Broj ucena putem interneta i društvenih mreža u Srbiji je u porastu. Prevaranti najčešće prete da će objaviti na društvenim mrežama privatne poruke i fotografije, ukoliko „žrtva“ ne pristane da plati.
Ljudi često iz straha ili zbog sramote neće da priznaju ili se obrate policiji, što ucenjivačima daje vetar u leđa. Nekad, međutim, ne bude tako, naročito ako se „udari na jačeg od sebe“.
Takav je bio i nedavni slučaj na Tviteru, kada se pojavio korisnik koji je krenuo da se obraća pripadnicama lepšeg pola na ovoj društvenoj mreži, uglavnom porukom „Javi se u DM, hitno je“.
Kako se kasnije otkrilo, on je ženama govorio da poseduje njihove eksplicitne fotografije koje „idu u javnost“ ako ne odgovore na njegove zahteve.
I tu je „udario o zid“.
Tviterašice su, redom, jedna po jedna, krenule da javno pišu o tome, razotkrivajući ga i pokazuju da ga se ne plaše.
Korisnice Tvitera pozvale su ostale tviteraše da prijave profil, ali je on, koliko vidimo i dalje aktivan.
Pomenuti korisnik uglavnom piše uvredljive komentare ispod tuđih objava ili poruke kojim poručuje da poseduje intimne fotografije ilii drugi osetljiv sadržaj.
Ok dali su mi sve o tebi na moj fb i istagram
— Antonio (@anonimusrss) September 27, 2022
Profil je za sada i dalje aktivan.
Ova vrsta digitalnog nasilja je opasna
Stručnjaci ističu da ova vrsta digitalnog nasilja može ozbiljno mentalno da destabilizuje osobu i uruši njeno poverenje u ljude, te je šteta nemerljiva.
S druge strane, postoji i socijalna strana priče, pa objavljivanjem ovakvih snimaka određena osoba može izgubiti posao ili funkciju, „zbog sramote“.
Bilo kako bilo, žene bi trebalo da budu hrabre i shvate da nisu same, kao i da kukavice iza tastatura ne smeju biti jače od njih.
Stručnjaci savetuju da lice koje je ucenjivano sačuva ili snimi razgovor, sačuva ucenjivačku poruku u vidu „skrinšota ekrana… na kraju, nekad i alarmiranje javnosti pomogne, jer se ucenjivač uplaši i odustane od svoje namere.
Zakon jasan: Objavljivanje slika bez odobrenja – krivično delo
Ukoliko neko objavi nečiju fotografiju, prepisku, ili snimak razgovora bez odobrenja osobe koja je na toj fotografiji ili snimku, može da bude kažnjen zatvorom i do dve godine.
Radi se o krivičnom delu član 145 Krivičnog zakonika koji se zove neovlašćeno objavljivanje i prikazivanje tuđeg spisa, portreta, snimka, fotografije, filma, privatne prepiske. Po članu 153 istog zakonika, za ovo delo gonjenje se preduzima po privatnoj tužbi.
Dodaj komentar