Zna se da je Istra jedna od omiljenih letnjih destinacija Novosađana, posebno kada se radi o hrvatskom primorju.
Prelepi gradići koje je Mletačka republika ostavila u amanet, prečisto Jadransko more i ljubazni i gostoprimljivi Istrijani, koji su nam dosta slični po mentalitetu i sentimentu, čine najveće jadransko poluostrvo idealnom turističkom destinacijom.
Zaista, za koje god mesto da se odlučite, nećete pogrešiti, jer svako ima poseban šarm i šmek, a miris borovine i lavande prouzrokovaće momentalno lučenje endorfina i ekspresno vas vratiti u detinjstvo.
Fenomenalna gastronomska ponuda brojnih istarskih konoba ostaviće vas bez teksta, bilo da ste ljubitelj sireva, testenine, tartufa, jagnjetine, ribe ili morskih plodova.
Naravno, dobar obrok u Istri ne može proći bez čaše prelepe malvazije, koju naš predsednik toliko ne voli, ili sjajnog piva iz bujske ili buzetske pivovare – šta god da je vaš izbor, stomak i nepce biće vam izuzetno zahvalni.
Potrudili smo se da za vas obiđemo istarsku rivijeru i približimo vam šmek severnog Jadrana, koji je možda najlepše obići baš u septembru, u sam smiraj letnje sezone, kada su manje gužve, a more je i dalje toplo.
Netaknuta priroda i mir ribarskog seoceta
Na samom severu hrvatskog dela Istre nalazi se prelepo ribarsko mestašce Savudrija, tik uz slovenačku granicu.
Odmah pored male marine, nalazi se sjajan restoran gde možete pojesti odličnu ribu ili morske plodove, sa prelepom terasom koja gleda na ukotvljene brodove.
U Savudriji se nalazi i čuveni svetionik, najstariji aktivni na Jadranu, koji je početkom 19. veka izgrađen pod pokroviteljstvom austrijskog cara kako bi plovidba prema tršćanskoj luci bila sigurnija.
Nekada je bio prava atrakcija, a i danas pleni svojom lepotom. Najlepše ga je posmatrati sa plaže, a mi smo se odlučili za prelepu stenovitu plažu auto-kampa “Veli Jože”, koji se nalazi u neposrednoj blizini Savudrije, a put do nje vodi kroz gustu borovu šumu.
U blizini ovog ribarskog mesta, samo na drugu stranu, nalazi se i Kanegra, poznata plaža od belog šljunka sa nudističkim delom, ušuškana u bogatu mediteransku vegetaciju, odakle puca pogled na Portorož i prelepi Piran koji se nalaze preko puta.
Umag kao stvoren za porodičan odmor
Ako krenete nekoliko kilometara na jug, stići ćete do šarmantnog Umaga, uveliko poznatog po teniskom turniru ATP “Croatia Open Tennis” , ali odnedavno i po Sea Star festivalu, delu Exit festivalske porodice.
Ovaj miran istarski gradić kojeg krasi prelepa riva sa uređenim zelenilom i sjajne konobe, idealan je za porodičan odmor.
Nemojte propustiti da probate fenomenalan sladoled u nekoj od brojnih poslastičarnica, dok lagano šetate rivom, uživajući u pogledu na mnoštvo luksuznih jahti u marini.
Plaže u Umagu su uglavnom betonske, što znači da vaši klinci neće imati problema sa ulaskom u vodu, ali svakako možete pronaći i druge alternative, poput šljunčanih i stenovitih, posebno u okolnim mestima, pretvorenih u prave porodične rizorte, poput Katora.
Inače, magiju Umaga otkrili su još rimski plemići i pretvorili ga u svoju letnju rezidenciju.
Mletačka republika je ostavila i ovde trag, kao u gotovo svim istarskim gradovima, tako da savršeno očuvane kamene vile krase staro gradsko jezgro, u čijem hladu možete pronaći spas od letnje žege.
