Magazin Zdravlje

Opasnije za jetru od alkohola, namirnice koje svakodnevno konzumiramo bez griže savesti

bol stomak
Foto: Printscreen

Iako znamo da je alkohol loš za jetru, ima namirnica koje su još opasnije, a koje svakodnevno konzumiramo bez griže savesti.

O štetnosti alkohola ne moramo govoriti, ali je važno znati da i umerena upotreba alkohola dodatno nakuplja masti u jetri. Zato se preporučuje, ako je moguće potpuno izbegavanje alkohola. Međutim, i neke namirnice koje su na prvi pogled dobre i bezbedne, mogu negativno uticati na jetru. Tu je su rafinisani ugljeni hidrati (razne vrste peciva i kolača), prerađena hrana, slatka pića… A svima im je zajednički sastojak – šećer, prenosi Nova.rs.

Pre nego pomislite kako je preterivanje voditi evidenciju o sastojcima koje određena hrana sadrži ili gledanje proizvoda na poleđini, možda činite dobro za svoje zdravlje.

Istraživanja pokazuju da konzumiranje umerenih količina dodatih šećera može udvostručiti proizvodnju masti u jetri, što može dovesti i do bolesti masne jetre, ali i dijabetesa tipa 2. Unos čak i manjih količina tog šećera može dovesti do promena u metabolizmu.

Kako je dodatak slatkih napitaka delovao kod zdravih, mršavih muškaraca

U studiji objavljenoj u Journal of Hepatology utvrđeno je da fruktoza (šećer) u tečnom obliku može uticati na metabolizam jetre. U istraživanju je učestvovalo 94 muškaraca starosne dobi između 18 i 30 godina, sa indeksom telesne mase ispod 24. Istraživači su se odlučili za njih zbog manje telesne mase i kako bi smanjili šanse da su se kod njih već pojavile masti u jetri.

Uz korišćenje markera, otkriveno je da učesnici u studiji nisu konzumirali više kalorija nego pre studije. Međutim, utvrđeno je da, iako su konzumirali isti broj kalorija, dodavanje napitaka zaslađenih šećerom i konzumacija fruktoze, uticalo je na njihovo zdravlje, uključujući na povećanje proizvodnje masti.

– Ova studija je istraživala metaboličke efekte dnevne konzumacije napitaka zaslađenih šećerom tokom nekoliko nedelja kod zdravih mršavih muškaraca. Otkrila je da pića zaslađena šećerima fruktozom i saharozom (glukoza i fruktoza kombinovano), ali ne i sama glukoza, povećavaju sposobnost jetre da proizvodi lipide. Ta promena može otvoriti put za dalje nepovoljne efekte na metaboličko zdravlje, naveli su istraživači.

Koliko šećera je „dozvoljeno“?

Američko udruženje za srce savetuje ljudima da ne unose više od 6 odsto dnevnih kalorija iz dodatog šećera. Primera radi, mnoge Amerikanke bi trebalo da konzumiraju samo 100 kalorija (što je šest kašičica ili 25g dodatog šećera), a muškarci bi trebalo da konzumiraju 150 kalorija (9 kašičica ili 36g).

Ipak, Centar za kontrolu i prevenciju bolesti izvestio je da prosečan Amerikanac konzumira čak 17 kašičica fruktoze dnevno. To je zbog činjenice da mnoga prerađena hrana koju svakodnevno jedemo sadrži dodate šećere, a neki od njih su skriveniji od drugih. Tako se oni mogu naći u bilo kojoj namirnici od žitarica koju redovno unosimo za doručak, ali i u sirevima i obrocima iz mikrotalase pećnice.

Izvor: Nova.rs

Čitajte Luftiku na Google vestima

8 namirnica koje predstavljaju najveći rizik za zdravlje i najčešće uzrokuju trovanje

Ekipa Luftike

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

script type="text/javascript" src="//delivery.r2b2.io/get/luftika.rs/generic/in-media">
Share via
Copy link