Novi Sad

Servis klime 3.000, montaža 12.000 – uz temperaturu porasle i cene

Foto: corfuenergyexperts.com

Topli dani su već stigli i jara se lagano uvlači u stanove, iako je do kalendarskog leta ostalo nešto više od mesec dana. Lepo vreme je najveći broj ljudi izmamilo napolje, kao guštere koji žele da uhvate svaki zračak sunca, ne bi li uhvatili malo boje pre nego što dođe vreme za plažu.

Većina zasad ne razmišlja o hlađenju, iako iz gradskih klima servisa savetuju da je ovo pravo vreme za briigu o vašim uređajima, posebno ukoliko želite da izbegnete čekanja, zbog ogromnih gužvi koje će sigurno nastupiti već za mesec dana.

Novosađani zovu servisere tek kad se klima pokvari

To je za Dnevnik potvrdio i majstor Rajko Petrić iz jednog novosadskog klima servisa, koji kaže da zasad nema povećanog broja poziva naših sugrađana.

Već tradicionalno, gužve i pozivi za servise i čišćenje klime stvaraju se u junu i julu, uprkos apelima servisera da se građani za te usluge javljaju u tokom aprila i maja, jer se u junu stvaraju gužve za montažu klima.

– Nismo imali mnogo posla do sada, mislim da je to zbog hladnijeg vremena, ali ipak ima građana koji zovu za servise i montažu. Trend je u Novom Sadu da se majstori zovu u poslednji momenat, kada se klima već pokvarila. Mi uvek preporučujemo servis ranije i uklanjanje nedostataka pre nego što se jave veća oštećenja ili klima prestane da radi – kaže Rajko.

Porasle cene klima uređaja, ali i usluga servisera

Cene usluga servisa, kao i cene klima poskupele su ove godine. Petrić je objasnio da je materijal znatno poskupeo, ali da se na cenu usluga Novosađani do sada nisu žalili i da imaju razumevanja. Tako je sada servis klima uređaja poskupeo za 500 dinara, te košta 3.000, dok dužni metar instalacije staje 2.000, što je 500 dinara više nego lane.

I montaža klime skuplja je ove godine, te je njena cena u servisima umesto 9.000, sada 12.000 dinara. Lane je nosač za klimu koštao 350, a sada je 600 dinara i to je samo jedan od primera poskupljenja koju majstor Petrić navodi.

Najjeftiniji modeli oko 25.000, cene idu i do 226.000 dinara

Standardne klime koštaju od 24.000 do 80.000 dinara u novosadskim prodavnicama, dok je za inverter klimu potrebno izdvojiti od 33.000 do 225.900 dinara. Cene pokretne klime se kreću između 32.000 i 60.000 dinara, dok su prozorske nešto teže za pronaći, a u prodavnicama koje ih nude mogu se kupiti po ceni do 40.000 dinara.

Foto: Pixabay

– Zbog finansijske situacije, sugrađani se često prvo raspituju o polovnim klima-uređajima, a što se tiče novih, najviše se kupuju one koje su najjeftinije, a to su “Voks” i “Tesla”. I klima uređaji su poskupeli ove godine, pa je klima srednje klase prošle godine koštala oko 33.000 dinara, a sada je 40.000, pa kada se na to doda montaža, nova klima staje bezmalo 500 evra – kaže Petrić.

Za kompletno čišćenje neophodan pravi majstor

Ono što sugrađani mogu sami da urade je da izvade filtere i operu ih pod vodom sa malo deterdženta. Ipak, to može biti samo prva pomoć, budući da je za kompletno čišćenje i dezinfekciju potreban pravi majstor.

Kako je Petrić objasnio, u poslednje četiri godine sve je više majstora koji nude čišćenje za cenu manju od prosečne, s tim da samo operu mrežice i poprskaju isparivač kiselinom ili alkoholom da trenutno ubiju bakterije.

– Međutim, blato i prljavština ostaju nataloženi jer nisu fizički otklonjeni, a to se može uraditi samo kompresorom, pa je čišćenje klime bez njega kao pranje zuba bez paste. Treba obratiti pažnju na majstore koji tako rade, a sve je više njih iz okolnih gradova koji pozivaju Novosađane nasumično i nude jeftiniji servis, a takve ponude prihvataju uglavnom neupućeni ili stariji ljudi, koji na kraju, nažalost, budu prevareni – ističe majstor Rajko.

Jeftinije opcije na kraju skupo koštaju

Kako Petrić kaže, ispravan servis podrazumeva pregled klime i izolacije spolja koja se menja ukoliko je trula, a menja se i kondenz crevo ako je puklo. Nakon toga, klima se pali i proverava da li radi ispravno i koliko freona ima u njoj.

Količina freona koja se dopunjuje zavisi od situacije do situacije, pa to može da košta od 20 do 50 evra.

Foto: cleantechloops.com

– Vlasnici klima ne znaju da je ona kao frižider, zatvoren sistem iz kog, kada je jednom montiran, freon neće izaći ni za dve ni 15 godina, a ukoliko ga manjka, to znači da je neki problem posredi i da freon curi.

Kada je klima prazna, prvo tražimo uzrok, saniramo problem i tek onda punimo klimu. Takođe, ukoliko se uzrok ne otkloni, a klima se stalno dopunjava, može se prepuniti freonom i tada se uređaj ponaša kao da freona nema uopšte, uprkos verovanju da tada bolje radi. Previše freona upropasti klimu i, iz našeg iskustva, jeftinije opcije na kraju skupo koštaju – zaključuje Petrić za Dnevnik.

Prljavi filteri na klima uređajima mogu ugroziti zdravlje, budući da se na njima nakuplja prašina, bakterije i gljivice. Takođe, servis uređaja koji su pokvareni košta više.

Dugoročno, nepravilan rad klime troši više struje, stoga je preporuka servisera da se klima redovno čisti i pregleda, kako bi se izbegli kvarovi i uštedeo novac.

Izvor: D. Andulajević za Dnevnik

script type="text/javascript" src="//delivery.r2b2.io/get/luftika.rs/generic/in-media">
26 Shares
Share via
Copy link