Na sredini centralnog gradskog trga, ponosno se uzdiže srednjevekovna odbrambena kula iz 14. veka, najstariji istorijski objekat u ovom gradiću, u okviru kojeg je smešten Muzej grada Umaga.
Na posebno akustičnom trgu, tokom leta se održavaju brojne kulturne manifestacije, koje privlače raznovrsnu publiku i doprinose živosti ovog mesta.
Prelepi ribarski gradić nudi sjajni gastronomski doživljaj
Ukoliko nastavite dalje na jug, doći ćete do 15-tak kilometara udaljenog Novigrada. U marini ovog istarskog gradića i dalje dominiraju ribarske lađe, ali sve više “zaluta” i poneka luksuzna jahta, jer se turizam ubrzano razvija.
Karasteristično za Novigrad je što se čitavom dužinom gradskih zidina proteže dugačka betonska gradska plaža, sa specijalnim rukohvatima, putem kojih duž betoniranih molova ulazite u vodu.
Brojne oštre stene okružuju obalu, pa ovde možete očekivati i malo veće talase, koji će dodatno uveseliti najmlađe posetioce.
Voda često zna da izbaci na obalu gomile morske trave, ali more je prečisto i ima možda najintenzivniji miris od svih mesta koje smo posetili na obali.
Nemojte da vas ime zavara – ovaj grad ima burnu istoriju od antičkih vremena, o čemu svedoče brojni arheološki lokaliteti koji su sjajno očuvani.
I dalje je zadržao veoma intimnu atmosferu malog ribarskog mesta, a poseban šmek mu daju brojni raznobojni kišobrani razapeti između starih venecijanskih kuća.
Verovatno je i vaša poseta Novigradu sjajna prilika da omastite brk i probate nešto od fenomenalne gastronomske ponude lokalnih restorana, konoba i vinskih barova, a može se primetiti i da su ovde cene nešto niže u odnosu na okolna turistička središta.
Inače, ukoliko imate klince, možete ih obradovati posetom najvećem akva-parku u Istri – Istralandia. On se nalazi između Umaga i Novigrada i nudi odličnu zabavu za najmlađe.
Mondenski šmek drevnog Poreča
Poreč svakako ne treba posebno predstavljati, jer je još u vremenu stare Jugoslavije važio za jedno od najpopularnijih letovališta u ovom delu Istre.
Dužina plaža u Poreču iznosi skoro 40 kilometara, zajedno sa ostrvima koje se nalaze u neposrednoj blizini.
Možete birati između čak 21 plaže, a u zavisnosti od vaših afiniteta, na raspolaganju su vam peščane, šljunkovite, stenovite i betonske. Svako može izabrati šta mu najviše odgovara, a možete se kupati i odmah pored gradskih zidina.
Po svojoj lepoti posebno se izdvajaju Plava i Zelena laguna, a na raspolaganju su vam različite vrste smeštaja – od kampovanja, apartmanskog smeštaja do luksuznih hotela i rizorta, gde noćenje košta i više stotina evra.
Poreč odlikuje i bogata kulturna i istorijska baština, jer je bio naseljen još u doba neolita.
Za vreme Rimskog carstva postaje vojno utvrđenje, tokom vekova je potpadao pod vlast različitih država i vladara, a najduže je bio pod vlašću Mletačke republike, pa tako i danas savršeno očuvane velelepne venecijanske vile krase središte starog gradskog jezgra.
Jedna od glavnih istorijskih atrakcija ovog prelepog primorskog grada je Eufrazijeva bazilika. Taj biser vizantijske umetnosti iz 6. veka uvršten je na UNESCO-ovu listu svetske baštine.
Naravno i ljubitelji umetnosti mogu uživati u brojnim izložbama i muzejskim postavkama, a posebno je interesantna izložba dela čuvenog Banksy-ja, jednog od najznačajnih street art umetnika današnjice, koja će biti otvorena do 6. novembra.
