Uvođenje stranih privatnih fakulteta trenutno je jedna od izglednih izmena u Zakonu o visokom obrazovanju, koja vraća na vreme pre blokada, kada je taj isti predlog povučen iz skupštinske procedure.
To piše NIN i navodi da će prvi strani privatni univerziteti biti milanski Bokoni i Univerzitet Luis u Rimu.
Prema saznanjima NIN, u prethodna dva meseca blokada intenzivirani su razgovori sa stranim univerzitetima, kojima se otvaraju vrata za visoko obrazovanje u Srbiji, prvenstveno su to italijanski privatni univerziteti.
Oba univerziteta – milanski Bokoni i Univerzitet Luis u Rimu, najverovatnije bi došla u Srbiju sa studijama iz ekonomije i menadžmenta, a kako ističe NIN, razgovori su se vodili i sa nemačkim tehničkim fakultetom iz Minhena.
Prema pisanju nedeljnika, za razliku od italijanskih, gde je izražena volja za angažmanom obe strane, nije bilo moguće saznati dokle se stiglo u pregovorima sa Nemcima.
Država bi u slučaju realizacije podržala inostrane fakultete, počev od davanja prostora, a studenti u Srbiji bi dobili diplome države iz koje su fakulteti.
Kako navodi NIN, plan je i da studenti na budžetu dobiju vaučer s kojim će moći da biraju da li će na državni ili privatni fakultet, uz ocenu da se iza te “zavodljive površnosti” krije istina da se time direktno utiče na budžet državnih fakulteta, odnosno oduzima im se veliki deo novca.
Kada je reč o vaučerizaciji studija, NIN je ukazao da je jedna od bitnih finansijskih izmena u Zakonu o visokom obrazovanju već razrađena i pravno uobličena, pa i ne iznenađuje to da su na pojedinim fakultetima dekani studentima već najavili tu mogućnost.
U tekstu NIN podseća se da je pre nekoliko dana Vlada oformila radnu grupu kojoj je namena, kako je rečeno, analiza trenutnog stanja finansiranja i performansi visokog obrazovanja, a koja treba da da smernice novom zakonu o visokom obrazovanju, ali da je sada “više nego jasno” da ona to svakako neće učiniti, već će na stolu svi članovi dobiti već gotovo rešenje.
“Gotovo je sigurno da novi zakon o visokom obrazovanju neće pisati ni kabinet novog ministra prosvete Dejana Vuka Stankovića, dugogodišnjeg analitičara i profesora Fakulteta za obrazovanje učitelja, i to ne jer je otvaranjem raznih afera izgubio kredibilitet”, piše NIN.
Činjenica je, naglašava NIN, da ničeg od svega toga nema, niti će biti jer vlast već radi na svim varijantama izmene Zakona o visokom obrazovanju i jer vrh vlasti neće dozvoliti propuštanje nijedne sitnice vezane za univerzitete, koji su jedini uspeli da uzdrmaju ovaj režim.
Izvor: 021.rs
Dejan Vuk Stanković priprema novi Zakon o visokom obrazovanju
Dodaj komentar