Novi Sad Vesti

Predložena rekonstrukcija Pozorišta mladih: Zatvorena velika sala i odložene predstave

pozorište mladih
Foto: Printscreen/YT

Pozorište mladih u Novom Sadu privremeno je zatvorilo svoju veliku salu i nekoliko drugih prostorija nakon nalaza koji ukazuje na potrebu za rekonstrukcijom pojedinih delova objekta. Zbog te odluke, predstave su morale biti otkazane.

Portal 021.rs imao je uvid u stručno mišljenje, u kojem se navodi da tehnička svojstva prostora ne ispunjavaju propisane zahteve, te se preporučuje rekonstrukcija kako bi objekat bio u skladu sa standardima.

Kako navode iz uprave pozorišta odluka je doneta nakon jednomesečne stručno-tehničke kontrole svih prostorija koje koristi Pozorište mladih, a koju je sproveo licencirani veštak građevinske struke.

“Kontrolom je utvrđeno i da su neuslovni za rad i korišćenje i drugi delovi zgrade Sokolskog doma”, navodi se u saopštenju pozorišta.

Predstave čije je izvođenje trebalo da bude na velikoj sceni su otkazane, dok mala scena Pozorišta mladih nastavlja sa radom. Uprava pozorišta istakla je na svom sajtu da traže “najbrže, ali i najbolje rešenje za novonastalo stanje kako bi se Velika scena ponovo radno osposobila”.

U izveštaju veštaka navodi se da “projekat konstrukcije ne postoji, a veštaku je dostupna dokumentacija u Gradskom zavodu za zaštitu spomenika kulture. Većina dostupnih dokumenata je u građevinskom-konstruktivnom smislu nedefinisana osim pojedinih arhitektonskih detalja koji su pod zaštitom”.

U Pozorištu mladih je tako zabranjeno korišćenje radionice i klupskog magacina u dubokom prizemlju, magacina iznad u nastavku male scene, magacina u atrijumu objekta na spratu. Osim toga, nije dozvoljeno ni korišćenje pozorišnog kluba, velike sale sa salonom i šminkernicom, prolaza ispod kluba sa šminkernicom i desnog dela velike sale i prostorija ispod nje.

Navedene prostorije Sokolskog doma uglavnom služe za čuvanje scenografija, lutki, kostima, rekvizita, kao i oprema, poput ozvučenja i rasvete koje su neophodne za izvođenje predstava.

U opisu zatečenog stanja veštak ističe da je centralni deo objekta masivan i stabilan, osim krovne konstrukcije i tavana koji je potrebno rekonstruisati. Osim toga, rekonstrukciju je potrebno uraditi i na levom i desnom delu dubokog prizemlja i prizemlja, sa posebnim osvrtom na krovnu rešetku i njenim naleganjem na fasadne zidove koji su se prilično slegli.

Po nalogu građevinske inspekcije postavljen je poligon repera 25. aprila na objekat kako bi se pratilo i merilo novo sleganje koje veštak očekuje ali u dužem periodu konsolidacije tla i u zavisnosti od atmosferskih padavina, kao i pucanja instalacija.

Veštak navodi i da je desni deo dubokog prizemlja pretrpeo “dosta adaptacija za (potrebe zakupca) koje nisu smele tako da se izvode”. Kako piše, tom prilikom su “uklanjani delovi konstruktivnog sistema zidova, i nestručno probijanje fasadnih nosivih zidova celog objekta za potrebe ventilacije i klimatizacije čiji mašinski delovi su ugrađivani u atrijumu objekta”.

“Kod desnog dela objekta veliki deo deformacija je izazvao i dograđeni deo objekta jer je velikim delom slivna ravan krovova okrenuta ka atrijumu tj. unutrašnjosti objekta. Slivne ravni dograđenih delova morale su biti izvedene van objekta”, navodi se.

Kako objašnjava veštak, ovu količinu vode nemoguće je pravovremeno u toku pljuska izvesti van objekta pa je ista izazvala sleganja glavnog objekta pozorišne sale u zadnjem delu prema šminkernici i klubu, ali i u delu iznad radionice koja je u dubokom prizemlju.

“Noseći i pregradni zidovi radionice u dubokom prizemlju su ispucali i labilni”, dodaje veštak.

Dozidani objekti su za rekonstrukciju, smatra veštak, od njih za totalnu rekonstrukciju – magacin kluba u dubokom prizemlju dozidanog objekta sa magacinom male sale i iznad na spratu, radionicom u dubokom prizemlju ispod pozorišne sale.

Izvor: 021.rs

Simbol Novog Sada ozbijno oštećen tokom gradnje podzemne garaže

Share via
Copy link