BBC

Korona virus: Vučić najavio – vakcina stiže u Srbiju krajem godine, u Americi se situacija pogoršava iz sata u sat

Patients in Moscow hospital

BBC
Pacijenti u bolnici u Moskvi

Predsednik Srbije Aleksanda Vučić rekao je da je država obezbedila 1,8 miliona doza vakcine protiv korona virusa i da će prvi kontigent stići do kraja godine, a širom sveta države nastavljaju sa uvođenjem strožih mera kako bi usporile širenje zaraze.

„Do kraja januara biće obezbeđene doze za zdravstvene radnike, pripadnike vojske i policije, odnosno one koji su naizloženiji virusu“, rekao je Vučić na konferenciji za novinare i dodao da će vakcinu potom dobiti penzioneri, pa tek onda sredovečnim i mlađim ljudima.

U poslednja 24 sata zabeleženo je još 3.536 slučajeva zaraze Kovidom-19 u Srbiji, a preminuo je 21 pacijent. Ukupan broj preminulih sada je porastao na 936.

Članice EU saopštile su da su potpisale ugovor sa kompanijom Fajzer i Biontek o isporuci 300 miliona doza njihove vakcine, a Rusi su izneli tvrdnje da je njihova vakcina pokazala još bolje rezultate.

Situacija u Americi nastavlja da se pogoršava – Teksas je postao prva savezna država sa više od milion zaraženih. Kako navodi BBC, da je nezavisna država, Teksas bi bio 11. u svetu po ovom parametru.

Bil de Blazio, gradonačelnik Njujorka saopštio je da će od četvrtka svi barovi, restorani i teretane raditi do 22 sata, a zabranjena su javna okupljanja više od deset ljudi.

U svetu je do sada zaraženo više od 52,1 miliona ljudi, a preminulo je oko 1,28 miliona. Oporavilo se 33,9 miliona ljudi, pokazuju podaci Džons Hopkins univerziteta.


Pogledajte video: Sve o prvoj vakcini

Prva vakcina protiv virusa Kovid-19 može biti dostupna krajem godine.
The British Broadcasting Corporation

Šta se dešava u Srbiji?

Prema poslednjim podacima, u Srbiji je korona virusom zaraženo još 3.536 ljudi, a preminuo je 21 pacijent. U poslednja 24 sata testirano je 12.514.

Od početka epidemije u Srbiji je zabeleženo ukupno 70.424 slučaja Kovida-19, a ukupno umrlih je 936.

Hospitalizovana su 2.959 pacijenata, od čega je na respiratorima 143.

Illustration of coronavirus vaccine

Reuters

Epidemiolog Predrag Kon izjavio je da Srbija nije mnogo daleko od katastrofalne epidemiološke situacije, a pojedini gradovi, poput Šapca, proglasili su vanrednu situaciju.

„To je situacija u kojoj ljudi nemaju više gde da se leče. Moramo da zaustavimo virus, ako ga mi ne zaustavimo, onda će on nas“, rekao je Kon za RTS.

Bolnički kapaciteti u Srbiji, potovo u Beogradu, sve su puniji.

Privremena kovid bolnica u Beogradskoj areni gotovo je puna pacijenata. Trenutno je tamo smešteno 447 pacijenata, a slobodno je još 50-ak kreveta.a

Od ukupnog broja pacijenata njih 250 je na kiseoniku, a koordinator ove privremene bolnice dr Vlado Batnožić kaže za RTS da je reč o dosta ozbiljnim pacijentima sa jednostranom ili obostranom upalom pluća koji zahtevaju ozbiljnu kliničku terapiju.

Zbog pogoršanja epidemiološke situacije, u Šapcu je uvedena vanredna situacija, što znači da u gradu neće biti manifestacija i svečanosti, ugostiteljski objekti biće zatvarani u 21 sat, a neće raditi bazeni, spa i velnes centri.

Ukratko iz sveta:

  • SZO saopštava da je protekla nedelja bila najteža od početka pandemije sa najvećim brojem zaraženih
  • EU sklopila ugovor o kupovini 300 miliona doza vakcine kompanija Fajzer i Biontek (Pfizer and BioNTech)
  • Ruski suvereni fond i istraživački institut Gamalej saopštili su da je njihova vakcina 92 odsto efikasna protiv Kovida-19
  • U SAD od početka pandemije registrovano više od 10 miliona zaraženih i skoro 240.000 umrlih – najviše na svetu
  • Prvi slučaj korona virusa i u pacifičkoj državici Vanuatu
  • Broj zaraženih u svetu je premašio 51 milion, a preminulo je oko 1,27 miliona. Oporavilo se 33,6 miliona ljudi, pokazuju podaci Džons Hopkins univerziteta.

Pogledajte video: Zašto se Kovid-19 tako lako prenosi?

Korona virus: Zašto se Kovid-19 tako lako prenosi
The British Broadcasting Corporation

Kakva je situacija u regionu?

Zemlje u regionu beleže svakodnevni rast broja zaraženih:

  • Hrvatska – 72.840 potvrđenih slučajeva

Do sada je preminulo 893 ljudi, a oporavilo se 56.434.

Do sada je umrlo 1.701 ljudi, a oporavilo se 32.769.

Ukupno je do sada preminulo 988 ljudi.


grafika

BBC

Od posledica korona virusa do sada je preminulo 1.186 ljudi, a oporavilo se 24.920.

  • Kosovo – 25.388 potvrđenih slučajeva

Od posledica korona virusa do sada je preminulo 773 ljudi, oporavilo se 16.122.

  • Crna Gora – 24.154 potvrđenih slučajeva

Preminulo je 349 ljudi, a oporavilo se 16.378.

