Lifestyle

Skoro 14.000 Srba našlo posao u Sloveniji: Ova zanimanja prednjače

Foto: Pixabay

Prema Sporazumu o zapošljavanju državljana Republike Srbije, u Sloveniji je od 2020. do 2025. godine posao dobilo skoro 14.000 radnika iz Srbije.

Prema podacima koje je Kurir Biznis dobio od Nacionalne službe za zapošljavanje, iz Srbije je u poslednjih pet godine posao u Sloveniji pronašlo 13.714 radnika.

Broj ljudi koji su iz Srbije baš u Deželu otišli trbuhom za kruhom verovatno je i veći, ali zanični podaci prikazuju samo one koji su u tu zemlju otišli da rade legalnim putem, posredstvom Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Slovenije.

Koliko državaljana Srbije je otišlo da radi u Sloveniji:

1.620 lica u 2020. godini
2.015 lica u 2021. godini
2.708 lica u 2022. godini
2.963 lica u 2023. godini
2.473 lica u 2024. godini i
1.935 lica u 2025. godini.
A kako nam je rečeno u NSZ, koja je nadležna za sprovođenje navedenog sporazuma, radnici iz Srbije odlazili su da rade u Sloveniju na različitim poslovima, od običnih fizičkih do građevinskih i inženjerskih.

– Zahtevi za posredovanjem po sporazumu najčešće se odnose na sledeća zanimanja: vozač, varilac, elektromonter, elektroinstalater, bravar, konobar, električar, kuvar i pomoćni kuvar, prodavac, čistačica, sobarica, zidar, druge vrste građevinskih radnika, radnici u prehrambenoj proizvodnji, mašinski tehničar i mašinski inženjer – tvrde za Kurir Biznis u NSZ.

Izvor: Dnevnik

Dobila otkaz jer je dolazila ranije na posao: Ozbiljna povreda radne discipline

Ekipa Luftike

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

Share via
Copy link