Magazin Novi Sad

Novosađanin „Spasoje“ stiže svuda, radi umesto vas, a ako zatreba očistiće i sneg

Spasoje 1
Foto: PKS /AgroTV

Poznato je da je Novi Sad postao meka za informacione tehnologije. Ta činjenica poznata je i van granica naše zemlje, pa su i mnoge inostrane firme rešile da dođu u vojvođansku prestonicu i iskoriste znanje i umeće naših IT stručnjaka.

Da nam strane kompanije nisu uvek potrebne, već da među mladim stručnjacima i pronalazačima postoji i znanje i preduzetnički duh, pokazuje projekat startap tima „Farmbot“ iz Novog Sada.

Oni su rešili da iskoriste svoju stručnost i ponude inovacije u oblasti poljoprivrede, kako bi olakšali seljacima obradu zemlje i učinili ovu privrednu granu ponovo atraktivnom. Posebno na nepristupačnim terenima.

Specijalni rover radi na daljinski, ideja se rodila na padinama Fruške gore

Ovaj tim je napravio specijalni rover, robot-vozilo, koje je nazvao „Spasoje“. Funkcioniše na daljinsko upravljanje, sa GPS navigacijom za održavanje voćnjaka, vinograda i zelenih površina, posebno onih na strmim padinama. Sve je osmišljeno kako bi se poljoprivrednim proizvođačima pojednostavio i pojeftinio rad, piše portal AgroTv.

Na takmičenju za najbolju tehnološku inovaciju u Srbiji za „Soter Rover“ dobili su treću nagradu. Njihov robot koristi alate za košenje, prskanje, oranje, čišćenje snega, a u stanju je da vuče i prikolice sa 800 kilograma tereta.

Foto: PKS /AgroTV

– Naša misija je da olakšamo rad seljaka na teškim terenima i omogućimo ljudima da uz pomoć nove tehnologije ostanu i vrate se zemlji – kaže Nikola Lukičić, direktor firme „Farmbot“ koja se bavi tehnološkim razvojem robotike u poljoprivredi.

U preduzeću ovu inovativnu mašinu zovu „Spasoje“. Ideja se rodila na obroncima Fruške gore gde Nikola sa kolegom iz „Farmbot“ tima Branislavom Veskovićem uzgaja organsku lavandu.

Nedostatak radne snage veliki problem, „Spasoje“ uskoro izlazi na tržište

U razgovoru sa lokalnim vinarima i voćarima uvideli su da je nedostatak radne snage veliki problem. Takođe, rad klasičnih poljoprivrednih mašina na strmim terenima je bio veoma otežan i postojao je realan rizik da se voćarski traktori zbog nagiba terena prevrnu.

– Postojao je konkretan rizik od prevrtanja voćarskih traktora na strmim terenima prilikom košenja, oranja i prskanja zasada. Rodila se ideja o automatizaciji ovih procesa čime doprinosimo i održivom razvoju poljoprivrede – priča Nikola.

Navodi da su im potrebne nove investicije za razvoj novih modela robota, koji će imati još veće performanse i koristiti alate za voćarske traktore i na taj način zameniti upotrebu takve vrste traktora u potpunosti.

Spasoje 3
Foto: PKS /AgroTV

Prvi prototip rovera nastao je sredinom 2019. godine. Od tada stalno usavrašavaju tehnologiju koju testiraju na terenu u svim vremenskim uslovima.

Uskoro će se „Spasoje“ naći na tržištu i zainteresovani poljoprivrednici će najzad moći da iznajme ili kupe ovu višenamensku mašinu.

Takmičenje za najbolju tehnološku inovaciju u Srbiji organizovalo je Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja u saradnji sa Privrednom komorom Srbije i Radio televizijom Srbije.

Čitajte Luftiku na Google vestima

Izvor: AgroTv

Luftika #

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

script type="text/javascript" src="//delivery.r2b2.io/get/luftika.rs/generic/in-media">
102 Shares
102 Shares
Share via
Copy link