Crnogorski ugostitelji najavili su da će, uprkos zabrani, u četvrtak otvoriti objekte, uz obrazuloženje da za njih odluke Nacionalnog kriznog štaba više ne važe, prenele su podgoričke Vijesti.


Pogledajte video: Da li mutacije čine korona virus opasnijim?

Mutacije virusa su uobičajene tokom trajanja pandemije.
The British Broadcasting Corporation

Kako je u svetu?

Svetska zdravstvena organizacija saopštila je da je broj novih slučajeva korona virusa u svetu porastao prošle nedelje za više od 3,6 miliona, što je najviši broj za jednu nedelju od početka pandemije.

Broj smrtnih slučajeva u tom periodu je porastao za 54.000, što je za 9.000 više nego u prethodnoj nedelji.

Rusija je objavila da se njena vakcina Sputnjik-V pokazala 92 odsto efikasnom protiv Kovida-19.

Ruski tim kaže da njihovi rezultati, koji se nisu očekivali tako brzo, potiču iz analize podataka 16.000 dobrovoljaca – koji su do sada dobili dve doze vakcine u razmaku od 21 dan. Virusom se zarazilo 20 dobrovoljaca, a neki su imali placebo efekat.

Evropska unija je potvrdila da je sklopila ugovor sa kupovinom 300 miliona doza vakcine kompanija Fajzer i Biontek (Pfizer and BioNTech), koja je pokazala dobre rezultate u fazama testiranja.

Očekuje se da isporuka počne do kraja godine, saopštila je kompanija.

EU je saopštila da je ovo „ekstremno važan ugovor“.

U Sjedinjenim Američkim Državama sedmi dan zaredom zabeležen je rekordan dnevni broj novih slučajeva koronavirusa, a broj preminulih najveći je od avgusta.

U bolnicama je skoro 62.000 pacijenata, a od početka pandemije u toj zemlji je zabeleženo 10 miliona zaraženih i oko 240.000 umrlih od posledica korona virusa.

Neke savezne države uvode i restriktivnije mere, pa su tako stanovnici Viskonsina i Nevade pozvani da ostanu kod kuće dve nedelje.

Novoizabrani predsednik SAD Džozef Bajden saopštio je na Tviteru da on i izabrana potpredsednica Kamala Haris ne gube vreme u borbi protiv korona virusa i da su spremni da virus stave pod kontrolu.

Broj zaraženih u prestonici Indije Nju Delhiju je u porastu, a gradski zvaničnici nazvali su novi talas tećim pikom virusa.

U gradu je u utorak zabeleženo novih 7.830 slučajeva zaraze za 24 sata, što je novi dnevni rekord. Od početka pandemije registrovano je više od 450.000 zaraženih.

Velika Britanija, Španija i Italija beleže rekorde u broju preminulih od početka drugog talasa panedmije.

Španija je u poslenja 24 sata zabeležila 411 preminulih, a Italija 580. Obe zemlje imaju velika očekivanja od vakcine, a doze bi trebalo da im postanu dostupne početkom 2021.

U Meksiku je u poslednja 24 sata potvrđeno 5.746 novih slučajeva koronavirusa, a preminulo je 617 ljudi, saopštilo je ministarstvo zdravlja.

U toj zemlji ukupno je zaraženo 978.531 ljudi, a preminulo je 95.842, prenosi Rojters.

Queues outside a Liverpool testing site

PA Media
Redovi za testiranje u Liverpulu

Rusija je prijavila rekordan broj preminulih od posledica korona virusa, ali i najveći broj osoba koje su se oporavile.

U toj zemlji je u poslednja 24 sata od Kovida-19 umrlo 432 ljudi, pa je ukupan broj preminulih od početka pandemije 31.593.

Od korona virusa se u poslednja 24 sata oporavilo 18.616 ljudi, što je takođe rekordan broj od početka panedmije.

U Nemačkoj je u samoizolaciji oko 300.000 učenika i oko 30.000 nastavnika.

U Mađarskoj je na snazi večernji policijski čas, a u toj zemlji je čak 461 pacijent na respiratoru, što je najviše od početka pandemije.

I Portugal je uveo večernji policijski čas koji će trajati u naredne dve nedelje od 23 sati do pet sati ujutru (vikendom od 13 časova).


Virus korona i mentalno zdravlje: Koliko naš mozak trpi
The British Broadcasting Corporation

Vaccination programme in Banda Aceh

EPA

Istraživači sa Univerziteta Oksford napravili su veliku studiju koja je pokazala da je 20 odsto inficiranih dobilo mentalne probleme u roku od tri meseca.

Petina pacijenata koji su se oporavili od korona virusa će najverovatnije razviti neku psihičku bolest, navode istraživači.

Najčešći poremećaji su bili anksioznost, depresija i nesanica, međutim, istraživači su pronašli i veći rizik od demencije, prenosi Rojters.


Pogledajte: Kako da razlikujete simptome korona virusa, gripa i prehlade

Kako prepoznati simptome
The British Broadcasting Corporation

Pacifička država Vanuatu zabeležila je prvi slučaj korona virusa, nakon što je državljanin koji je vraćen iz Sjedinjenih Država bio pozitivan na testiranju tokom karantina.

Ostrvska država u Tihom okeanu bila je jedna od retkih zemalja na svetu bez zabeleženih slučajeva koronavirusa.


Pogledajte: Kako Kovid-19 utiče na telo

Kako Kovid-19 utiče na telo
The British Broadcasting Corporation

korona virus

BBC
Banner

BBC

Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Čitajte Luftiku na Google vestima

BBC News na srpskom

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

script type="text/javascript" src="//delivery.r2b2.io/get/luftika.rs/generic/in-media">
24 Shares
Share via
Copy link