Majan Ben Tura je zamenica ambasadora Izreala u Srbiji. Mandat joj se završava u oktobru, a juče je bila u poseti Novom Sadu. Popili smo kafu sa njom i čuli predivne utiske koje je pokupila nakon tri godine boravka u Srbiji i Beogradu. Nakon Srbije, seli se u Vijetnam, gde je čeka mesto u tamošnjoj ambasadi.
Majan ostavlja utisak radoznale, iskrene i druželjubive osobe. Iako se to možda ne bi očekivalo od visokog stranog diplomate, kroz priču sa nama ona je bila vrlo neformalna, pa smo se lako dotakli i nekih neobičnih tema.
Obišla je skoro celu Srbiju, a Beograd nosi u srcu. Srpskom kulturnom scenom je oduševljena, a koliko joj se dopao naš narod govori i to da se u Srbiji zaljubila i udala. Kako smo saznali, njeno srce je osvojio jedan Somborac.
Razgovor smo, podrazumeva se, otvorile pričom o Novom Sadu.
– Ovo je divan grad, pun potencijala. Odličan je za život, jer nije prevelik, a u njemu ima svega. Kulturni život je veoma razvijen. Tu je i veliki broj studenata. Vrcavo je i živo – ispričala je u dahu naša sagovornica, posebno se osvrnuvši na prelepu arhitekturu i impozantnu Sinagogu u Jevrejskoj ulici.
Osim samog grada i njegove energije, priznaje da prati i novosadske trendove. Na sastanak sa nama je ponela unikatnu tašnu novosadske dizajnerke Dunje Mihalački.
Pitali smo je da li zna da je u Novom Sadu rođen i odrastao izraelski novinar i bivši ministar pravde u Izraelu Tomi (Tomislav) Lapid. Znala je, naravno, i dodala kako je u Veternik, gde se nalazi i ulica po njegovom imenu, odvela grupu studenata iz Izraela i kako su svi bili oduševljeni tom činjenicom.
U Novi Sad je došla zbog posla ali i iz zadovoljstva. Tokom dana ju je očekivalo nekoliko zvaničnih sastanaka, ali se ona, čini se, najviše radovala večernjem koncertu izraelskog Klezmer Orchestra u KC Prostor.
Koliko je posvećena kulturi i koliko uživa u događajima iz sveta kulture govori i njena reakcija na naše pitanje o tome. Uz gestikulaciju i vrlo energično rekla je:
– WOW, jako je kvalitetno sve. Kulturnih događaja je mnogo. Izbor je prevelik, a najviše me raduje što vidim mnogo mladih ljudi. Mladi su vrlo uključeni i iskreno zainteresovani za kulturu. Kultura je, sama po sebi, najbolji prozor za povezivanje naroda i njihovo međusobno upoznavanje.
Majan ima 35 godina i značajnu diplomatsku karijeru. Pre diplomatije radila je kao novinar u Izraelu. A kada se susretnu dva novinara, ta tema se prirodno nameće.
– Novinarstvo je predivan posao i ja sam ga jako volela. Smatram da je to profesija kroz koju čovek može na najbolji mogući način i najbliže da upozna svoje društvo. Od vrha do najsitnijih pora i onoga što čini život običnog čoveka – kazala je Majen.
Upitana za naše, srpske, medije, priznala je da je u tom pogledu dosta ograničena, jer u Srbiji ima svega nekoliko medija koji objavljuju tekstove na engleskom jeziku. Informisana je o najvažnijim zbivanjima, zbog prirode posle i preko pres službe u ambasadi, ali privatno, slabo prati srpske medije.
– Zanimljivo je da sam o Konstrakti saznala iz izraelskih medija – rekla je kroz osmeh.
Diplomatiju kaže da mnogo voli, a najviše zbog mogućnosti da utoli svoju glad za novim iskustvima i otkrivanjem različitih naroda i kultura. Ipak, kako je rekla, svaki posao i sve u životu ima svoje lepe i one manje lepe stvari. U diplomatiji su to rastanci.
– Biće mi mnogo teško da odem iz Srbije, da se pozdravim sa svim dragim ljudima ovde – priznala je Majan vrlo emotivno. Ipak, kako kaže, održava je želja za novim iskustvom u dalekom Vijetnamu, gde će otići sa svojim mužem, Somborcem.
Iako nije ljubitelj noćnog života u Beogradu, imala je mnogo prilika za druženja i upoznala je veliki broj domaćina, preko kojih je stvorila sliku o Srbiji.
Zanimalo nas je u čemu vidi sličnosti, a u čemu razlike srpskog i izraelskog naroda. Kazala je da smo iznenađujuće slični – oba naroda su prilično strastvena i oba neguju jake porodične vrednosti.
– Kao najveću razliku bih mogla da istaknem to što izraelci imaju razvijeniji preduzetnički duh. Srbi ne vole baš mnogo da rizikuju. Žele sigurnost i nisu spremni da ostvare svoje ideje. Mi, u Izraelu, smo u tom smislu drugačiji. Rizikujemo više i ne čekamo da se sve poklopi kako bismo krenuli u realizaciju ideje – bila je iskrena Majan.
Na naše pitanje: “Kada bi morala da izdvoji jednu najbolju osobinu svog naroda, koja bi to bila?”, dugo je razmišljala, a onda emotivno objasnila:
– Mi smo narod koji voli život i voli da živi. Imali smo tešku istoriju, ali smo zahvaljujući njoj naučili da od nemogućeg stvaramo moguće. Mi uvek mislimo da je sve moguće.
Pitali smo je i o perspektivi naše zemlje i tome koji su najveći izazovi za mlade u Srbije.
– Mladi su pred velikim izazovom. Smatram da je najveći taj da izgrade ovu zemlju tako da svi oni ljudi koji su otišli odavde, a ima ih mnogo, da požele da se vrate – rekla je Majan povlačeći paralelu sa svojim narodom:
– I moj narod je prošao kroz velike migracije stanovništva i hoću da kažem da to ne mora nužno biti nešto loše. Ako bi Srbija postala zemlja u koju oni iskreno žele da se vrate, onda će to biti priliv ogromnog broja ljudi, obogaćenog novim vrednostima, iskustvima i znanjima i tada je napredak i razvoj celog društva vrlo očekivan – rekla je zamenica ambasadora Izraela, dokazujući da je i sama mnogo razmišljala o toj temi.
Izraelska ambasada u Srbiji je za vreme njenog mandata imala niz pozitivnih akcija, prevashodno iz oblasti ekologije, kulture i humanitarnog rada.
Majen kaže da bezbrižno prelazi na novu funkciju, te da su odnosi izraelskog i srpskog naroda čvrsti i dobri.
Dodaj komentar