Magazin

‘Kanabis industrija’ beleži rekordan rast i do 2030. godine dostićiće sumanutu cifru

kanada
Foto: TARA WALTON/THE CANADIAN PRESS

Kanabis je jednogodišnja cvetna biljka koja se koristi već hiljadama godina, a čini se da tek u nekoliko narednih nezadrživo ide ka svom komercijalnom uspehu.

Tome svedoči podatak da je vrednost celokupne svetske industrije marihuane za prethodnu 2022. godinu iznosila vrtoglavih 47,32 milijarde dolara, a u ovoj 2023. već je vrednost globalnog tržišta dostigla cifru od 57,18 milijardi, dok je predviđanje da će tržište do 2030. godine vredeti čak 444,34 milijarde.

Marihuana se danas osim za zabavu koristi i u terapeutske i medicinske svrhe i to u mnogim državama sveta. U mnogim društvima je marihuana opšteprihvaćena, dok se u nekim drugim ona i dalje nalazi na listi strogo zabranjenih supstanci zbog čega korisnicima i lokalnim dilerima preti višegodišnja zatvorska kazna.

Ipak, legalizacija ove višenamenske biljke dobija na zamahu širom sveta, a sve nakon brojnih naučnih potvrda da proizvodi nastali od ove biljke zaista imaju čitav niz primena i osvedočenih medicinskih prednosti.

Prema podacima Kancelarije Ujedinjenih nacija za droge i kriminal (UNODC), marihuana je droga koja se najviše uzgaja, konzumira i trguje u svetu.

Dobar primer je Tajland, država čija je vlada još juna 2022. godine dekriminalizovala uzgoj, distribuciju, marketing i potrošnju svih delova biljke kanabisa. Sama dekriminalizacija je dodatno podstakla ekonomiju ove zemlje, koja je u svetu poznata po mnogim turističkim destinacijama i sadržajima.

U državama SAD-a, koje su legalizovale marihuanu pandemija koronavirusa dovela je do nezapamćenog povećanja potrošnje ove biljke tokom izolacije. Slično je bilo i u Evropi, a na ‘dark vebu’ su proizvodi od konoplje prodati u ukupnom iznosu od 5,04 miliona dolara samo između januara i marta 2020. godine.

Potrošaći su u strahu od dugačke izolacije očigledno pravili poprilične zalihe.

Ovakav trend nastavljen je i u narednim godinama i tržište koje se oslanja na kanabis u narednim godinama očekuje konstantan rast sudeći prema tumačenju finansijskih stručnjaka.

Marihuana se danas konzumira na milion različitih načina. Od klasičnog “pušenja” uz rizle, bong ili lulu do različitih preparata, ulja, kolačića, ali i mnogih drugih jestivih proizvoda.

Prilikom konzumacije marihuane udisanjem, THC direktno ulazi u pluća i dalje u krvotok, pa je i sam efekat unosa mnogo brži nego kada se unese putem hrane.

Danas na tržištu postoji širok asortiman raznih slatkiša, čokolada, kolača i pića na bazi konoplje. Unos marihuane u jestivom obliku izazove promenu svesti na duži period od onog koji je rezultat pušenja i inhaliranja.

U narednim godinama upravo se očekuje najveći razvitak svih tih inovacija i različitih proizvoda koji će igrati ključnu ulogu u planiranom periodu rasta ove ‘kanabis industrije’.

To su ozbiljne cifre, ozbiljni prihodi koje pojedine države ubiru samo zahvaljujući legalizaciji i razvitku tržišta. Postoje različite mogućnosti, otvaranje samo određenih zona koje bi bile oaza za “duvače” ili pak otvaranje čitave zemlje ka privlačenju putnika koji ne žele strah od toga da će biti uhapšeni ukoliko im policija pronađe džoint ili dva.

Sve u svemu, dugo se godina govori o legalizaciji i u Srbiji, ali ne postoji politička volja pre svega zbog straha od glasača vlasti, mahom starijih ljudi koji su skeptičniji prema marihuani, ali i generalno prema bilo kakvim inovacijama.

Bilo kako bilo, odluka je pre svega politička, ali ekonomski faktor zaista se mora uzeti u obzir. Marihuana više nije vest, niti je nepoznata. Priznajmo da je tu i da je manje štetna i od alkohola i od cigareta.

Novi Sad na listi 20 svetskih gradova sa najjeftinijom “vutrom”, Kanada i SAD dominiraju

Čitajte Luftiku na Google vestima

Luftika

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

Share via
Copy link