Iako izgleda prilično impresivno, Morning Glori nije obojila priroda već čovek. I to sa svojim smećem.
Termalni izvor Morning Glori jedno je od „čuda” američkog nacionalnog parka Jelouston, koji je ovaj status dobio još 1872. godine. Poznata je po svojoj fantastičnoj paleti boja, sa plavom i tirkiznom u sredini i jarko žutom i crvenkasto-narandžastom prema ivici. Ali, iako izgleda prilično impresivno, Morning Glori nije obojila priroda već čovek. I to sa svojim smećem.
Fontana Morning Glori
Geotermalni bazen je dobio ime 1880-ih po ljubičasto plavom cvetu, ukrasnom trnu ili ladležu. Sećanja, zapisi i fotografije u boji s početka veka svedoče da je tada bilo sasvim drugačije – potpuno plavo i relativno čisto, prenosi Punkufer.hr.
Onda su se turisti nagurali i počeli da bacaju novčiće, kamenje i ko zna šta još u vodu – kao u fontanu. Nagomilani otpad je hladio vodu, a to je omogućilo rast raznih bakterija koje su potom izazvale promenu boje. Do druge polovine 20. veka izvor je dobio nekoliko novih boja, a istraživanja američkog Geološkog instituta potvrdila su da je uzrok otpad.
Mnogi vreli izvori u Jeloustonu su višebojni, upravo zato što su hladniji na ivicama, tako da boja Morning Glorija nije ništa posebno u tom pogledu. Ali ovaj izvor je ipak „poseban” jer se u njemu za vrlo kratko vreme dogodila korenita promena.
Pored tona novčića koji su izneti tokom čišćenja termalnog izvora, podršku pri promeni boje jezera dali su i auto-delovi i popriličan broj šešira i kačketa turista koji ne zanemaruju zaštitu od sunca.
Izvor: Pun kufer
Dodaj komentar