Poznata novosadska novinarka Nataša Kovačev izazvala je reakcije javnosti kada je sa N1 prešla na Euronews televiziju, koju emituje Telekom za koji važi da je blizak vlasti.
S tim u vezi Nataša je za Luftiku rekla da je zadovoljna u svojoj novoj medijskoj kući. Sumnje jednog dela javnosti da je Euronews medij pod uticajem vlasti vidi kao neosnovane.
– Gde god da sam radila do sada radila sam po svojim etičkim normama. Imam neke svoje principe kojih se držim i tako radim… i kada sam radila na RTV-u, i na N1, i na Al Džazira Balkan, pa i sada. Ništa se nije promenilo. Moje kolege na Euronews i ja radimo objektivno, obrađujemo važne teme i trudimo se da prikažemo objektivno ono što se oko nas događa – naglašava Nataša.
– Ovde imam odrešene ruke da radim važne teme koje se tiču građana Vojvodine, jer pokrivam ovaj teren. Nikada nisam bila u situaciji da mi kažu nemoj ovo, ovo je zabranjeno i sl. – dodaje Kovačev.
Osvrnula se i na trenutnu situaciju u Ukrajini i globalnu cenzuru medija.
– Ovom cenzurom Evropska unija je otvorila Pandorinu kutiju. Plašim se toga da sutra pod različitim izgovorima možemo da dođemo u situaciju da se olako mediji zabranjuju i cenzurišu, što ne vodi ni u šta dobro – rekla nam je Nataša.
– Ako zabraniš jedno, sutra će pod nekim drugim izgovorom da se zabrani nešto drugo. Sa druge strane, potpuno su mi jasni argumenti kada neko kaže da nešto nije medij nego propaganda. To moramo imati u vidu, jer se zna šta su postulati novinarstva i medija – rekla je.
Nataša je prepoznata u javnosti kao objektivna novinarka i veliki profesionalac. To će potvrditi i veliki broj njenih kolega. Pitali smo je šta misli o srpskim novinarima i „novinarima“.
– Pravi i objektivni novinari su u deficitu. Za nas je pogubno da budemo ostrašćeni i da se svrstavamo na neku stranu. Bitno je da sagledaš stvari iz više uglova, sa više strana… Treba proveravati činjenice koje se objavljuju. To je suština priče – rekla nam je Kovačev.
Zanimalo nas je i šta misli o novosadskim medijima.
– Koji novosadski mediji? Znam da zvuči strašno, ali osim Radija 021 ne vidim da se drugi novosadski mediji bave novinarstvom. Žao mi je što RTV nije javni servis u pravom smislu te reči. Što nije ono što bi trebalo da bude – odgovorila je Nataša.
– Jedno su mediji, a drugo je propaganda. Medijski prostor se koristi da se neke kolege diskredituju, da se objavljuju stvari iz ličnog života jer se nekome ne sviđa kako oni govore i pišu. Sve to ukazuje da su povezani sa nekim centrima moći – zaključuje.
Kao najveći profesionalni izazov ističe rad na Al Džazira Balkans jer je odlazila na izazovne terene i mnogo putovala. Ukrajina, koja je sada nažalost opet aktuelna, bila joj je jedan od najvećih izazova jer je 2014. godine izveštavala sa Majdana, kada je zapravo počelo sve ovo što je danas eskaliralo.
– Želim da imamo objektivne medije. Ne želim da pročitam vest na pet različitih strana da bih shvatila suštinu. Sve kolege koje sada studiraju novinarstvo ili počinju da se bavim ovim poslom samo treba da imaju na umu šta su postulati ove profesije i šta su standardi ispod kojih ne možeš da ideš. Važno je da umeju da razgraniče novinarstvo od svega što ono nije – naglasila je naša sagovornica.
O novinarima koji to nisu, ona kaže:
– Ako te neko ucenjuje na način da moraš tako da se ponašaš, onda tu ne postoji pitanje… Onda ćeš i da ostaneš bez posla, ali nema alternative i kraj – bila je izričita.
U SKCNS “Fabrika” sinoć (11.3.) je održana tribina “Novosađanke govore” čija je učesnica i bila naša sagovornica, gde je istakla probleme sa kojima se novinarke susreću u našem društvu.
Osim nje govorile su i rukovoditeljka Sigurne ženske kuće u Novom Sadu dr Nada Padejski Šekerović i predsednica Nacionalne organizacije osoba sa invaliditetom Tatjana Stojšić Petković.
Učesnice su govorile o polažaju žena, rodnoj ravnopravnosti, problemima sa kojima se susreću žene u našem društvu, o diskriminaciji ali i o ženama sa invaliditetom i žrtvama nasilja.
Tibina je namerno održana dva dana posle Međunarodnog dana žena kako bi se na simboličan način pokazalo da priča o borbi za žensku ravnopravnost i socijalnu, ekonomsku i političku, ne treba da bude rezervisana samo za taj jedan dan u godini.
– Moramo širiti svest o ravnopravnosti žena u svakom segmentu našeg društva svakodnevno. Nijedna žena ne sme da trpi nasilje, niti bilo kakvu diskriminaciju – glavna je poruka ove tribine.
Dodaj komentar