Novi Sad

Grad Novi Sad Intersec-u plaća dvostruko više nego prošle godine

Obezbeđenje tuče novosađane
Foto: Screenshot / Youtube / Net TV

Gradska uprava za imovinu i imovinsko-pravne poslove sklopila je još jedan ugovor za obezbeđenje sa firmom „Intersec“ u okviru sporazuma iz 2021.

Vrednost ugovora za obezbeđivanje devet objekata u periodu od 1. januara do 31. marta ove godine je više od 42,8 miliona dinara, piše 021.rs.

Nasuprot tome, obezbeđivanje istih ovih objekata, na osnovu istog ugovora iz 2021. godine, za period od 1. oktobra do 31. decembra koštalo je Novi Sad 19.638 dinara.

Objekti za koje će „Intersec“ obezbediti portire za celodnevne smene su sportska hala u Futogu, Sportska hala „Slana bara“, „Apolo“ centar, KPC „Veternik“, pothodnik u Kralja Aleksandra, zgrada u Vojvođanskih brigada 17, sportska hala u Petrovaradinu, kulturna stanica „Omladinski centar“ i Radnički univerzitet.

To su tenderi realizovani u okviru okvirnog sporazuma, potpisanog između Gradske uprave i „Intersec“-a 2021. godine. Četvorogodišnji sporazum ukupne procenjene vrednosti 300 miliona dinara, sprovodi se po partijama. Do sada, zajedno sa poslednjom partijom, Grad je ovoj firmi platio oko 151,2 miliona dinara.

Među uslovima koje je ponuđač morao da ispuni kako bi njegova ponuda bila razmatrana nalaze se i posedovanje terminala za prepoznavanje lica, detekciju nošenja maske sa zvučnim i svetlosnim alarmima, sa mogućnošću kontrole pristupa na osnovu prepoznavanja lica koji je kompatibilan sa softverom radi povezivanja sa kontrolno-operativnim centrom za daljinsko praćenje.

Neki od propisanih uslova ponovo se kose sa preporukama Državne revizorske institucije koja je ranije ustanovila da su diskriminatorni. Ovo se posebno odnosi na kontrolno-operativni monitoring centar sa mogućnošću daljinskog praćenja sistema video-nadzora, kao ovlašćeni i licencirani softver za praćenje video nadzora koji podržava planirani sistem „smart“ analitičkog nadzora.

Ove kriterijume je DRI opisao kao diskriminatorne, jer iako posedovanje monitoring centra jeste dodatni uslov koji je u logičkoj vezi sa ovom nabavkom, diskriminatoran je uslov da ponuđači budu osposobljeni da upravljaju baš određenim softverom koji Grad Novi Sad koristi, jer modelom ugovora nije ni predviđeno daljinsko praćenje sistema video-nadzora.

Uvidom u fakture, revizor je zaključio da do objavljivanja izveštaja nije sprovedeno daljinsko praćenje sistema video-nadzora, već samo fizičko obezbeđenje ugovorenih objekata, što znači da su dodatni uslovi bespotrebni.

Podsetimo, „Intersec“ je krajem prošle godine od Gradske uprave za zajedničke poslove dobio posao obezbeđivanja 14 objekata za 19,8 miliona dinara. Novi ugovor sa „Intersec“-om u decembru su potpisali i Gradska uprava za imovinu i imovinsko-pravne poslove, i to za servis i održavanje video nadzora, a obezbeđivaće i javna komunalna preduzeća „Informatika“ i „Toplana“.

Maja prošle godine, „Intersec“ je potpisao još jedan ugovor sa Gradom, a za to je dobio 30 miliona dinara. Gradska vlast je tada ovo preduzeće angažovala zarad obezbeđivanja 14 objekata u Novom Sadu.

Ta firma je pažnju javnosti privukla kada je fotografija sa protesta u Novom Sadu, na kojoj se vidi da radnik obezbeđenja kleči na vratu jednog od demonstranata, postala viralna na društvenim mrežama.

Izvor: 021.rs

Čitajte Luftiku na Google vestima

Javio se direktor „batinaša“: To su majstori borilačkih veština, klečanje na vratu je bilo neophodno

Ekipa Luftike

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

script type="text/javascript" src="//delivery.r2b2.io/get/luftika.rs/generic/in-media">
11 Shares
Share via
Copy link