Pored plaža i istorije, ovde možete uživati u savršenoj gastromskoj ponudi, počev od konoba, enoteka, specijalizovanih koktel barova, a ne propustite priliku da probate neke od popularnih zanatskih piva porečke kraft pivovare.
Na kraju, treba naglasiti da se Poreč, kao i čitava Istra ponose tekovinama antifašističke borbe, nazivi ulica nisu menjani, a i dalje su netaknuti spomenici narodnim herojima, koji su dali život u borbi protiv okupatora.
Tišina i mir prelepog Vrsara
Nastavite li vožnju deset kilometara južno od Poreča, stići ćete u Vrsar, malo istarsko mestašce koje poslednjih godina postaje sve popularnija destinacija za letovanje. O tome svedoče osveženi i novoizgrađeni hoteli i restorani.
Čim se uparkirate na glavnom gradskom parkingu pred vama će se ukazati prelepa riva, sa brojnim usidrenim jahtama, a sa desne strane vam puca pogled na staro gradsko jezgro.
Na rivi se možete pogostiti u nekom od brojnih restorana, koji nude morske i istarske specijalitete, po cenama prihvatljivim čak i za srpski standard.
Ukoliko nastavite napred, prateći rivu, dolazite do prelepo uređenih betoniranih plaža, okruženih bogatom vegetacijom, koje vas prosto zovu da se bućnete u čisto more i uživate u tišini i spokoju ovog mesta.
Dovoljno je reći da je zaljubljenik u Vrsar bio i čuveni zavodnik Kazanova, a sa brojnih vidikovaca starog gradskog jezgra pruža se fenomenalan pogled na morsku pučinu i brojna ostrvca koja okružuju ovo bajkovito mesto.
Boemski duh dragulja istarske rivijere
Put na jug vas vodi ka jednom od bisera čitave Istre i jednoj od najposećenijih destinacija na hrvatskoj rivijeri – prelepi Rovinj.
Limski kanal i domaće delicije
Međutim, nemojte previše žuriti, obavezno usput obiđite Limski kanal, prirodni fjord i jedinstveno mesto na kojem more ulazi duboko u kopno, a nalazi se na putu između Vrsara i Rovinja.
Inače, na putu između ova dva mesta, koji ne ide skroz po obali, već kroz brdovitu unutrašnjost, nalaze se brojne konobe sa ponudom sveže pečene jagnjetine i drugih “nemorskih” specijaliteta, tako da je to sjajna prilika da obradujete svoj stomak.
To je verovatno i najbolje mesto za kupovinu autentičnih domaćih proizvoda, poput tartufa, istarskih vina, sireva, pršuta i kojekakvih delicija, koje prodaju meštani na tezgama pored puta.
Venecija bez kanala
Kada stignite u Rovinj, prva stvar koju ćete uočiti jeste problem sa parkingom. Tačnije, mesta ima i više nego dovoljno, ali prosto je nemoguće da gradski parkinzi prime toliki broj zainteresovanih turista.
Zato vam savetujemo da se parkirate van centra grada, a da se nakon toga opušteno prošetate uz more – em ćete sebi uštedeti vremena, em živaca.
Rovinj je stvarno pravi dragulj, a omiljeno je letovalište i brojnih naših poznatih ličnosti – jedan od njih je i popularni voditelj Ivan Ivanović, koji je u ovom prelepom gradu kupio kuću.
Ima verovatno najočuvanije gradsko jezgro od gradova u Istri na moru, koje je Mletačka republika ostavila u amanet, a često vam se može učiniti da se nalazite u Veneciji, samo bez kanala, što ga ne čini ništa manje romantičnim.
Inače, ako niste znali, ovaj grad je bio prava ostrvska tvrđava, tek u 18. veku je spojen sa kopnom, a na ulicama i dalje možete osetiti duh starih vremena, posebno ako se prošetate posle ponoći, kada ulice starog grada nakratko opuste.
