Inovativna Gugl alatka osmišljena je da pomogne gradskim sredinama da snize temperaturu na svojim ulicama kako bi se olakšao život stanovnicima, ali i kao globalna inicijativa da se pozitivno utiče na sve izraženije klimatske promene.
„Enviromental Insights Explorer“ mapira gradove sa ogromnom potrebom za bujnijom vegetacijom kako bi se usporilo i umanjilo zagrevanje.
Pored sve većeg zagađenja vazduha, globalno zagrevanje je najuticajniji faktor negativnih klimatskih promena. Pojava urbanih toplotnih ostrva usled velikog broja zgrada i asfaltnih površina navodi da se pod hitno sprovede plan proširenja zelenih gradskih površina. Zelene površine imaju nemerljivu korist za stanovništvo i planetu uopšte, a u gradovima stvara neophodne senke i dodatnu vlagu.
Cilj tima iz „The Tree Canopy Lab“ je da se uz pomog Gugl snimaka iz vazduha mapira svako drvo u određenom gradu. Ukrštanjem informacija poput gustine naseljenosti i koja su to naselja najosetljivija na visoke temperature, želi se pomoći gradovima da saznaju gde treba zasaditi novo drveće.
Prvo ispitivanje sprovedeno je u Los Anđelesu, a podaci govore da više od polovine stanovnika LA-a živi u krajevima u kojima je manje od 10 odsto pod senkom drveća, a čak 44 odsto stanovnika živi u naseljima izloženim riziku od ekstremnih vrućina, piše Gradnja.rs.
U Srbiji za sada nema podataka po gradovima, ali Gugl je uputio poziv svim urbanistima širom sveta, kao i onima koji rade u gradskim upravama, da se prijave OVDE i ostvare saradnju.
Postavlja se pitanje da li će Goran Vesić, „vizionar“ ubetoniranog Beograda, odlučiti da malo ozeleni Trg Republike ili će se plato koji se usijava letnjih meseci i dalje zaobilaziti u širokom luku. Možda pri novim prostornim planiranjima da prvo konsultuje Gugl.
Dodaj komentar