JKP „Vodovod i kanalizacija“ demantuje navode o tome da je „puštena hemija u vodovod“ kako bi se pobili „crvići“. U međuvremenu, Novosađani sve više kupuju flaširanu vodu.
Otkad se saznalo da se u pijaćoj vodi nalaze nematode, odnosno valjkasti crvići, Novosađani su dobijali malo zvaničnih informacija o kvalitetu vode.
Iako nadležni uveravaju da je sve u redu i da je voda za piće, čini se da se građani, predostrožnosti radi, odlučuju na kupovinu, zbog čega su u pojedinim prodavnicama zabeleženi i prazni rafovi na kojima je bila flaširana voda, piše 021.rs.
U nedostatku informacija, pojavljuju se i glasine. Tako već tri dana Novosađani razmenjuju poruka u kojoj se navodi da je u vodovod „puštena hemija“ da „pobiju one crviće“, uz savet da se voda ne pije narednih dana i da se poruka širi dalje.
U „Vodovodu“ kažu da se „ne bave neistinitim i neproverenim navodima na društvenim mrežama, niti se bave istražnim radnjama“.
Građane upućuju da im se obrate za sva pitanja, te da ih kontaktiraju na mejl [email protected] ili putem kol centra (0800333021).
– Kada je reč o kvalitetu i ispravnosti pijaće vode, sve informacije možete pronaći na sajtu Instituta za javno zdravlje Vojvodine, budući da su oni jedini nadležni i merodavni da daju zvanične informacije, dodaju u „Vodovodu“, ne odgovarajući na pitanje šta je do sada učinjeno na suzbijanju nematoda.
Međutim, građani koji posete sajt Instituta za javno zdravlje Vojvodine (IZJVZ) videće da je poslednja objava u vezi sa vodom o Novom Sadu od 23. avgusta. U pitanju je isto saopštenje kojim su 20. avgusta potvrdili postojanje nematoda u vodi. Institut je saopštenje koje je objavio 20. avgusta praktično samo pomerio na 23. avgust.
Ukoliko se ode na deo sajta na kojem su izveštaji o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće, građani će videti da je poslednja informacija iz jula ove godine.
Kada je reč o ispravnosti vode za piće javnih bunara, IZJVZ koristi mapu na kojoj se prikazuje da li je voda bezbedna.
Prema ovim informacija, voda sa javnih bunara u Novom Sadu, odnosno na bačkoj strani grada „nije opasna po zdravlje i pored izmenjene boje, mirisa i ukusa“. Voda sa javnih bunara u Sremskoj Kamenici, Ledincima, Starim Ledincima i Bukovcu, nije bezbedna za piće, niti je za pripremu hrane. U Sremskim Karlovcima voda je bezbedna za piće.
Porasla potrošnja flaširane vode
Otkad je potvrđena informacija o nematodama u vodi, što je slučaj koji se dogodio i 2010. godine u Novom Sadu, građani su počeli češće da piju flaširanu vodu.
Na društvenim mrežama pojavile su se i fotografije sa praznih rafova na kojima su se nalazili baloni vode za piće.
– Kupuju ljudi sada mnogo više, otkad je krenulo ovo sa crvima, pogotovo od pet-šest litara. Ostala su mi tri balona i njih sam isturio napred da se ne bih zavlačio svaki put kad neko dođe, kaže prodavac u jednoj od prodavnica u centru grada.
Situacija je slična i u nekim drugim prodavnicima u ostalim delovima grada, kupuju se mahom baloni, a ako nema balona, onda ceo paket neke flaširane vode.
– Pijem redovno vodu sa česme, nije bilo nikakvih problema, ali kad sam videla to za crve prestala sam da pijem, barem dok ne čujem da se stanje popravilo i da su rešili problem, zaključuje jedna Novosađanka.
Izvor: 021.rs
Dodaj komentar