Srpski lekari su spasili život pacijentkinje sa 15 tumora na jetri operacijom koja je izvedena drugi put u istoriji medicine. Taj rizičan i komplikovan hirurški zahvat izveo je tim na čelu sa doktorom Vladimirom Dugalićem.
Pre naših lekara taj komplikovan operativni zahvat izveden je 2022. godine još samo u Milanu.
Profesor doktor Vladimir Dugalić, koji je bio i na čelu tima Prve hirurške klinike Univerzitetskog kliničkog centra Srbije, rekao je da ne voli pompezne naslove „prvi put u istoriji“, jer deluju kao reklama.
– Ali zaista, po literaturi, moj prijatelj iz Milana, profesor Gvido Torzili, jedini je opisao do sada (što je objavljeno u časopisu Update to Surgery 2022. godine) jednu ne baš istu, ali sličnu operaciju, po istim principima. Ljudi su u komentarima donekle opravdano pitali kako je moguće da se izvede bolesnik sa difuznim promenama u jetri, sa metastazama u jetri? To je dobro pitanje i delimično je tačno, kada su u pitanju metastaze karcinoma pankreasa, želuca, kod adenokarcinoma. Međutim, u ovom slučaju, kao i kod kolorektalnih metastaza, radilo se o neuroendokrinom primarnom tumoru na pankreasu, koji je dao promene na jetri i u tim slučajevima ima smisla raditi i te najkomplikovanije operacije na jetri, objasnio je on.
On je dodao da to ne znači će pacijentkinja stopostotno biti izlečena, ali su joj dali šansu da se uz dodatnu terapiju izleči.
– Mi imamo bolesnike koji žive i preko deset godina sa takvom vrstom oboljenja, tako da te operacije zaista imaju smisla. Ovo je tako retka operacija i nije rađena do sada, prvo jer je to veoma složena hirurška procedura. Operacija se zove i roler koster, odnosno potkovičasta resekcija jetre, zato što se kroz jetru ide kao kroz tobogan. Čuvaju se određene vaskularne strukture, odnosno krvni sudovi i žučni vodovi, a uklanja se samo ono što je neophodno, odnosno te promene u jetri, naveo je doktor Dugalić.
Kod ove bolesnice alternativa je bila da se uradi veća resekcija, da se odstrani pola jetre, ali onda bi bila upitna postoperativna funkcija jetre.
– I zato smo se odlučili za ovu vrlo tešku operaciju koja je trajala 10 sati. Ja sam zaista ponosan na ceo moj tim – tri hirurga, Uroša Đinđić, Peđu Dujića, Aleksandra Bogdanovića i veoma važna napomena, anesteziolog Bogdana Milinković. Od nje isto tako dosta toga zavisi, s obzirom da su anesteziolozi zaduženi da što manje krvari bolesnik na operativnom stolu, rekao je on.
Dobar deo jetre je sačuvan, dodao je.
Ceo tekst čitajte na N1
Niški lekari radili 100 dana i 12 uzastopnih vikenda bez novčane naknade i eliminisali liste čekanja
Dodaj komentar