Ocena Evropske komisije o napredku Srbije je 3,03, a iako zvuči kao solidna zapravo nije ni blizu dobra. Ovim tempom, Srbija će u najboljem slučaju u Evropsku uniju ući za 65 godina, rekao je direktor Instituta za evropske poslove Naim Leo Beširi.
“To je jedna blaga ocena, potrebno je da u tih 35 poglavlja i političkim i evropskim kriterijumima Srbija dobije peticu kako bi postala članica Evropske unije. Ako vi imate prosečnu ocenu tri, to znači da u određenim delovima imate jedan, što znači da će zaista biti potrebno da uložite ekstremno velike napore da biste se našli među razvijenim zemljama sveta”, objasnio je Beširi.
Istakao je da je diplomatski jezik drugačiji, te tako izraz “postoji određeni napredak” uopšte znači pohvalu, piše Nova.rs.
“To znači uradili ste nešto, ali videćemo kako će to da izgleda pošto niste baš kredibilni partner da ćete sve to da sprovedete do kraja… U diplomatskom jeziku kad izrazite zabrinutost, kao što se tri godine kasni s reformom ustava u delu koji treba da reguliše nezavisnost sudstva, to je maksimum što možete da kažete. To znači dovedite se u red što je pre moguće, nećemo da pričamo s vama dok to ne rešite. Nažalost, u tih 37 tačaka i 35 poglavlja ta reč se mnogo često pominje, a mora da se zameni u ‘primenjene su sve reforme’. Mi tu formulaciju nemamo ni u jednom delu “, istakao je Beširi.
Procena je po izveštaju, da će Srbija biti spremna za EU tek za 65 godina.
“Šezdeset pet deluje vrlo optimistično ukoliko se nastavi u ovom maniru. Premijerka Brnabić i njena vlada je najgore prošla kad je u pitanju reforma svih delova društva koji vode Srbiju u EU. Nijedan premijer, a od demokratskih promena imali smo osam vlada, nije toliko lošeg uradio za Srbiju kada je u pitanju reforma koja vodi u EU”, smatra Beširi.
Kako kaže, “nema naznaka ni da će nova vlada Ane Brnabić bilo šta uraditi”.
Dodaj komentar