Malo austrijsko selo Jungholz u Alpima, u kojem živi oko 300 stanovnika zateklo se u apsurdnoj geografskoj situaciji. Naime, selo je sa svih strana okruženo Nemačkom, do Austrije nema pristupni put i jedini način da stanovnici dođu do matične zemlje jeste da prođu kroz nemačku pokrajinu Bavarsku, piše Putni kofer.
Na vrhu planine visoke 1636 metara, zabijen je krst i ta je tačka, pojas širok svega jedan metar, jedina na kojoj se Jungholz spaja s Austrijom.
Većina stanovnika rođena je u Nemačkoj
Lokalci su već navikli na tu neobičnu situaciju. Većina ih je rođena u Nemačkoj, jer Jungholz nema svoju bolnicu, a austrijske su predaleko. Svi, međutim, imaju austrijski pasoš. Hrana i piće dostavljaju se iz Nemačke, a telefonska veza i internet iz Austrije. Imaju dva različita poštanska broja, koriste usluge doktora i zubara iz Nemačke, a prema posebnom ugovoru, deca iz Jungholza idu u školu u 40 kilometara udaljenu Bavarsku.
U Jungholz dolaze turisti na zimski skijaški odmor, njih i do 3.000, ali čak ni oni iz Nemačke često ne znaju da borave u susednoj zemlji. Najbliži veći gradovi su Minhen i Štutgart.
Ljudi koji rade u nekom od austrijskih gradova svaki dan se na posao voze kroz Nemačku da bi ušli u svoju zemlju, pa na povratku ponovo prelaze granicu. Stanovnici govore nemačkim dijalektom, a većina radnika u uslužnim delatnosti je iz Nemačke. Neobičnost situacije vidi se u brojnim svakodnevnim poslovima.
Za vreme pandemije tražili poseban status
Istorija tih odnosa može se pronaći u seoskim arhivima koji otkrivaju detalje iz poslednjih 700 godina. Prvi je 1342. nemački farmer Herman Heselin prodao zemlju jednom Austrijancu, nakon čega su usledili vekovi austrijske vlasti, dok se karta Evrope neprestano menjala. Zanimljivo je i da je 1868. potpisan ugovor između Austrije i Bavarske koji je dozvoljavao slobodnu trgovinu i razmenu dobara između Jungholza i Nemačke, puno pre nego je to urađeno na državnom nivou, formiranjem Evropske ekonomske zajednice i kasnije Evropske unije.
Poseban je problem nastao kad je buknula pandemija Covida-19 i kada su se zatvarale granice zemalja. To je Jungholz dodatno izolovalo od matične zemlje Austrije, s obzirom na to da su najbliži lekari, mesta za testiranje i vakcinisanje bili u Nemačkoj. Nakon potpune odsečenosti od sveta u prvom talasu, na jesen 2020. gradske vlasti su se dogovorile da budu tretirani kao izuzetak pa su posmatrani kao stanovnici Nemačke.
Iako svesni bizarne situacije u kojoj se nalaze, stanovnici vole svoje planinsko selo i nerado ga napuštaju, a za sebe će reći da nisu ni Austrijanci ni Nemci, već jednostavno – Jungholzeri.
Izvor: Putni kofer
koja glupost novinarstva<
kome treba pasoš?