Srbija

Radnici Geoksa očajni traže otpremnine: Sve je laž! Zašto Vučić nije ništa uradio ako je 2 meseca sve znao?

geoks

Oko 150 radnika italijanske kompanije Geoks (Geox), koja zatvara pogon u Vranju, protestovalo je jutros na ulazu u fabrički krug. Okupljeni radnici su rekli da zahtevaju otpremninu, jer ne znaju od čega će živeti i šta će raditi narednih meseci.

Istakli su i da za gubitak posla, dok su bili na kolektivnom godišnjem odmoru, nisu saznali od šefova, već preko drušrtvenih mreža i medija.

Jedna od radnica je pitala zašto predsedsednik Srbije Aleksandar Vučić, ukoliko je stvarno znao za ovo dva meseca, nešto do sad nije uradio.

– Vučić sad obećava da će se naći posao za nas, a šta ja da radim dok on ne dođe u Vranje 15. septembra – kazala je još jedna od okupljenih radnica, dok je druga komentarisala da „nije ljudski“ što niko iz uprave ne siđe „da se bar izvini“.

Kompanija je juče objavila na oglasnoj table i portirnici fabrike, da Geoks odlazi u likvidaciju i da svih 1.200 zaposlenih ostaje bez posla.

Likvidacija podrazumeva da kompanija ima novca da isplati zaostala dugovanja i potom se ugasi. Radnici će na adresu dobiti rešenje o prestanku radnog odnosa.

– Nakon prijema rešenja o prestanku radnog odnosa, zaposleni koji eventualno imaju zaostale lične stvari u prostorijama društva, mogu iste preuzeti na portirnici, uz prethodnu najavu dolaska – stajalo je u obaveštenju, prenosi Danas.

Likvidacioni upravnik obavestio je zaposlene i da nakon prestanka radnog odnosa imaju mogućnost da ostvare prava na novčanu naknadu, „podnošenjem odgovarajućeg zahteva nadležnoj filijali Nacionalne službe za zapošljavanje, u roku od 30 dana od prestanka radnog odnosa“.

Kao zvanične razloge za lividaciju kompanije, rukovodstvo je navelo kontinuirano smanjenje proizvodnje na nivou cele Geoks grupe, počev od 2018. godine do danas, koja je, kako se navodi, zbog pandemije korona virusa dodatno smanjena „čak i ispod granica rentabilnosti“.

Geoks je prema ugovoru sa Vladom Srbije, potpisanom 8. oktobra 2012. odine, dobio od države 11,25 miliona evra (1,4 milijarde dinara), odnosno subvenciju od 9.000 evra po zaposlenom za investiciju od 15,8 miliona evra u pokretanje proizvodnje u Vranju u roku od tri godine uz obavezu zapošljavanja najmanje 1.250 ljudi.

Geoks, 3. epizoda: Od države dobili duplo više para no što su platili poreza

 

Luftika

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

3.7K Shares
3.7K Shares
Share via
Copy link