Na vrhu grada nalazi se velelepna crkva Svete Eufemije, hrišćanske mučenice, čije telo počiva u sarkofagu, a sagrađena je na mestu nekadašnje male crkvice iz 10. veka, koju su meštani želeli da prošire.
Crkva je kroz godine i vekove sve više “rasla”, a današnji izgled dobija početkom 18. veka.
O količini turista koje leti pohode Rovinj najbolje svedoče uglačani pločnici, sjajni poput ogledala i vrlo klizavi, pa morate paziti da se tokom uživanja u divoti koja vas okružuje gadno ne polomite.
Prelepe plaže sa tirkizno plavom bojom mora
Zaista, ovde možete pronaći sve što vam je potrebno za savršen odmor. Ako volite da ste u centru dešavanja, iznajmite sobu u nekoj od prelepih venecijanskih vila u centru i kupajte se ispod gradskih zidina, što predstavlja poseban užitak.
Ukoliko više preferirate miran odmor – iznajmite smeštaj u nekoj od kuća u južnom ili severnom delu grada, blizu prelepih plaža, kojih u okolini Rovinja ima napretek.
Bilo da se odlučite za park šumu Zlatni Rt, koji se nalazi levo od centra, ili Borik tj. Val de Lesso, koji se nalazi u severnom, rezidencijalnom delu grada – greške nema.
Očekuju vas prelepe plaže i uvale, obrasle u četinare i mediteransko zelenilo, sa mirisom lavande koji će probuditi sva vaša čula.
Ukoliko vam to nije dovoljno, tu su i dva ostrva u neposrednoj blizini Rovinja – Sveta Katarina, koja se nalaži odmah preko puta i Sveti Andrija, kojeg zovu još i Crveni otok, mesto nestvarne prirodne lepote, koje obavezno morate posetiti, u čijem središtu žive fazani.
Oba ostrva povezana su redovnim brodskim “taxi” linijama. Polaze sa glavnog doka u gradu i idu na svakih sat vremena.
Samo jedan savet pre nego što odete na plažu – obavezno kupite patike za vodu, jer je bez njih praktično nemoguće kupati se u Rovinju i okolini.
Grad stvoren za hedonističko uživanje
Inače sam grad leti prosto buja od života, o fenomenalnim restoranima i barovima ne vredi trošiti reči, već samo sesti i upijati vajb ovog fenomenalnog mesta.
Imajte na umu da ako želite da uživate u nekom od popularnih restorana, obavezno rezervišete sto na vreme, kao i da su cene u Rovinju malo “jače” od ostalih istarskih gradova, što ne čudi, jer je u pitanju top destinacija.
Mlađe generacije i svi oni koji se tako osećaju, mogu da uživaju u sjajnom noćnom provodu u čuvenoj diskoteci “Steel”, gde gostuju poznata svetska imena elektronske muzike.
Za sve koji vole opušteniji ritam, tu su brojni kafići na rivi, u starom gradu, ali i bič barovi sa prelepim pogledom na grad, gde izlaze lokalci i i donose sa sobom pravi duh Rovinja.
Ovaj grad je i pravo stecište umetnika čije se radnje i galerije nalaze po čitavom gradu, a u njemu se održava i festival Grisija, najpoznatija umetnička izložba na otvorenom na čitavom Jadranu.
U svakom slučaju, ako budete u prilici, nikako nemojte propustiti priliku da posetite ovaj čudesni grad.
Sasvim sigurno će vas “kupiti” svojom lepotom i izuzetnom gostoprimljivošću meštana, koji će se potruditi da doživite nezaboravan odmor.
Šarmantna Fažana i prelepi Brioni
Nakon Rovinja, spustili smo se nekih 30-tak kilometara južno, prema Fažani. Kako prolazite delom kroz unutrašnjost Istre, posetili smo i Bale i Vodnjan, ali o tome nekom drugom prilikom.
