U 21. veku mnoge stvari koje su nekada bile nezamislive, danas su lako dostupne. Letimo sa jednog kraja sveta na drugi za samo nekoliko sati, preko skajpa gledamo rođake koji su kilometrima daleko od nas, uz pomoć interneta saznajemo vesti iz čitavog sveta, i postajemo deo velikog globalnog sela u kojem kilometri više nisu prepreka. Danas, ne morate da odete u Indiju da biste probali pikantni indijski sos čatni, ili u Kinu da biste jeli pohovani sladoled. To možete učiniti i u Novom Sadu.
Indijski restoran Real India Novosađanima pruža mogućnost da uživaju u egzotičnoj indijskoj kuhinji. Na meniju ovog restorana koji se nalazi u blizini novosadskog Spensa možete uživati u tika piletini sa indijsijskim začinima, kebabu sa sušenim indijskim voćem ili indijskim palačinkama. Sva jela pripremljena su od najsvežijih začina, 100% prirodnih i svežih sastojaka, bez aditiva i konzervansa. Hrana se ovde priprema na licu mesta, ispred vas. Indijska kuhinja sve više osvaja svet. Jela se spremaju brzo i lako, obiluju začinima, svežim voćem i povrćem, a stručnjaci iz ove oblasti često kažu da indijska kuhinja ima najviši nivo svesti jer se u toku pripreme jela oseća posebno zadovoljstvo i radost. Shodno tome, čuvena indijska poslovica kaže „Kako jedeš, tako misliš“.
Kineski restorani se u poslednjih nekoliko godina sve više otvaraju širom grada, pa ne čudi podatak da ih trenutno u Novom Sadu ima više od deset. Najstariji od njih, restoran Sečuan koji se nalazi u samom centru grada, otvoren je još 1981.godine i tada je bio jedini kineski restoran u gradu. Neka od najpoznatijih kineskih jela koja se ovde služe su nudle sa mesom i pilećim pečurkama, piletina sa bambusom ili kikirikijem, nezaobilazni kineski sos i naravno pirinač na hiljadu načina. Uz svaku porciju dobijate i dva štapića koji se u Kini koriste umesto standarnog pribora za jelo, ali za one koji se ne snalaze baš najbolje, tu su uvek i viljuška i nož. U restoranima kineske kuhinje uglavnom vlada neka mirna prijatna atmosfera, i ovde gotovo nikada nećete čuti glasan razgovor ili muziku. Još kada iz kuhinje izađe šef koji vam na kineskom poželi dobrodošlicu, osećaj je potpun, i na trenutak možete zamisliti da ste u Šangaju.
O italijanskoj kuhinji ne treba puno govoriti, ona je postala toliko rasprostranjena da je gotovo nemoguće otići u restoran u kojem se ne služi pica, lazanje ili italijanska pasta. Ipak, neki od njih specijalizovani su baš za italijansku kuhinju i ovde možete pronaći mnogo više vrsta italijanskih jela. Neka od njih su tortelini, kaneloni, ravioli, čuvena napuljska pica, žablji bataci ili najrazličitije vrste sira. Italijanska kuhinja je kombinacija maslinovog ulja, povrća, paradajza, žitarica, voća, sireva, testa i ribe. Najpoznatiji italijanski restorana u gradu su Gondola, Alla Lanterna, Scarpetta, Grappa, Atelje, Palazzo Bianco, Rosetto i još mnogi drugi.
Meksiko je zemlja tekile, takosa, burita i tortilje. Kuhinja ove zemlje temelji se uglavnom na kukuruzu, mahunarkama, ljutim začinima i paprici. U Novom Sadu postoji nekoliko lokala u kojima možete pronaći meksičke specijalitete. Big fat burito je restoran brze meksičke hrane gde možete u živati u velikom izboru burita, ali i nekih drugih meksičkih specijaliteta. Mnogi restorani nude meksičke specijalitete kao dodatak standarnom meniju, pa tako u Tapasu, u centru grada možete pronaći i nekoliko jela iz daleke zemlje Južne Amerike.
Deutsche Delikatessen je restoran u Novom Sadu koji nudi specijalitete nemačke, odnosno bavarske kuhinje. Ovde možete probati minhensku šniclu koja se nakon mariniranja u slatkom senfu i specijalnim začinima, pohuje i služi uz pečeni krompir, ili pomfrit, sa sosom od šampinjona sa viskijem. Nemačka ima reputaciju gurmanske kuhinje u kojoj se pravi veoma kalorična hrana. Ako se odlučite da probate neki od ovih specijaliteta u Novom Sadu, nemojte zaboraviti da poručite i nemačko pivo po kojem je ova zemlja poznata.
Šetajući kroz Novi Sad, možete prošetati i kroz svetke kuhinje. Nadamo se da nam uskoro stižu i specijaliteti sa Tajlanda, Japana i drugih dalekih destinacija.
Test1