Operacije koje sprovode roboti, podizanje novca preko čipa koji nam je ugrađen i gelovi od svemirskog otpada… Šta je od toga danas moguće?
Autori BBC emisije Svet sutrašnjice odlučili su 1995. da predvide kako će svet izgledati 30 godina kasnije, 2025. godine.
„Do 2025. godine, možemo da očekujemo krupne promene“, predvideo je profesor Stiven Hoking, jedan od najslavnijih naučnika toga doba, gostujući u emisiji koje se danas više ne prikazuje.
Tim emisije se složio sa tim, predstavivši gomilu inovacija koje će potresti svet, od hologramskih hirurških zahvata do gela pravljenog od svemirskog otpada.
I tako, uz pomoć stručnjaka – i prednosti trodecenijske naknadne pameti – proučili smo koliko je današnjice Svet sutrašnjice uspešno predvideo.
‘Sajberspejs nemiri’ iz 2005. godine
Presuda – Internet je ostao – uglavnom – otvoren i nije bilo nemira, ali nema nikakve sumnje da su postupci hakera doneli veliku nesreću mnogima.
Jedna stvar koju emisija nije predvidela bila je uloga hakera nacionalnih država kao što je Severna Koreja, stručno ispričana u BBC-jevom podkastu Lazarusov prepad.
Sajber-bezbednost je od ogromne važnosti za vlade i kompanije, a ljudi koji su podozrivi prema bankama zagovaraju kriptovalute kao što je bitkoin.
Rudarenje asteroida i gel od svemirskog otpada
Emisija je spekulisala da će svemirsko rudarenje postati unosna industrija, sa kompanijama koje će iskopavati asteroide blizu Zemlje u potrazi za dragim metalima.
Emisija je takođe sugerisala da će svemirski otpad postati toliko veliki problem da putovanje neće biti bezbedno za astronaute.
Rešenje – džinovske penasti gel koji bi usporio krš i lom.
Presuda – Ne postoji super penasti gel, a problem svemirskog otpada jeste akutan.
Takođe ne postoji svemirska rudarska industrija – ali bi to uskoro moglo da se promeni.
Futurista Tom Čizvejt je optimista kad je u pitanju rudarenje izvan naše planete.
„Potencijalna bogatstva su nepojmljiva, a tehnologija za to je sasvim u okvirima naših dometa“, kaže on.
Super hirurzi i njihovi roboti
Svet sutrašnjice je predvideo da će do 2004. godine biti usvojen zakon za sve britanske bolnice da moraju da objave rang listu stope uspeha hirurga.
Hirurzi sa vrha liste postaće toliko popularni i toliko dobro plaćeni da ne bi imalo smisla da oni putuju do pacijenata.
Umesto toga bi hologrami pacijenata bili slati njima i hirurzi bi vršili zahvate koristeći „specijalne rukavice“.
Na pacijentovoj strani, roboti bi savršeno oponašali pokrete hirurga.
Presuda – To baš i nisu pogodili, ali roboti pomažu prilikom operacija.
Ceo tekst čitajte na BBC na srpskom
Dodaj komentar