Novi Sad

Pokrenuta peticija za oslobađanje Relje Stanojevića, uhapšenog nakon protesta (VIDEO)

relja stanojević
Foto: Printscreen

Pokrenuta je peticija za oslobađanje studenta Akademije umetnosti u Novom Sadu, Relje Stanojevića, koji je uhapšen jutro posle velikog protesta u tom gradu zbog pogibije 14 građana kada se nadstrešnica Železničke stanice obrušila na njih, a koga je Goran Ješić pokušao da odbrani od policajaca u civilu dok su ga privodili, 5. novembra, zbog čega je i on odmah uhapšen.

Peticiju (koja se nalazi na ovom linku) pokrenuli su građani, studenti i profesori novosadske Akademije umetnosti.

„Mi, dole potpisani građani, među kojima su studenti, bivši studenti, profesori, bivši profesori i saradnici Akademije umetnosti u Novom Sadu, obraćamo se ovim pismom kao građani koji izražavaju duboku zabrinutost zbog hapšenja našeg kolege i studenta Akademije Relje Stanojevića. Relja je priveden od strane neidentifikovanih lica zbog prisustvovanja mirnim protestima održanim kao reakcija na tragičan gubitak četrnaest nevinih života u Novom Sadu prošle nedelje. Ovaj događaj podseća nas na važnost prava na slobodno izražavanje i na odgovornost umetničkih i obrazovnih institucija da podrže svoje studente u njihovoj borbi za pravdu i ljudska prava“, stoji u peticiji.

Smatramo, dodaje se, da je osnovno pravo svakog građanina da učestvuje u društvenim procesima, da izrazi tugu i zabrinutost, te da traži odgovornost i promene u suočavanju s tragedijama.

„Reljino prisustvo na protestima nije bilo akt nasilja, već čin građanske odgovornosti i solidarnosti sa sugrađanima koji tragaju za pravdom. Njegovo privođenje od strane neidentifikovanih lica, a zatim i hapšenje, stoga, smatramo neopravdanim i uznemirujućim, jer šalje poruku zastrašivanja onima koji mirno izražavaju svoje stavove“, navodi se.

Umetnost je, objašnjavaju u peticiji, moćan način izražavanja stavova o društvenim, političkim i etičkim pitanjima, a umetničke zajednice su prostori gde se podstiče kritičko mišljenje i solidarnost. Umetnici i studenti umetnosti često su među prvima koji reaguju na društvene nepravde, dajući glas obespravljenima i podsećajući na važnost humanosti. Reljino pravo na mirno izražavanje zabrinutosti za opšte dobro i njegov društveni angažman ne smeju biti razlog za kriminalizaciju.

Izvor: Danas.rs

Čitajte Luftiku na Google vestima

Novosađanin priveden zbog rasprave ispred prostorija SNS-a: „Ja nisam narod?“

Ekipa Luftike

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

script type="text/javascript" src="//delivery.r2b2.io/get/luftika.rs/generic/in-media">
Share via
Copy link