Divčibire su jedna od najstarijih i najpopularnijih turisitčkih destinacija u Srbiji. Iz godine u godinu sve više ljudi hrli u ovo mesto u blizini Valjeva kako bi uživali u prirodi.
Ipak, malo ko zna da se iza imena Divčibara krije tragična legenda.
Stara priča kaže da je ova visoravan dobila naziv u spomen na tragičnu smrt jedne devojke, prenosi Nova.
U vreme velikih letnjih pljuskova mlada čobanica se nesrećnim slučajem utopila u nabujaloj reci Crnoj kamenici. Da bi sećanje na njenu sudbinu bilo očuvano, u narodu je visoravan zapamćena kao Devojačke bare ili Divčibare, pišu na Instagram stranici Poseti Balkan.
Stari slovenski naziv Divčibare pominje se još 1476. kao selo u turskom detaljnom popisu smederevskog sandžaka, kome su tada pripadale, pišu na sajtu divcibare.rs.
Zanimljivo je da su Divčibare jedna od najstarijih turističkih destinacija u Srbiji. Veruje se da je i sam knez Miloš lično insistirao da Divčibare otkupi od Turaka, oduševljen njihovom božanstvenom prirodom i blagotvornom klimom.
Organizovani turizam počinje da se razvija davne 1926. godine, kada Divčibare postaju omiljeno mesto za odmor stanovnika glavnog grada. Tu titulu Divčibare su sačuvale i do današnjih dana. Destinacija se iz godine u godinu sve više razvija i značajno bogati svoju ponudu, što je čini turističkim centrom u koji se možete iznova vraćati.
Ako ste ljubitelj prirode, ne morate tragati za osamljenim, dalekim destinacijama. Na samo 100 kilometara od usijanog beogradskog asfalta nalazi se ova prirodna oaza, koja svojim posetiocima pruža lepote svojih šuma, lekovitog vazduha i vode.
Još jedna velika prednost Divčibara je to što su one živa i uzbudljiva turistička destinacija tokom cele godine.
Nećete pogrešiti bilo da tamo pobegnete od neizdržive vrućine grada ili planirate da uživate u zimskim lepotama snežnih padina.
Divčibare se nalaze na 38 kilometara od Valjeva, na nadmorskoj visini od 980 metara. Ovo mesto, na centralnom delu planine Maljen, izuzetno je bogato vodom i šumom, kao i raznim životinjskim vrstama.
Okružuju ga planine Suvobor i Povlen, koje su ispresecane potocima i rekama, liticama i kanjonima. Na Divčibarama se sudaraju karpatsko-planinska i primorska klima i upravo zbog toga Divčibare zovu i fabrika crvenih krvnih zrnaca.
Dobra klima, povoljan geografski položaj, ali i povoljnije cene u odnosu na druge slične centre čine Divčibare tako poželjnom destinacijom.
Oni koji pođu u ovo mesto moći će na lokalnoj pijaci probaju domaće proizvode po kojima je ovaj kraj čuven, da se skijaju, da pešače, da uživaju u svežem vazduhu.
I mada se u poslednje vreme na Divčibarama sve više gradi, čini se da je ovo mesto i dalje taman dovoljno živo, ali da nije postalo betonska džungla kao, recimo, Zlatibor i njegov centar.
Što se smeštaja tiče, ako vas put nanese ka Divčibarama, možete da birate između hotela i privatnih apartmana.
Tri polupansiona za dve osobe u hotelu sa četiri zvedice na Divčibarama koštaju oko 320 evra.
U tu cenu ulazi korišćenje velnes i spa centra, igraonice za decu, kao i rekreativne šetnje do okolnih planinskih vrhova u pratnji profesionalnih vodiča.
U hotelu sa tri zvedice polupansion po osobi po danu je nešto više od 4.000 dinara, dok je doplata za ručak 800 dinara po danu po osobi.
Prvatni smeštaj na Divčibarama može da se nađe već od tridesetak evra po noći za dvoje ili, recimo, od 120 evra za šestoro.
U svakom slučaju, kakve god legende da ih prate, Divčibare imaju dosta toga da ponude. Posebna atrakcija je 20 metara visok vodopad Skakalo na reci Manastirici.
Na Divčibarama postoje tereni za male sportove, tenis, mini-golf, trim staza i obeležene staze za šetnju. Škola jahanja je otvorena tokom cele godine. Skijašima je na raspolaganju nekoliko ski staza i škola skijanja.
Dodaj komentar