Kako je najavljivano, do kraja avgusta Srbija bi trebalo da dobije aplikaciju za praćenje kontakata zaraženih, čiji je radni naziv Covtakt.
Aplikaciju razvijaju kancelarija za IT i e-uprava Vlade Srbije.
Da li nam je ugrožena privatnost?
Poverenik Milan Marinović je ranije za N1 objasnio da će aplikacija funkcionisati po principu dobrovoljnosti i solidarnosti, da neće koristiti lične podatke već korisnički ID, te da ne bi trebalo da prikuplja podatke o lokaciji.
Ipak, prema rečima Petrovića, služba Poverenika za zaštititu podataka o ličnosti još uvek nije u potpunosti upoznata za funkcionisanjem aplikacije.
– Prema Zakonu jasno treba definisati uloge. Ko je tu rukovalac podataka? Ko je primalac podataka, a ko obrađivač? Na koji način bi to funkcionisalo? Drugim rečima, još nismo dobili potpune informacije o funkcionisanju te aplikacije, ali to je nešto što očekujemo – predočio je Petrović za Sputnik.
On je dodao da je od Kancelarije za IT i e-uprave traženo da sastave dokument pod nazivom Procena uticaja na zaštitu podataka, čime bi se proverlilo koliko je aplikacija rizična po privatnost građana. Tek nakon toga ustanoviće se da li će aplikacija biti „puštena u promet“.
Svaki korisnik će imati svoj kod
Kada korisnik aplikacije dobije informaciju da je pozitivan na koronavirus on dobija i kod koji predstavlja pseudonim. Taj kod on može da unese u aplikaciju i tada se sva lica koja je koriste, a bila su u kontaktu sa njim, obaveštavaju da su bila u blizini zaražene osobe u poslednjih 15 dana, bez otkrivanja identiteta obolelog.
Tako je za Sputnik Zlatko Petrović iz službe Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti objasnio funkcionisanje aplikacije koja će registrovati kontakte sa osobama zaraženim virusom korona.
Dodaj komentar