Interna dokumenta Evropske unije pokauju da se Srbija nalazi na listi 10 najproblematičnijih zemalja kada je reč o poštovanju bezviznog režima unutar EU, zbog čega se u Briselu trenutno vodi rasprava o ponovnom uvođenju viza za građane Srbije.
Stručnjaci gaje nadu da je vest o mogućem povlačenju viza Srbiji samo upozorenje, ali da bi mogao da bude uveden neki sistem registracije za ulazak u EU, ukoliko se negativni trend kršenja pravila putovanja nastavi.
Portal EUObserver objavio je da su nezakonit boravak i neosnovani zahtevi za azil građana Zapadnog Balkana, kao i Moldavije, Gruzije i Ukrajine, pokrenuli u Briselu raspravu o suspenziji bezviznog putovanja u Evropsku uniju.
Prema internom dokumentu EU, Srbija i Albanija su svrstane među 10 najproblematičnijih zemalja kada je u pitanju poštovanje bezviznog režima zbog čega Nemačka smatra da bi Evropska komisija trebalo da podseti da je pokretanje mehanizma za suspenziju bezviznog režima izgledna opcija.
Prema zvaničnim podacima Nemačke o kršenju zakona o strancima 2020. godine, Albanija je na drugom mestu, Ukrajina na petom, Srbija na sedmom, Moldavija na devetom i Gruzija na desetom mestu.
„Nezadovoljstvo se izgleda nakuplja u Francuskoj, Nemačkoj i Italiji, u trenutku šire rasprave o zaustavljanju navodne zloupotrebe“, navodi briselski portal.
Sagovornici smatraju da u ovom trenutku nije realno da budu ukinute vize građanima Srbije, ali ističu da je reč o ozbiljnom upozorenju.
Ukoliko se nastavi ovakav trend u narednom periodu postoji mogućnost da EU uvede nekakav sistem registracije za ulazak u Uniju, kao što postoji za ulazak u SAD.
Da li će to biti samo po principu odobravanja registracije ili samo da morate da imate tu registraciju, to je sad već drugo pitanje. Gotovo je sigurno da će u narednom periodu, od nekoliko godina, biti malo zaoštrena ta politika slobodnog putovanja, jer je dosta ljudi je zloupotrebljava.
Vize za boravak u zemljama EU do 90 dana ukinute su za građane Srbije, Crne Gore i Severne Makedonije u decembru 2009, za građane Albanije i Bosne i Hercegovine 2010, Moldavije 2014, a Gruzije i Ukrajine 2017.
Izvor: Nova
EU se ponaša arogantno prema istočnoj Evropi i raskida s hrišćanskim moralom
Dodaj komentar