Fažana je malo letovalište sa lepim i uređenim šljunkovitim plažama i brojnim bič barovima sa velikim izborom koktela i pruža mogućnost bavljenja različitim vodenim sportovima.
More je ovde dosta mutnije nego u ostalim istarskim gradićima koje smo posetili i često ima dosta morske trave, a talasi znaju da budu dosta visoki.
Centar grada je vrlo mali, ali je preslatko uređen, sa mnoštvom restorana i kafića, koji imaju raznovrsnu ponudu istarske i italijanske kuhinje po veoma povoljnim cenama.
Ovo malo ribarsko seoce prepuno je šarma i pravog mediteranskog šmeka i predstavlja idealnu destinaciju za jednodnevni izlet, posebno ukoliko nameravate da posetite Pulu ili Brione.
Brione, naravno, ne treba posebno predstavljati – to su ostrva vanvremenske prirodne lepote (sastoje se od Velog i Malog Briona), nastanjena još od praistorijskih vremena, a ogroman trag na njima ostavilo je Rimsko carstvo.
Ostale su sačuvane brojne građevine iz tog vremena, poput rimskog ladanjskog dvorca, termi, Venerinog hrama i drugih.
Početkom dvadesetog veka postaju mondensko letovalište, a nakon Drugog svetskog rata i letnja rezidencija Josipa Broza Tita u kojoj je ugostio brojne strane državnike i poznate ličnosti.
Danas su Brioni nacionalni park, nastanjen različitim vrstama divljači, prepun muzeja i istorijskih spomenika, a ukoliko ih posetite imaćete priliku da obiđete i spomen područje Vanga, Titov povremeni dom.
Ne treba ni naglašavati da privlače stotine hiljada turista, a polazak brodova je upravo iz luke u Fažani.
Lude letnje noći u antičkoj Puli
Pula se nalazi na jugozapadu istarskog poluostrva i predstavlja kulturno središte ovog dela Istre. Važi za grad parkova i brojnih letnjih festivala – filmskih, pozorišnih i muzičkih.
Tokom letnjih meseci, u gradu vladaju velike saobraćajne gužve, pa možete provesti dosta vremena kružeći kolima u potrazi za parkingom u centru tako da se naoružajte strpljenjem.
Istorijsko i kulturno bogatstvo na svakom koraku
Međutim, ukoliko ste u Istri, poseta Puli je nezaobilazna stanica.
Grad je bio naseljen od praistorijskih vremena, ali najveći trag u njemu ostavljaju Rimljani i Mletačka republika, a za vreme Austrougarske pretvara se u pravu morsku fortifikaciju i postaje najvažnija ratna luka monarhije na Jadranu.
Čuvena pulska Arena, jedan od tri najočuvanija antička amfiteatra u svetu (posle rimskog i El Džema u Tunisu) svakako predstavlja zaštitni znak grada.
Sagrađen je između 100. i 200. godine nove ere, nekada su se u njoj održavale gladijatorske borbe, a osim što je prvoklasna turistička atrakcija, dom je čuvenog Pula Film Festivala i prelepa pozornica za brojne svetske muzičke zvezde.
Čitav grad odiše antičkom kulturom, a sačuvane su i brojne druge građevine iz tog vremena, poput Slavoluka Sergijevaca, Dvojnih vrata, Herkulovih vrata, kao i čuveni Avgustov hram, sagrađen za vreme života rimskog cara, koji se nalazi na centralnom gradskom trgu.
Upravo tu možete videti arhitektonsko i kulturno bogatstvo ovog grada, kao i uticaje brojnih kultura i imperija koje su ga oblikovale.
Pulske plaže i alternativna scena
Naravno Pula nije samo otvoreni muzej, već moderan grad koji diše punim plućima.
