Filmski reditelj Dragoslav Bokan imenovan je na mesto predsednika Upravnog odbora Narodnog pozorišta. Tim povodom, oglasili su se predstavnici umetnika, glumaca, operskih i baletskih prvaka, tehničkog i stručnog osoblja te kuće.
Njihovo saopštenje prenosimo u celosti:
Poštovana javnosti, drage kolege i prijatelji Narodnog pozorišta,
Obraćamo vam se kao predstavnici zaposlenih Narodnog pozorišta u Beogradu – umetnika, glumaca, operskih i baletskih prvaka, tehničkog i stručnog osoblja – povodom nedavne odluke Vlade Republike Srbije da za predsednika Upravnog odbora naše kuće imenuje gospodina Dragoslava Bokana.
Narodno pozorište je više od ustanove. Ono je simbol kulturnog identiteta naše nacije, hram umetnosti koji već 155 godina neguje najbolje vrednosti srpske drame, opere i baleta. Kao takvo, ono pripada svim građanima Srbije, svim generacijama umetnika koji su u njega ugradili svoj talenat – i obavezno je da njegov ugled i misija ostanu neokaljani političkim uticajem i dnevnim interesima.
Imenovanje gospodina Bokana dočekali smo sa zaprepašćenjem i dubokom zabrinutošću. Smatramo neophodnim da javno izložimo jedinstven i odlučan stav zaposlenih Narodnog pozorišta: ovo imenovanje je neprihvatljivo i molimo nadležne organe da ga odmah preispitaju i ponište.
Naše obrazloženje je zasnovano na principima zakonitosti, etike i zaštite interesa kulture, kako slede:
Integritet i ugled Narodnog pozorišta: Gospodin Bokan ne ispunjava osnovne moralne uslove da predvodi Upravni odbor institucije od nacionalnog značaja. Njegova javna biografija – kao osnivača paravojne formacije aktivne u ratnim sukobima, i osobe koja je u više navrata osuđivana za krivična dela – u oštroj je suprotnosti sa vrednostima koje naše pozorište predstavlja.
Narodno pozorište promoviše umetnost, humanizam, dijalog i toleranciju, a ne ratno nasleđe i netrpeljivost. Čak i percepcija da je takva ličnost na čelu našeg Upravnog odbora nanosi nemerljivu štetu ugledu kuće, plaši našu vernu publiku i dovodi u pitanje poverenje koje smo decenijama gradili.
Zaštita umetničke slobode: Kao zaposleni umetnici, posvećeni smo očuvanju slobode umetničkog izraza u našem pozorištu. Podsećamo da je Ustavom Republike Srbije zagarantovana sloboda kulturnog i umetničkog stvaralaštva. Strahujemo da bi dolazak gospodina Bokana – poznatog po izrazito političkim i ideološkim stavovima – mogao ugroziti tu slobodu.
Njegovi javni nastupi, na kojima je više puta koristio govor mržnje prema pojedincima i zajednicama, izazivaju strah da bi uloga predsednika UO mogla biti zloupotrebljena za ideološko usmeravanje repertoara ili cenzurisanje umetničkih programa.
Narodno pozorište mora ostati otvorena scena za sve umetničke ideje koje poštuju ljudsko dostojanstvo, bez obzira na politiku – a ne prostor podložan bilo kakvoj vrsti političke propagande.
Poštovanje pravnih i međunarodnih standarda: Ovim putem podsećamo Vladu i Ministarstvo kulture da su i oni obavezni da se rukovode zakonom i međunarodnim obavezama naše države. Republika Srbija je članica UNESCO-a i potpisnica brojnih konvencija koje preporučuju da se kultura zaštiti od politizacije i da se neguju inkluzivnost i tolerancija u radu kulturnih institucija.
Smatramo da je imenovanje Dragoslava Bokana u suprotnosti sa duhom tih preporuka i da šteti ugledu Srbije u međunarodnoj kulturnoj zajednici.
Na osnovu svega navedenog, zahtevamo od Vlade Republike Srbije i Ministarstva kulture sledeće:
1. Hitno preispitivanje i povlačenje odluke o imenovanju Dragoslava Bokana za predsednika Upravnog odbora Narodnog pozorišta u Beogradu. Očekujemo da ova odluka bude poništena u najkraćem roku, imajući u vidu očiglednu štetu koju nanosi ugledu i radu naše kuće.
2. Imenovanje novog predsednika Upravnog odbora koji će biti ličnost neprikosnovenog ugleda u svetu kulture i umetnosti, sa dokazanim profesionalnim i moralnim kvalitetima. Insistiramo da se prilikom budućeg izbora konsultuju i predstavnici Narodnog pozorišta (uključujući sindikate i zaposlene), kako bismo zajedno osigurali da na čelo UO dođe osoba koja će raditi u interesu pozorišta, a ne bilo koje partije ili ideologije.
3. Zaštita Narodnog pozorišta od političkog uticaja: Pozivamo Vladu i Ministarstvo da ubuduće striktno vode računa o autonomiji kulturnih institucija. Narodno pozorište mora ostati mesto gde se neguje umetnost radi nje same i radi građana, a ne sredstvo političkih obračuna. Očekujemo od nadležnih da javno potvrde svoju opredeljenost tim principima i da preduzmu mere kako bi se narušeno poverenje obnovilo.
Mi, zaposleni Narodnog pozorišta, nastavićemo predano da radimo ono što najbolje umemo – da na scenu donosimo vrhunska umetnička dela i oduševljavamo našu publiku. U tome nam je potrebna podrška uprave koja deli iste vrednosti.
Ne pristajemo da ćutke posmatramo urušavanje ugleda naše kuće. U svom protestu i zahtevima bićemo dostojanstveni, glasni i istrajni, sve dok se ne ispravi ova nepravda naneta Narodnom pozorištu.
Pozivamo i širu kulturnu i umetničku javnost, kolege iz drugih ustanova, kao i sve građane kojima je stalo do srpske kulture, da nas podrže u ovom zahtevu.
Ovo nije politika – ovo je borba da kultura ostane slobodna, čista i u službi naroda, onako kako je oduvek i bila.
U nadi da će razum i pravda prevagnuti, srdačno vas pozdravljamo.
Sindikat „Singlus” Narodnog pozorišta u Beogradu, Sindikat baletskih igrača, Narodnog pozorišta, Sindikat muzičkih umetnika Narodnog pozorišta .
Izvor: Danas.rs
Dodaj komentar