Svakodnevni problemi sa kojima se susreću žene pandemija koronavirusa kao da je još više naglasila. U prethodnom pandemijskom periodu značajno je povećana stopa porodičnog nasilja, teret kućnog rada je narastao, a na površinu je isplivao i veliki problem na koji se često žmuri, a to je odnos društva prema menstruaciji i stigmatizacija iste.
Ograničenost kretanja i resursa, dovela je do toga da se nepohodnost higijenskih sredstava u nekim zemljama konačno shvati malo ozbiljnije. Irska je ukinula takozvani “porez na roze”, a Škotska je postala prva zemlja u svetu u kojoj je ulošci i tamponi biti potpuno besplatni.
Iako je reč o osnovnom biološkom procesu kroz koji prolazi skoro svaka žena, o menstrualnoj pravdi tek od nedavno počinje da se govori otvoreno i bez sramoćenja, što je zapravo preduslov i neminovnost za vođenje zdravog života svake devojčice.
Međutim, ono što ohrabruje je što se i na našim prostorima, ne samo govori o ovome, već i preduzimaju neke konkretne akcije.
Sredinom septembra Filozofski fakultet u Novom Sadu postao prvi u Srbiji koji je uveo dostupna sredstva za menstrualnu higijenu za svoje studentkinje, i to zahvaljujući – pa naravno studenkinjama.
Nakon sprovedene ankete vezane za reproduktivno zdravlje žena i dostupnost sredstava za menstruaciju, devojke sa ovog fakulteta okupljenje pod imenom Ženske incijativa, rešile su da nešto konkretno i preduzmu.
Pomoću konkursa “Šta mi teško” Ministarstva omladine i sporta konkurisale su sa idejom da olakšaju svakodnevicu i studiranje svojim koleginicama i dobile na konkursu.
View this post on Instagram
U postu na svom Instagram profilu podsećaju “koliko je bitno da budemo brižne, empatične i svesne ostalih devojaka oko sebe i naših zajedničkih potreba”.
Ovo su mali ali veoma značajni koraci u našoj borbi za reproduktivna i osnovna prava i nadamo se da će se i druge obrazovne ustanove ugledati na inicijativu ovih mladih devojaka!
Hvala devojke!
Autor: Iva Parađanin
Porez na roze: Koliko skuplje Srpkinje plaćaju ‘ženske stvari’
Dodaj komentar