Kako će Fudbalski Savez Srbije raspodeliti novac? Kome ide najveći deo i koliko dobijaju igrači?
Ovo su pitanja koja su praktično zabranjena u našoj zemlji dok je većina Saveza učesnica Mundijala prilično transparentna po ovom pitanju. Iz staropazovačke baze se još uvek niko nije oglasio na temu distribucije novca od mundijalskog učešća, piše Telegraf u danu kada se srpski fudbaleri i ceo tim vraćaju u Beograd iz Dohe (4. decembar).
Za učešće FSS je dobio 8,6 miliona evra
Poznata je činjenica da je Fudbalski savez Srbije od samog učešća fudbalera na Mundijalu inkasirao velikih devet miliona dolara (8.6 miliona evra), To je novac koji je FIFA dodelila svakoj selekciji učesnici Svetskog prvenstva, ali je manje poznato kako će se taj novac raspodeliti unutar srpskog fudbala.
To, naravno, određuje nacionalni Savez koji drži ključ od sefa.
Fudbalerima bi, po logici stvari, kao najzaslužnijima trebalo da pripadne najveći deo, ali dosad nismo čuli glas iz nacionalne fudbalske kuće koji to može potvrditi. To je ovde izgleda i dalje tabu tema. O svemu pričaj, o svemu pitaj, samo o novcu nemoj, parola je ovdašnjih rukovodećih faktora.
Svi ozbiljni Savezi, jer svi to jesu osim našeg zbog fakta da imaju predsednika, su i pre početka Mundijala jasno i precizno utvrdili iznos nagrada za fudbalere, te nekih velikih misterija po tom pitanju nije bilo u većini reprezentacija.
Nemačka, SAD, Španija, Kanada – sve je odavno poznato
Primera radi, svakom nemačkom igraču Savez je namenio 390.000 evra ukoliko Panceri osvoje Mundijal, a nešto ispod 100.000 evra ukoliko ne prođu grupu – što im se na kraju i desilo.
Dakle, svaki nemački reprezentativac će uprkos teškoj blamaži ipak solidno profitirati od Mundijala. Za utehu.
Definitivno je najsvetliji primer Fudbalski savez Sjedinjenih Američkih Država koji je u maju ove godine doneo istorijsku odluku da poravna finansijske uslove i za mušku i za žensku reprezentaciju, zašta su se zapravo izborile dame, pa će tako i one silno profitirati od uspeha kolega na Mundijalu.
Amerikanci su od plasmana u osminu finala (poraženi od Holandije) zaradili dodatna četiri miliona na već upisanih devet od samog plasmana, a pošto Savez sebi uzme dogovorenih 10 odsto ostatak na ravne časti deli muški i daleko trofejniji ženski nacionalni tim. To na kraju, okvirno, ispada po šest miliona za obe strane.
Drugi Savez koji je izjednačio primanja fudbalera i fudbalerki koji brane boje reprezentacije je španski, i to je uradio malo posle Amerikanaca pa od ove godine i fudbaleri i fudbalerke u ovoj državi imaju ista primanja pod kapom nacionalne kuće.
Kod Kanađana je, međutim, situacija prilično drugačija, jer je Savez želeo da prikupi veliki deo za sebe od FIFA nagrade za koju su se izborili fudbaleri na čelu sa Milanom Borjanom.
Čak 40 odsto tog novca Savez je planirao da stavi u svoju kasu, što je izazvalo revolt reprezentativaca koji su čak bojkotovali treninge u pripremi pred Mundijal, pa su čelnici Saveza morali da popuste i izađu u susret željama igrača. Na koliko su se „našli“, nije na kraju rečeno, ali je bojkot prestao.
Dalje, kod Poljaka je, recimo, situacija prilično jasna kada je reč o raspodedeli FIFA novca zaslužnima za uspeh, o čemu su pisali tamošnji mediji u predvečerje Svetskog prvenstva.
Igračima Poljske po zasluzi-najveća minutaža, najveći i bonus
Najviše novca, prirodno i pravično, dobiće oni reprezentativci koji su i najviše doprineli da se reprezentacija plasira u Katar, oni sa najvećom minutažom i sa najkonkretnijim učinkom, razume se.
Poljski Savez je već odredio bonuse, pa su tako Robert Levanovski i Vojček Ščesni dobili svaki po 145.000 dolara za osam utakmica koje su odigrali u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo. Tek nešto manja suma pripala je Kamilu Gliku i Jakubu Moderu, u tom rangu je i Bartoš Berežinski, dok su ostali prilično ispod tog platežnog nivoa.
Poljaci su se, kao što je poznato, plasirali u osminu finala na Svetskom prvenstvu čime su doneli Savezu ukupno 13 miliona dolara. To znači i još bonusa za igrače.
FIFA je zaradila 7,5 milijardi dolara od prvenstva
Podsetimo da je FIFA izdvojila 440 miliona dolara za sve učesnike Mundijala, pobednika čeka 42 miliona, ali sveukupno gledano to je i dalje mali procenat od akumulirane zarade koju je Svetska fudbalska organizacija inkasirala od organizacije Mundijala u Kataru, najunosnijeg u istoriji takmičenja. Na račun FIFA se slilo neverovatnih 7,5 milijardi dolara od TV prava i brojnih sponzora za aktuelno Svetskog prvenstvo.
Srpski fudbalski savez od kontroverznog Slaviše Kokeze nema predsednika. Toliko o ovoj organizaciji. Borba za prevlast uveliko traje, pretila je da poremeti mir fudbalera pred odlazak u Katar kada je izminirana sednica na kojoj je Nenad Bjeković trebalo da bude izglasan za predsednika Saveza.
Postignuto je saglasje da se „ratne sekire“ zakopaju dok smo na Mundijalu.
Šta sledi u vremenu koje dolazi? Poučeni iskustvom odabira kadrova u FSS minulih godina, ništa dobro i drugačije od ovog što je dosad bilo, ne može biti.
Otud i pitanje ko sada ima moć da odlučuje o bonusima za fudbalere i o raspodeli tek pristiglog novca.
Izvor: Telegraf
Dodaj komentar