Predsednik Tanzanije, šezdesetjednogodišnji Džon Magufuli je u zemlji i vredno radi u kabinetu, rekao je premijer te afričke zemlje, odgovarajući na glasine o njegovom zdravlju i gde se nalazi trenutno.
„Tanzanijci budite mirni, vaš predsednik je tu, dobrog zdravlja, radi“, rekao je premijer Kasim Madžaliva.
Govorio je tokom molitve u petak u glavnoj džamiji u gradu Ndžombe na jugu Tanzanije.
Spekulisalo se da predsednik Magufuli boluje od korona virusa i da je na bolničkom lečenju u Keniji, što je ranije za BBC rekao opozicioni lider Tundu Lisu, pozivajući se na pouzdane izvore.
Magufuli je zaražen korona virusom, a imao je i srčani udar, preneo je Lisu.
Međutim, Madžaliva tvrdi drugačije.
„On [predsednik Magufuli] ima gomilu obaveza. Upravo sada je tamo [u kabinetu] i prolazi kroz razne dokumente „, rekao je Madžaliva.
„Kažu: ‘Bolestan je, neka se pojavi’. Da se pojavi kad vama odgovara ili prema njegovom planu rada?
„Predsednik ima raspored rada i ne može da se pojavi kad vi to tražite.“
- Mitovi o korona virusu koje treba da ignorišete
- „Pa šta“: Kako ovaj svetski lider ignoriše Kovid-19
- „Počeo sam da pravim sapun da bih zaradio za život, sada pomažem da se ljudi zaštite od Kovida-19“
Madžaliva nije pružio nikakve dokaze kojima bi potkrepio izjavu o predsedniku.
Vlada Tanzanije je optužena da umanjuje uticaj korona virusa u istočnoafričkoj državi.
Magufuli, koji nije viđen u javnosti 11 dana, suočio se sa kritikama zbog načina na koji se suprostavio globalnoj pandemiji.
Ova istočnoafrička država nije objavila slučajeve korona virusa od maja i odbija da nabavi vakcine.
Umesto vakcina, predsednik Tanzanije je borbu protiv korone sveo na pozive stanovništvu na molitve i inhaliranje biljkama.
Ranije ovog meseca, na sahrani njegovog bliskog saradnika, Magufuli je rekao je da je Tanzanija prošle godine pobedila Kovid-19 i da će ove godine ponovo pobediti.
Saradnik je umro nekoliko sati posle potpredsednika poluautonomnih ostrva Zanzibar, koji se lečio od Kovida-19.
Bez zvaničnih podataka o korona virusu
Opozicioni lider Lisu, koji je u egzilu u Belgiji, ranije je izjavio je da mu je rečeno da je predsednik Magufuli prebačen u Keniju na lečenje u bolnicu u Najrobiju u ponedeljak uveče.
BBC to nije mogao da potvrdi iz nezavisnih izvora.
Nije bilo zvaničnog odgovora vlade koja je upozorila da se ne objavljuju neproverene informacije o tanzanijskom lideru, koji je poslednji put viđen na zvaničnom događaju u Dar es Salamu 27. februara.
Bolnica u Najrobiju takođe je saopštila da ne može da komentariše.
Lisu je rekao za BBC da je ćutanje vladinih zvaničnika neodgovorno i da predsednikovo zdravlje ne bi trebalo da bude privatna stvar.
Nikoga u Tanzaniji ne bi iznenadilo da je Magufuli oboleo od korona virusa jer je bio nepromišljen i nipodaštavao ga je, rekao je Lisu.
„Nikada nije nosio masku, išao je na masovna javna okupljanja bez preduzimanja bilo kakvih mera predostrožnosti poput drugih širom sveta“, rekao je Lisu koji je u egzilu u Belgiji.
„On je neko ko je više puta i javno unižavao medicinu, oslanjao se na molitve i biljne preparate nedokazane vrednosti.“
Lisu tvrdi da se ministar finansija Tanzanije Filip Mango takođe lečio u istoj bolnici u glavnom gradu Kenije.
Prošle nedelje, Katolička crkva u Tanzaniji pozvala je ljude da ozbiljnije shvate mere predostrožnosti protiv Kovida-19, navodeći da je 60 monahinja i 25 sveštenika umrlo u poslednja dva meseca posle pokazivanja simptoma korona virusa.
U Tanzaniji ne postoje javno dostupni podaci o nedavnim smrtnim slučajevima, a nisu objavljene informacije o posledicama korona virusa od maja prošle godine, kada je do tada prijavljeno 500 slučajeva zaraze i 20 smrtnih slučajeva.
Vlasti su insistirale na tome da nema razloga za brigu i preduzele su oštre mere protiv onih koje optužuju za širenje „lažnih informacija“.
BBC je stupio u kontakt sa zamenikom ministra zdravlja Godvinom Molelom, koji je prosledio ranije intervjue u kojima je rekao da bi objavljivanje podataka javno moglo biti „kontraproduktivno“ jer može da raširi strah.
Rekao je da su, kada su zvaničnici analizirali podatke iz 2020. godine, „svi bili označeni kao da imaju Kovid-19 jer je tad vladala panika“.
Ministar je dodao da bi podatke trebalo da čuva vlada kako bi ih naučnici mogli analizirati.
Lekarima je zabranjeno je da govore javno o korona virusu.
Međutim, u bolnici u Dar es Salamu, najvećem gradu Tanzanije, lekar je rekao za BBC da je tokom poslednja dva meseca zabeležen značajan porast broja pacijenata koji su imali respiratorne simptome koji se povezuju sa Kovidom-19.
„Takođe se povećao broj pacijenata kojima je potreban kiseonik“, rekao nam je.
„Situacija je svuda ista, i u javnim i u privatnim bolnicama. Neki pacijenti čak kupuju kiseonik za upotrebu kod kuće“, kaže on.
Lisu, koji je u oktobru, kao kandidat opozicione stranke Kadema, bio drugi na izborima sa 13 odsto glasova, rekao je da smatra da je reputacija njegovog političkog suparnika potpuno razbijena.
„Izgradio je reputaciju patriote, da ne putuje van zemlje, da je predsednik za siromašne – i odbio je da učini bilo šta da poboljša situaciju u Tanzaniji govoreći ljudima da je sve dobro.“
Lisu je prvi put otišao u egzil 2017. godine pošto je preživeo atentat.
Vratio se da bi učestvovao na prošlogodišnjim izborima, čiji su rezultati, kako kaže, bili namešteni.
Ponovo je napustio zemlju u novembru, rekavši da je primio nove pretnje smrću.
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Dodaj komentar