Dobro dan, Srbijo, Beograd je juče bio najzagađeniji glavni grad na svetu! Ispred glavnog grada Srbije bili su samo pakistanski Lahor, potom Delhi u Indiji i opet Pakistan i grad Karači. Ovo su podaci koje se mogu naći na sajtu specijalizovanom za merenje vazduha „AirVisual“. I domaći sajt izlazi sa podacima o zagađenosti vazduha u glavnom gradu kao i konstatacijom da ovaj stepen zagađenosti može izazvati zdravstvene teskobe.
Prema godišnjem izveštaju Agencije za zaštitu životne sredine o kvalitetu vazduha iz 2018. godine, Beograd se nalazio u 3. kategoriji zagađenja- što znači da je vazduh već tad bio prekomerno zagađen.
Samo nešto manje zagađenog vazduha je Niš koji je na 9. mestu prema skali AirVisal-a sa vrednostima PM2.5 čestica od 87,7 u 10 sati,ali je vrednost tokom dana krenula da opada Prema septembarskom izveštaju Agencije za zaštitu životne sredine Niš ima najviše PM2.5 i PM10 čestica u vazduhu i napominje da su najveći zagađivači toplane i individualna ložišta. Pirot je takođe u crvenoj zoni i još je zagađeniji od Niša sa koncetracijom PM2.5 čestica od 95,7 u 10 časova.
Prema kriterijumima Agencije vazduh je dobar ukoliko su parametri vrednosti PM2.5 čestica maksimalnih 30, prihvatljivim vazduhom se smatra onaj sa vrednostima ovih čestica do 55.
Pitanje kvaliteta vazduha sve više dobija na značaju i postaje jedno od prioritetnih pitanja u oblasti zaštite životne sredine. Ovo pitanje je posebno aktuelno u zimskim mesecima. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacij u 2016. godini zagađenje vazduha uzrok je preko 11.500 smrtnih slučajeva u Srbiji. Najnoviji izveštaj Ujedinjenih nacija iz juna 2019. godine kažu da je zagađen vazduh uzročnik 1 do 5 prevremenih smrti u gradovima Srbije.
Dokazana opasnost od zagađenog vazduha postoji ali ne postoji dovoljno validnih podataka o kvalitetu vazduha u realnom vremenu. Pravovremeno informisanje građana je stoga onemogućen. Problem je što postojeće automatske merne stanice, čijim se podacima može pristupiti preko veb sajta Agencije za zaštitu životne sredine, ne mere koncentraciju svih zagađivača i ne pokrivaju veliki deo teritorija gradova i okoline.
Beogradaska otvorena škola (BOŠ) je prepoznajući ovaj problem napravila pomak. Krajem septembra je održan sastank „Glasni građani-čistiji vazduh“ kojim je otpočela kampanja javnog zagovaranja sa ciljem boljeg informisanja građana o kvalitetu vazduha. Učesnici sastanka su bili predstavnici organizacije civilnog društva zaintresovani za problematiku kvaliteta vazduha a jedan od ciljeva je uključenje građana u rešavanje ovog problema.
BOŠ je prepoznajući sve veće intresovanje građana i izazove u ovoj problematici pokrenula i pionirski poduhvat uspostavljanja građanske mreže za merenje kvaliteta vazduha u Beogradu. U proteklih 7. meseci, 20 građana aktivno se uključilo u ovu inicijativu kroz instaliranje stanica za merenje kvaliteta vazduha u svopstvenim domaćinstvima.
Budući da nam predstoji zimski period i ložna sezona, u kome će kvalitet vazduha biti prioritetan izazov BOŠ poziva na saradnju i proširenje mreže saradnika kako bi zajednički pokrenuli kampanju javnog zagovaranja za bolju informisanost građana o kvalitetu vazduha širom Srbije. Sa planom praćenja kvaliteta vazduha na dnevnom nivou i redovnim obaveštavanjem javnosti, te i inicijacijom komunikacije i saradnje sa raznim akterima krucijalnim u prevazilaženju izazova smanjenja zagađenosti vazduha.
Dodaj komentar