Magazin

Kako da polazak u vrtić bude manje stresan?

mama i dečak
Foto: Shutterstock

Da bi odlazak u vrtić bio manje stresan, potrebno je detetu unapred reći šta ga tamo čeka i naučiti ga samostalnosti. Taj savet je dala pedagoškinja Ekaterina Ostrovskaja.

– Predvidljivost događaja uvek smanjuje anksioznost. Razgovarajte sa detetom o planovima za dan i pratite ih: ako ste pristali da dođete po dete posle ručka, održite obećanje, rekla je Ostrovskaja.

Ona je napomenula i da je neophodno obezbediti istu rutinu u vrtiću i kod kuće. Osim toga, prema njenim rečima, nije dobro dete predškolskog uzrasta odmah ostaviti u novim uslovima na ceo dan, bolje je postepeno povećavati vreme, prenosi N1.

Pedagoškinja kaže da jutarnje odvajanje roditelja od dece u vrtiću treba da bude brzo. Savetovala je da detetu ne kaže: „Ne boj se”. Umesto toga, on vam preporučuje da im poželite dobar provod, da im kažete kada ćete biti tamo i da se toga držite.

Dečja psihološkinja Amanda Abel ranije je upozorila da roditelji često prave veliku grešku.

– Koliko god to izgledalo kao manje bolna opcija, nikada ne odlazite bez pozdrava. Iskradanje će samo stvoriti više anksioznosti za vaše dete, rekla je ona. Umesto toga, predlaže roditeljima da se pozdrave sa detetom i obećaju da će se vratiti.

Taj period, iako izazovan, može biti važan za razvoj obrazovnih i socijalizacionih veština deteta. Amanda naglašava važnost doslednosti. Uprkos početnim izazovima, vrtić ili škola predstavljaju pozitivnu fazu razvoja deteta i pružaju mu osnovu za budućnost.

Izvor: N1

Psiholog otkriva 4 ključne fraze u kojima se krije finski recept za sreću

script type="text/javascript" src="//delivery.r2b2.io/get/luftika.rs/generic/in-media">
Share via
Copy link