kultura Novi Sad

Novosadski mališani ostali na livadi, limanska sala premala za „Šumsku kraljicu“

šumska kraljica

Desetine novosadskih mališana i njihovih roditelja ostali su na livadi, ispred krcate sale Kulturne stanice ”Liman”, u kojoj je izveden pravi dragulj klasične umetnosti – opera ”Šumska kraljica”, novosadske Muzičke škole ”Isidor Bajić”.

Ova, jedina opera u Evropi koju izvode deca, predstavljena je publici u okviru Zmajevih dečijih igara, koje su i ove godine, kao tradicionalni lokalni brend, u žiži interesovanja, ali su prostori za izvođenje programa drastično suženi.

Mesec dana ranije, opera je doživela premijeru u okviru projekta Evropska prestonica kulture u kulturnoj stanici Eđšeg, u produkciji fondacije Bana Jelačića i u saradnji sa HKPD “Jelačić” i novosadskom Akademijom umetnosti. Bajićevci su odigrali dve predstave i u Amfiteatarskoj sali u novoj zgradi MŠ “Isidor Bajić” u okviru obeležavanja 114 godina od nastanka škole.

opera Šumska kraljica

Uvek se tražila “karta više” (pod znacima navoda, jer se opera igra besplatno ili za humanitarne priloge).

– ”Šumska kraljica” je stvarrno svetska, a naša. Jedinstvena je na ovim prostorima i u njoj učestvuju učenici osnovne i srednje muzičke škole ”Isidor Bajić”. Soliste je pripremila prof. Senka Nedeljković, gudački septet “Bariolage” prof. Igor Josifofski (aranžman za gudače priredio kompozitor Sreten Nešić), dečji hor ”Bajićeve slavuje”, prof. Ana Kovačić.  Za režiju smo zahvalni sjajnom Igoru Pavloviću, glumcu i reditelju Srpskog narodnog pozorišta, koji nam je pomogao da ovu našu operu dignemo na mnogo viši nivo – istakla je profesorica Ana Kovačić, pod čijom dirigentskom palicom Bajićevi đaci izvode ovo delo 7godina unazad (Novi Sad, Subotica, Osijek, Zagreb, Šid, Stapar, Beograd).

Franjo Štefanović – na misiji približavanja umetnosti deci

Tvorac ovog dela, Franjo Štefanović, bio je stanovnik Petrovaradina, a osim omaža autoru, koji je imao značajnu ulogu u približavanju opere deci, osnovna misija ”Šumske kraljice” je upravo promocija te vrste umetnosti najmlađoj publici. Sadržaj opere uzet je iz narodnih priča, a njena suštinska poruka je pružanje pomoći bližnjima.

Iako je ova forma donekle neuobičajena današnjim mališanima, po njihovim fantastičnim reakcijama tokom njenog izvođenja vrlo je lako zaključiti koliki je značaj ovog umetničkog poduhvata. Kompozitor, koji je bio i muzički pedagog, osnivao je i vodio horove i uvodio klasičnu umetnost u rad sa decom. Komponovao je još tri dečije opere: ”U vilinoj gori”, ”Na Orlovgradu” i ”Seoba Slavena”.

Štefanovićeva ”Šumska kraljica” nedavno je napunila 100 godina od nastanka, a najveća priznanja je doživela u Vojvodini dvoipogodišnjim izvođenjem u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu, osamdesetih godina prošlog veka. Danas ponovo živi, kroz najmlađe izvođače.

Profesorica Ana Kovačić, koja je, zajedno sa svojim učenicima, najzaslužnija za ovaj dragulj klasike, istakla je da je reč o pravoj muzičkoj čaroliji i da se nada da će biti još puno prilika da se sa njim upozna široka publika, pre svega najmlađi.

Nadajmo se da će ovu poruku shvatiti i donosioci odluka u ustanovama kulture i da će se za ”Šumsku kraljicu” naći adekvatan prostor za izvođenje u Novom Sadu, na radost umetnosti i uzdizanje društva.

23 godine ljubav stvara bolji svet

Hor ”Bajićevi slavuji” ove nedelje je napunio 23 godine. Od 1999. dečiji hor MŠ ”Isidor Bajić” peva i glumi uz osnovnu devizu ”Ljubav stvara bolji svet”. Kada govori o svojim malim saradnicima, prof. Ana Kovačić priča gotovo poetično – ”Ne, to nisu obična deca. Njihov talenat nije ograničen samo na muziku. Njihova svestranost prevazilazi okvire osnovne i muzičke škole. Podsećaju me na žonglere kada uspešno uklapaju sve svoje obaveze, želje i talente.

Oni stignu i da se druže, zabave, zaljube i da punim plućima dišu svoju mladost. Sportisti, matematičari, fizičari, pesnici, recitatori, glumci i pre svega budući muzičari!”

Otac Arsenije: Ludnice su nam sve punije, deca sve površnija, a kultura nula!

Čitajte Luftiku na Google vestima

Svetlana Lučić

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

63 Shares
Share via
Copy link