Pravni tim advokatica Marina Mijatović, Ivana Soković Krsmanović i Jelena Stanković ponudile su pravnu pomoć svim zainteresovanim ženama, žrtvama nehumanog postupanja u ginekološko-akušerskim zdravstvenim ustanovama Republike Srbije.
Zainteresovane da ostvare pravnu pomoć do prvog aprila treba da dostave svoje kontakt podatke (ime, prezime i broj telefona) i opis događaja (hronologiju, ustanovu i datum događaja), na mail [email protected], a tim će ih obavestiti o daljim koracima.
Cilj je da se problem nehumanog postupanja u ginekološko-akušerskim zdravstvenim ustanovama sistemski reši preko nadležnih organa u okviru zdravstvenog sistema. Važno je da prijave budu dostavljene zdravstvenoj inspekciji što pravni tim ove tri pravnice planira da uradi.
– Doživela sam najstrašnije iskustvo u porodilištu, koje ne bih poželela ni najgorem neprijatelju. Izgubila sam bebu, koju sam mrtvu izvukla iz sebe u bolničkom toaletu, jer nije bilo nikoga da mi pomogne, niko me nije čuo kad sam zvala u pomoć”, u suzama za Nova.rs ispričala je Milica Filipović (23) iz Šapca, dok se prisećala najtežih dana u svom životu.
Borba za bolje uslove u ginekološko-akušerskim zdravstvenim ustanovama počela je ovakvim ispovestima kojih u protekloj godini nije bilo malo.
Jovana Ružičić iz Centra za mame kaže za N1 da se porodilje žale na mnogo toga, poput uslova u klinikama i hrane, ali najviše na odnos zaposlenih prema njima, odnosno na nedostatak empatije i ljudskosti, i da je jedno njihovo istraživanje pokazalo da posle iskustva u porodilištu svaka deseta žena ne želi više nikad da postane mama.
Istraživanje o iskustvima žena na porođaju u Srbiji koje je sproveo Centar za mame pokazalo je da 73% žena nije učestvovalo u donošenju odluka na svom porođaju, 74% nije ostvarilo pravo na punu informisanost, a čak 96% žena nije bilo ponuđeno vodom u toku porođaja.
Dve trećine učesnica ovog istraživanja je bilo nezadovoljno atmosferom u porodilištu, a mogućnost da biraju kako žele da se porode je imalo samo dve petine porodilja. Većini žena je onemogućeno da se kreću pred porođaj, kao i da zauzmu položaj koji im najviše odgovara.
Dodaj komentar