Magazin Svet

Najštedljivija žena u Japanu (37) troši samo 150 RSD dnevno

žena japan
Foto: Ilustracija/Pixabay

Japanka Saki Tamogami (37) prozvana je „najštedljivijom devojkom u zemlji“ nakon što je za manje od 15 godina uspela da kupi tri kuće i ostvari svoj san da otvori kafić za ljubitelje mačaka.

Saki se 2019. pojavila u japanskom televizijskom programu o mladim ženama koje mnogo štede. Tu je detaljno opisala svoj izuzetno ekonomičan način života, koji joj je omogućio da uštedi toliko novca, piše The Economist Times, prenosi N1.

Ona je rekla da troši samo 200 jena (oko 145 dinara) dnevno na hranu.

Kada je imala 19 godina, sebi je postavila sebi cilj da poseduje tri kuće do 34. godine.

Rekla je da je pronašla utehu i sigurnost u štednji novca, „uživajući da gleda kako njena ušteđevina raste“.

Nakon što je diplomirala, radila je kao agent za nekretnine i stavljala sa strane svoju platu.

Da bi svela troškove na minimum, kuvala je sve svoje obroke kod kuće, obično držeći se jednostavnih jela kao što su tost, rezanci i rotkvice, ne trošeći više od 50 jena (36 dinara) po obroku.

Povremeno bi stavila džem na hleb ili kupila parče lososa sa pirinčem, ali retko bi trošila više od 200 jena (145 dinara) dnevno na hranu.

Ona nije kupovala tanjire, već je jela direktno iz šerpe, kako bi uštedela više novca.

Kaže da nikada ne kupuje ništa što nije na popustu, te da je od 19. godine prestala da kupuje odeću, oslanjajući se na onu koju joj poklanjaju rođaci.

Nameštaj koji koristi je nameštaj koji su drugi bacili.

Svoju kosu, koju nikada nije farbala, prodala je za 3.100 jena (oko 2.260 dinara), što joj je pokrilo troškove za pola meseca.

Svoju prvu kuću kupila je kada je imala 27 godina, iznajmljivala je da pokrije ratu kredita, a onda dve godine kasnije kupila još jednu.

Godine 2019. kupila je treću kuću.

Tamogami je rekla da njena motivacija za tako štedljiv život potiče iz njene želje da spase mačke lutalice nakon što ih je usvojila kada je bila dete.

Ostvarila je svoj san i otvorila kafe za ljubitelje mačaka koji je nazvala Cafe Iunagi u prizemlju svoje treće kuće. Zaradu od kafića daje za brigu za više životinja.

Uprkos svojoj finansijskoj slobodi, Tamogami nastavlja da živi oskudno i planira da koristi prihod od kirija i svoje plate za dalje proširenje svog imovinskog portfelja.

Rojters: Japanski milenijalci naročito štedljivi

Navikli na stagnirajuće plate, poslove bez beneficija i vladu opterećenu dugovima, milenijalci u Japanu postali su punoletni tokom globalne finansijske krize, cunamija i nuklearne katastrofe 2011. – događaja koji su ih izdvajali od drugih generacija, posebno u obrascima potrošnje, pisao je Rojters još 2016. godine pokušavajući da objasni taj način ponašanja i razmišljanja.

Kako je tada naveo, generaciji milenijalaca (ljudi rođenih između 1981. i 1996. godine) u Japanu prvi instinkt je da štede, a ne troše. A ako troše, traže jeftino. Ne trebaju im automobili i izbegavaju brendiranu odeću, za kojom su nekada žudeli njihovi roditelji tokom procvata 1980-ih.

– Želim da vodim minimalistički život. Nemam želju da kupujem stvari. Čak i da novac padne sa neba, ne bih ga potrošila, rekla je tada 19-godišnja Kaoruko Šimada.

Ti mladi „proveli su skoro ceo svoj život u izgubljenim decenijama i taj psihološki uticaj je veći nego u drugim zemljama“, rekao je Jusuke Šimoda, ekonomista sa Japanskog istraživačkog instituta, misleći na godine od oko 1990. koje su u velikoj meri bile oblikovane rastom koji je u najboljem slučaju bio nestalan ili nepostojeći.

Za mnoge mlade Japance, štedljivost je postala vrlina.

Japanski milenijalci bacaju reči poput „cospa“ — skraćenicu za vrednost za novac — da bi ocenili bilo šta, od kozmetike do hotela.

Izvor: N1

Numerolozi otkrivaju ko u 2024. zarađuje brdo novca, a ko ostaje praznih šaka

script type="text/javascript" src="//delivery.r2b2.io/get/luftika.rs/generic/in-media">
Share via
Copy link