.r2b2.io/get/luftika.rs/generic/in-media">
Share via
Copy link