Lider desničarske Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislav Šešelj dobio je poziv za saslušanje pred Mehanizmom za međunarodne krivične sudove, koje je pravni naslednik Haškog tribunala.
Kako je Šešelj potvrdio u telefonskoj izjavi za Radio Slobodna Evropa (RSE) saslušanje je zakazano za 1. jul.
Šešelj je naveo da će se najverovatnije odazvati pozivu.
Poziv na saslušanje je na svom Tviter (Twitter) nalogu potvrdio i bivši visoki funkcioner SRS, Nemanja Šarović. On je naveo da nije želeo da primi poziv, jer nije bio napisan ćirilicom.
Odbio sam da primim jedan poziv jer je bio na engleskom, kao i drugi poziv na meni nepoznatom jeziku!
Policijski inspektori su postupali po nalogu Mioljuba Vitorovića, zamenika Tužioca za ratne zločine!
2/3 pic.twitter.com/N0WkxwFVMU
— Nemanja Šarović (@NemanjaSarovic) May 24, 2022
Kako je Vojislav Šešelj rekao za RSE, poziv je stigao i Ljiljani Mihajlović, Ognjenu Mihajloviću, Miljanu Damjanoviću, Miroljubu Ignjatoviću, Marini Ristić i Marini Raguš. Oni su sadašnji i bivši članovi SRS.
Reč je o „navodnom kršenju pravilnika Haškog tribunala u pogledu zaštite identiteta zaštićenih svedoka i poverljive dokumentacije“, rekao je Šešelj za RSE.
– Ja sam to sve objavio u svojim knjigama, više od 50 knjiga. Objavljujem sav materijal Haškog tribunala iz mog predmeta, jer je predmet završen i ne mogu oni sto godina da drže u tajnosti – rekao je Šešelj.
On je dodao da nije ugrožavao svedoke, već da je kompromitovao tribunal, te da će to nastaviti da radi.
Iz Mehanizma za međunarodne krivične sudove i Tužilaštva za ratne zločine Srbije nisu bili dostupni za hitan komentar.
Vojislav Šešelj je pravosnažnom presudom Haškog tribunala iz 2018. godine osuđen na deset godina zatvora zbog podsticanja progona, deportacije i prisilnog raseljavanja i premeštanja Hrvata u vojvođanskom selu Hrtkovci, 1992.
Šešelj je 6. maja 1992. godine održao govor u Hrtkovcima, za koji je Žalbeno veće Mehanizma za međunarodne krivične sudove, koje je naslednik nekadašnjeg Haškog tribunala, ocenilo da je značajno doprineo progonu, deportaciji i drugim nehumanim delima.
Šešelj je ostao na slobodi u Srbiji, jer je odslužio kaznu tokom boravka u pritvoru od 2003. do 2014. godine.
Dodaj komentar