Vlasti u Seulu pronašle su toksične supstance daleko iznad zakonske granice u Temu i Aliekspres proizvodima za decu.
Južnokorejske vlasti su saopštile da je neka dečja odeća kineskog trgovca brze mode, Temu-a, sadržala 622 puta više od dozvoljene granice toksičnih supstanci.
To uključuje plastifikatore ftalata – hemijsko jedinjenje koje čini plastiku fleksibilnijom, olovo i kadmijum, koji su klasifikovani kao opasni u zemlji, navodi Business Insider.
Vlada je testirala 26 komada dečje zimske odeće sa Temu-a, Aliekspres-a i Šajn-a i otkrila da sedam sadrži toksične supstance poput plastifikatora ftalata, olova i kadmijuma, navodi se u saopštenju.
Prema vladinom saopštenju za javnost, u dečjoj jakni je takođe utvrđeno da sadrži olovo oko 3,6 puta više od dozvoljene granice i kadmijum oko 3,4 puta više od granice.
– Plastifikatori na bazi ftalata utiču na reproduktivne funkcije kao što je smanjenje broja spermatozoida i mogu da izazovu neplodnost, pa čak i prevremeni porođaj, rekao je za AFP zvaničnik iz tima za zaštitu životne sredine u Seulu nakon ranije istrage u avgustu.
Olovo i kadmijum su opasne kancerogene materije, prema američkom Ministarstvu zdravlja.
Kombinezon iz Temu-a sadržao je 294 puta veću od zakonske količine plastifikatora ftalata, navodi se u izveštaju.
U izveštaju se takođe navodi da par dečjih cipela sa AlieXpres-a sadrži oko pet puta više olova nego što je zakonom dozvoljeno u Južnoj Koreji.
Temu, koji je u vlasništvu kineske kompanije PDD Holdings, prodaje jeftine proizvode u rasponu od stvari za kuću do motociklističke opreme. U februaru je potrošio milione dolara na reklame na Super Bowl-u u pokušaju da osvoji američko tržište.
U odgovoru na zahtev za komentar Business Insider-a, portparol Temu-a rekao je da su od sedam proizvoda pomenutih u nedavnom izveštaju vlade Seula, dva prodata na Temu-u.
– Ovi proizvodi su već bili uklonjeni sa naše platforme proaktivnim praćenjem pre nego što je izveštaj objavljen, dodao je portparol.
Dok je portparol Aliekspresa-a rekao za Business Insider da je platforma „sarađivala sa zahtevom metropolitanske vlade Seula da se ti predmeti odmah uklone iz prodaje“.
Predstavnici vlasti u Seulu nisu odgovorili na zahtev Business Insider-a za komentar.
Ceo tekst čitajte na 021.rs
Dodaj komentar