Ukoliko želite da se okupate u gradu, možete izabrati neku od brojnih plaža – počev od Stoje, Havaii, Ambrele, Histria-e, Verudele, a blizu vam je i Pješčana uvala.
Nikako nemojte propustiti da posetite Premanturu, tj. rt Kamenjak, park prirode sa nestvarnim plažama i netaknutom prirodom, koji se nalazi u blizini ovog grada.
Ukoliko se zadesite tamo, ne propustite priliku da popijete pićence u Safari baru, na samom vrhu rta, što je nezaboravan doživljaj.
Naravno, Pula je postala jedan od sinonima za rokenrol, još u staroj Jugoslaviji, a za srednju generaciju, čim se pomene ovaj grad pomisli se na legendarne Kud Idijote.
Na žalost, Idijoti više ne sviraju, ali njihov duh je itekako prisutan – legendarni gitarista Sale Veruda, koji je pored pokojnog Tuste bio alfa i omega benda i dalje ima štand na kojem prodaje diskove i ploče na jednoj od glavnih gradskih ulica i uvek je raspoložen za druženje sa fanovima.
Ima sjajan izbor vinila, diskova, ploča i knjiga, a možete i pronaći poneki biser od legendarnog pulskog benda i uopšte sa Yu pank scene – prilika koju ne treba propustiti.
Tu je naravno i legendarni Rojc, bivša kasarna, a danas kulturni centar. Ovo mesto predstavlja stecište umetnika i dom je čuvenog pank festivala Monte Paradiso, koji je upravo proslavio tridesetogodišnjicu.
Ne smemo zaboraviti ni čuveni klub Uljanik, nekadašnju rokenrol meku grada, nazvan po brodogradilištu.
Naravno, nemojte smetnuti s uma da uživate u prelepim ulicama, fenomenalnim pivnicama, vinarijama i gastro barovima, gradskoj rivi (Lungomare), kao i da posetetite Kaštel. Na toj prelepoj tvrđavi se s vremena na vreme održavaju svirke i razne umetničke manifestacije.
Jednostavno, uživajte u Puli, jer zaista ima puno toga da pruži.
Koliko to sve košta?
Ako ste stigli do ovog pasusa, verovatno je to pitanje koje ste sebi postavili. Odgovor je – ne toliko mnogo, koliko možda zamišljate.
Ako uzmemo Rovinj kao mesto za poređenje, jer se radi o najpopularnijijoj destinaciji u kojoj su cene malo više, lep privatni smeštaj za dvoje možete pronaći od 50 evra pa naviše, i to na stotinak metara od najpopularnijih gradskih plaža.
Izbor hotela je naravno sjajan, ali je rezervisan za goste sa nešto dubljim džepom, u zavisnosti od količine luksuza koji ste zamislili.
Lep obrok u restoranu van najužeg centra grada koštaće vas od 10 (koliko košta pica) do 50 evra (kombinacija ribe i svežih morskih plodova) za dve osobe.
Ukoliko jedete na plaži, porcija od pet ćevapa sa prilogom je oko 5,5 evra, za lignje na žaru ćete izdvojiti oko 15, a prvoklasna riba košta oko 18 evra.
Lokalno pivo (Favorit ili Ožujsko) košta od dva i po – tri evra pa naviše, u zavisnosti od lokala za koji se odlučite, koliko ćete morati da izdvojite i za čašu vina.
Iznajmljivanje ležaljki na plažama je od 10 evra, koliko treba izdvojiti i za suncobran, ako su vam uopšte i potrebni.
Treba uzeti u obzir da su cene u manje popularnim mestima za nijansu niže, a u Puli pogotovo.
Cene u marketima su slične kao kod nas, ili tek nešto malo više, a pošto Hrvatska od naredne godine i zvanično prelazi na evro, od ove godine istaknute su i u evrima i u kunama, kako bi se ljudi lakše privikli.
Gospodski odgovor iz Istre negospodskom gradonačelniku Novog Sada
Dodaj komentar