Sevap je otići u Tursku. Sijaset je razloga za to. Poslednjih nekoliko godina turske sapunice su postale pravi hit kod nas. I svako ko je bar u prolazu ,,bacio pogled” na neki kadar iste, sigurno je poželeo da se teleportuje na šetalište pored Bosfora, ili da pije čaj i jede baklavu u nekom od autentičnih turskih restorana. Međutim, Turska nudi mnogo više od toga. U nastavu saznajte koja su to nezaobilazna mesta kada planirate turističku posetu Turskoj.
Šta posetiti u Turskoj?
Kada pričamo ili razmišljamo o putovanju u Tursku, a da ne planiramo letovanje u Bodrum ili Kušadasi, uvek nam je prvi na umu Istanbul. Neobično je da je Istanbul najveći i najpopularniji grad, kulturni, istorijski i privredni centar zemlje, a nije glavni grad. Hajde svakako da pričamo o Istanbulu.
Istanbul
Nekada Carigrad ili Konstantinopolj, najnaseljeniji je grad Turske. Spoj tradicionalnog i modernog, u svakom slučaju ostavlja bez daha. Smešten na Bosforu, moreuzu izeđu Mramornog i Crnog mora, ali i na dva kontinenta, smatra se mostom između Evrope i Azije. Bogata istorija dala mu je ,,pune ruke poslastica” za turiste.
Aja Sofija (Crkva Svete Mudrosti)
Jedna je od najpoznatijih građevina, najposećenijih atrakcija i jedno od najvećih arhitektonskih remek-dela. U dalekoj prošlosti bila je hrišćanska crkva, da bi bila pretvorena u džamiju, a poslednjih 80-ak godina bila je jedan od najposećenijih muzeja na svetu. Godine 2020. odlukom vlasti, ponovo je pretvorena u džamiju. S obzirom na to da vam prilikom posete neće biti potrebne ulaznice, ulaz je besplatan, a možete je posetiti svakog dana. Da biste ušli u Aja Sofiju, moraćete da poštujete pravila islamske vere, pa će npr. ženama morati da budu prekrivena ramena, glava i kolena.
Plava džamija (Sultan Ahmedova džamija)
Ova velelepna građevina se izdvaja od ostalih džamija u Turskoj po tome što ima 6 minareta. Osim toga, specifična je jer je njena unutrašnjost prekrivena sa oko 20 000 ručno rađenih keramčkih pločica plave boje, a dnevna svetlost prolazi kroz više od 200 vitraža. Kao i u Aja Sofiju, ulaz je besplatan, a pravila islamske vere se i ovde ne preskaču: i muškarcima i ženama moraju biti prekrivene noge, a žene moraju maramom prekriti i glavu. Plava džamija je zatvorena za vreme molitve.
Topkapi palata
Bila je glavna rezidencija čuvenog turskog sultana Sulejmana Veličanstvenog i sultanije Hurem, ali i svih osmanskih sultana tokom skoro 400 godina. Zbog zadivljujućih umetnina, antikviteta, ali i izuzetnog istorijskog, kulturnog i estetskog značaja, ova palata je pod zaštitom UNESCO-a. Možete je posetiti 9-18h svakog dana, a ulaznice možete kupiti na ulazu u palatu ili putem interneta.
Galata kula
Nalazi se u straom delu Istanbula. Ovaj deo grada odiše tradicijom, autentičnošću, a kula Galata se savršeno uklapa u taj ambijent. Uzdiže se visinom od oko 60 metara, pa se sa nje pruža najlepši pogled na orijentalni grad, i samim tim predstavlja pravu atrakciju. Kula Galata je obnovljena 1990. godine, i od tada je otvorena za turiste, a na njenom vrhu se sada nalaze kafic i noćni klub. Možete je posetiti između 09 i 20:30h.
Cisterna Bazilika
Cisterna bazilika, Ili kako je Turci nazivaju Potopljena palata, podzemna je antička cisterna, jedna je od najzanimljivijih i najintrigantnijih građevina i turističkih lokaliteta Istanbula. Spoj je vizantijske i arhitekture Stare Grčke. Krasi je 336 stubova, od kojih je svaki visok 9 metara, a napravljeni su od mermera i svi su autentično ukrašeni. Posebnoj atmosferi doprinosi crveno osvetljenje. Ova građevina se nalazi između Hipodroma i Aja Sofije (150 metara jugozapadno). Radno vreme Cisterna Bazilike je od 09 do 18:30h.
Kapali Čaršija
Veliki ili pokriveni bazar je najveći bazar ovog tipa na svetu. Ovo je pravi mali grad u gradu. Čine ga raskrsnice, avenije, kvartovi… sve što jedan grad treba da ima. Sačinjen je od preko 4000 radnji, ali i par desetina hanova, džamija, fontane. Trgovci i zanatlije, od jorgandžija i draguljara, preko kožara i krznara, do bojadžija i torbara, naučiće vas veštini cenkanja. Kapije bazara se zatvaraju u 19h, pa ako ste u Istanbulu, odvojte značajan deo dana za oblizak ove atrakcije.
Naveli smo neke od popularnijih znamenitosti i atrakcija ovog grada sa dušom, gde ćete uživati čak i u samoj šetnji, jer svaki korak odiše autentičnošću, nekim posebnim duhom, od mesta gde je vreme stalo do savremenih i urbanih delova. Ako želite da pronađete aranžman za Istanbul po svojoj meri, posetite stranicu putovanja Istanbul.
Kapadokija
A za kraj čuvamo najbolje, mada je nezahvalno izjasniti se šta je najbolje pored ovakve turističke ponude. Kapadokija, nestvarna regija, sa predelima kao iz mašte, gde se iz zemlje izdižu ,,vilinski dimnjaci” – stene koje su se stvorile pod uticajem vulkanskog pepela, vode i vetra. Ima nečeg čudesnog i mističnog u toj Kapadokiji. I sam pogled pružiće vam izuzetno zadovoljstvo, a ukoliko ste u mogućnosti da izdvojite između 100 i 200 evra, i rezervišete turu za letenje balonom, stvarno ćete biti na ,,sedmom nebu”. Svakako je srećnik ko je u prilici da je poseti i uživa u ovoj zadivljujućoj prirodi. Najbolje ponude za putovanje u Kapadokiju možete naći na stranici: putovanje Turska Kapadokija.
Kada je najbolje doba godine za posetu Turskoj?
Vreme u Turskoj se značajno razlikuje u zavisnosti od regije i oblasti. Kada govorimo o Istanbulu, klima je slična kao u Srbiji. Najlepše ga je posetiti u proleće i jesen. Kažu da su najpogodniji meseci za posetu Istanbulu maj, jun, septembar i početak oktobra. Čak i ako se odlučite za posetu Istanbulu u vrelom avgustu, nećete pogrešiti. Uticaj mora sprečava paklene temperature u gradu. Ako vam je plan da dočekate Novu godinu u ovom velelepnom gradu, agencija Eta turs će vam ponuditi zanimljive aranžmane, koje možete pogledati na stranici: putovanje Istanbul Nova godina.
Dodaj komentar