Aleksandar Vučić kontramitingom želi da uguši studentski protest. Ali iako pojedinci plaćaju visoku cenu, policija i pravosuđe niti su u stanju, niti su voljni da suzbiju široki pokret, ocenjuje švajcarski list Noje cirher cajtung.
„Osnivanjem ’narodnog pokreta’ bliskog državnim vlastima,Vučić je tokom vikenda pokušao da povrati inicijativu. Na taj način on želi da oslabi studentski i omladinski pokret koji već mesecima maršira po Srbiji i na svojim skupovima zahteva odgovornost državnih organa“, piše Noje cirher cajtung.
„Režim je dugo puštao da stvari idu svojim tokom. Očekivalo se da će se pokret ugasiti. A pošto su studenti istrajali i kada je njihov krug pristalica porastao i proširio se na gradove u provinciji, vlast je pojačala pritisak na aktiviste i novinare. Bilo je hapšenja, pretresa kuća i optužbi.“
„Ali, Srbija nije Belorusija“, piše švajcarski list. „Iako pojedinci plaćaju visoku cenu za svoju posvećenost, policija i pravosuđe niti su u stanju, niti su voljni da suzbiju široki pokret. Čak i medijske klevete i pokušaji ucene od strane tajnih službi imaju samo ograničen efekat: protest je organizovan na decentralizovan način. Vidljivih lidera nema.“
Loša kopija
U članku se iznosi procena da je Vučićevom mitingu u subotu prisustvovalo oko 55.000 ljudi. „To nije mnogo s obzirom na propagandni napor koji su partija i vlast uložile u to. Sredinom marta studenti su mobilisali višestruko više građana u Beogradu. U Beograd su od petka autobusima iz cele Srbije dovezene hiljade ljudi, među kojima i brojni penzioneri. Prema izveštajima medija, stranka je opštinama i državnim preduzećima nametnula kvote koje su zvaničnici morali da ispune.“
„Vučić je te večeri na govornici proslavio rođenje novog ’pokreta za narod i državu’. Stvaranje političkog pokreta odozgo koji tvrdi da je narodni pokret, već samo po sebi je čudno – što se potvrdilo i samom organizacijom mitinga: to je bila loša kopija studentskih protesta.“
U članku se navodi da su besplatna hrana i piće deljeni na štandovima, čime se oponašala velikodušnost s kojom stanovništvo nudi hranu i smeštaj studentima dok marširaju. Ukazuje se da su organizatori dovezli traktore, što podseća na studentske demonstracije s kojima se često solidarišu i poljoprivrednici. Primećeno je da je iza Vučićeve govornice pisalo: „Ne damo Srbiju!“ – što je skoro isti slogan kao onaj koji koristi pokret za borbu protiv rudarenja litijuma.
„I kao što studenti od novembra postavljaju po četiri zahteva, uključujući i obelodanjivanje građevinske dokumentacije o renoviranju železničke stanice u Novom Sadu, tako zahteve postavlja predsednik. Samo što ih je pet.“
Novi građanski duh
„Istovremeno“, piše švajcarski list, „u Novom Pazaru, većinski bošnjačkom (muslimanskom) gradu na zapadu zemlje, moglo se videti sasvim drugačije shvatanje patriotizma. U subotu su studentski protestni marš dočekale kolege studenti sa lokalnog univerziteta.“
„Od ratova 1990-ih, odnosi između bošnjačkog stanovništva i ostatka zemlje su napeti. Sada su se muslimanski studenti bratimili sa svojim kolegama iz Beograda pod srpskom zastavom. To je zaista izraz novog građanskog duha. On ne proizilazi iz etničke pripadnosti ili vere, već iz zajedničkog osećaja odgovornosti prema državi i društvu“, zaključuje Noje cirher cajtung.
Izvor: Nova.rs
Novosadski psihijatar iskreno o Vučiću: On je nebitan, samo simptom, bolesni smo mi
Dodaj komentar