Minimalna zarada nije dovoljna da pokrije minimalnu potrošačku korpu, a povećanje minimalca za ovu godinu od 9,4 odsto, koji sada iznosi 35.000 dinara, već su poništila poskupljenja, pre svega, hrane. To je argument koji predstavnici sindikata potežu u inicijativi kojom traže da se minimalna zarada umesto jednom, utvrđuje dva puta godišnje. Poslodavci smatraju da taj predlog ima smisla zbog inflacije, ali da ga je teško sprovesti u praksi.
U Srbiji je, prema poslednjim zvaničnim podacima za mart, godišnja inflacija bila 9,1 odsto, a hrana i bezalkoholna pića poskupeli su 15,7 odsto i „progutali“ su povećanje minimalca za ovu godinu, koji su socijalni partneri, poslodavci i sindikati, ugovorili polovinom septembra. Radnici će biti plaćeni 201 dinar po satu do kraja godine, a sindikati ukazuju da je neizvesno kako će se cene dalje kretati i koliko će njihova primanja izgubiti na vrednosti.
Potpredsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Duško Vuković za Euronews Srbija kaže da je zbog toga neophodno da se minimalne plate utvrđuju dva puta godišnje i napominje da je za to potrebna saglasnost poslodavaca, ali i izmena aktuelnog Zakona o radu. Po važećem sistemu, minimalna zarada koja je utvrđena u septembru primaće radnici u istom iznosu i na kraju 2022. godine.
– Kao sindikat smo stalno ukazivali na tu nelogičnost, ali kada pregovaramo sa poslodavciima najčešće ne možemo da se dogovorimo, jer sindikati uvek traže minimum minimuma. Da je bilo po njihovom, minimalac bi i dalje bio 31.000 dinara. Vlada to preseče, pošto se nismo dogovorili i sama odluči. Voleo bih da svi oni koji su ovako odlučili i žive sa 35.000 dinara. Sasvim je razumljivo kada u ovako kratkom roku naglo porastu cene, da se usklade i zarade – smatra Vuković.
Oko 350.000 radnika u Srbiji živi od minimalca, a poslednji put je povećan od januara za 9,4 odsto. Minimalnu zaradu prima 20 odsto zaposlenih, odnosno svaki peti radnik, a Vuković napominje da je medijana zarade u Srbiji u martu bila 53.000 što znači da je 50 odsto zaposlenih ostvarilo zaradu manju od tog iznosa.
Počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković za Euronews Srbija kaže da su se poslodavci već izjašnjavali prošle jeseni u vezi sa utvrđivanjem minimalne cene rada dva puta godišnje i da načelno nemaju ništa protiv.
– Bio je predlog jednog lokalnog Socijalno-ekonomskog saveta iz Pirota i rekli smo da je to realno i moguće, a možda i potrebno. Do sada je po zakonu uređeno da se jednom godišnje, do 15. septembra dogovori visina minimalca. Mi smo smatrali da je devet odsto tada bilo mnogo, ali je Vlada Srbije posle odlučila da bude toliko – podseća Atanacković.
Dala sam otkaz – Neću da radim za 250 evra i hoću da me podržite sad!
Dodaj komentar