Magazin Putovanja

Čuveni Muzej kiča u vraća u detinjstvo, užasnuće vas, ali i dobro nasmejati (FOTO)

muzej kiča
Foto: Shutterstock

Dok većinu turista hipnotišuće privlače tajanstveni putevi grofa Drakule ili novčaniku pristupačne jednodnevne ekskurzije u veličanstveni grad cveća, Temišvar, nije mnogo onih koji će na sva usta pričati o svom doživljaju prestonice Rumunije.

„Mali Pariz“, međutim, ima štošta da ponudi, od obilaska druge najveće zgrade na svetu, Palate parlamenta, Manastira Stavropoleosa do zelenih oaza, predivnih parkova u kojem Rumuni rado provode vikende tokom proleća i leta.

Ako tragate za nečim sasvim drugačijim, onda se kao idealno mesto za obilazak nameće rumunski Muzej kiča, u kojem su mesto našli neukusni, neobični i pomalo smešni predmeti prikupljeni širom države, piše Pun kufer.

muzej kiča
Foto: Printscreen

Šta je uopšte kič? Niskovredno stvaralaštvo sa umetničkim pretenzijama i ciljem da bude dostupno što širem krugu ljudi? Rekli bismo da je to pseudoumetnost. Ako vas zanima šta sve spada u kič, a put vas je naneo u Bukurešt, svakako posetite taj muzej!

Muzej je otvorio Kristijan Lica, a podeljen je na osam celina, od čega je jedna u potpunosti posvećena grofu Drakuli i načinu na koji je on prikazivan tokom godina.

Iako slavni roman povezujemo s Rumunijom, važno je znati kako u vreme njegovog nastajanja Transilvanija nije bila deo zemlje. Rumuni dugo nisu Drakulu doživljavali kao deo svoje kulture. Tek poslednjih godina, s porastom broja turista, grof sa oštrim zubima postao je znatno bliži i domaćem stanovništvu.

Druge celine u muzeju pomalo su kontroverzne. Naime, jedna pokazuje komunistički kič, a druga se bavi religijskim kičem. Između više od dve stotine eksponata posebno se izdvajaju plastični srebrni krstovi, obojeni kipovi klovnova i Drakula u prirodnoj veličini.

muzej kiča
Foto: Daniel Mihailesku

Dodatni plus tog muzeja jeste u tome što i sami posetioci mogu da izrade nešto što može potpasti pod kič pa im je na raspolaganju radionica. Takođe, vlasnik muzeja zamolio je i sve one koji imaju nešto zanimljivo kod kuće i žele to da podele sa drugima, da šalju fotografije tih predmeta.

Izvor: Pun kufer

Čitajte Luftiku na Google vestima

Groblje u Milanu je poput muzeja na otvorenom i sa pravom nosi epitet najlepšeg na svetu

Ekipa Luftike

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

script type="text/javascript" src="//delivery.r2b2.io/get/luftika.rs/generic/in-media">
26 Shares
Share via
Copy link