Najveće kolo je odigrano, sada se još samo čeka zvanična potvrda obaranja rekorda koja stiže iz Londona. Sudije će na osnovu snimaka, i priloženih dokaza odlučiti da li jučerašnje kolo ulazi u Ginisovu knjigu rekorda. Procedura je prilično komplikovana, a rezultate možemo očekivati u narednih nekoliko dana.
Više od 12.000 ljudi igralo je Veliko Bačko kolo, Katanku i Užičko kolo, neprekidno se držeći za ruke. Četiri novosadska bulevara spojila su se u kolo dugo 6 kilometara, a na ovu manifestaciju stigli su gosti iz Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Hrvatske, Bugarske, Italije, Mađarske, Slovenije, Nemačke i Austrije. Ovo je tako postalo i kolo koje je zaigralo najviše naroda i narodnosti, od 7 do 77 godina.
Marija Kostović doputovala je iz Crne Gore kako bi zaigrala u najvećem kolu za Ginisa. Ona je nakon manifestacije podelila svoje utiske sa nama.
– Bilo je odlično, mi smo svi oduševljeni, i jako nam je drago što smo došli, i bili deo ove manifestacije. Posebno emotivno je bilo kada su se i građani uključili i kada smo zajedno igrali Užičko kolo. Kada smo završili i kada je usledio aplauz, bilo je i suza radosnica – kaže ona.
Pogledajte kako je teklo kolo iz minut u minut
Dosadašnji Ginisov rekord u ovoj kategoriji je kolo koje je igralo 250 ljudi, pa je novosadska manifestacija zadala težak zadatak svima u svetu. Predsednik kulturno – umetničkog društva Veliko kolo, i glavni organizator manifestacije, Milan Vesečinović, kaže da je zadovoljan kako je protekao jučerašnji dan.
– Sve je proteklo onako kako smo planirali. Veoma sam zadovoljan, i ponosan na sve folkloraše i građane koji su nas podržali. Sada ostaje još da sačekamo i zvaničnu potvrdu rekorda iz Londona – kaže Veselinović.
Kako bi se zadovoljili kriterijumi Ginisove komisije, svaki igrač juče je na sebi imao bar kod, a na 27 mesta postavljeni su čitači kodova. Kolo je snimano iz vazduha, dronom i iz helikoptera, a u samoj organizaciji je učestvovalo mnogo ljudi, od članova kulturno – umetničkih društava, do volontera, policije, i građana.
Ulazak u najpoznatiju knjigu svetskih rekorda ne donosi nikakve novčane nagrade. Ako želite da se prijavite i oborite neki rekord, moraćete da platite samu prijavu, a ako želite nešto brži proces, možete da platite i izlazak sudija na teren. Ovo košta oko 10.000 evra, a sama procedura zna biti komplikovana, pa mnogi rekordi ostanu neprijavljeni. Druga opcija je da sami pribavite dokaze i pošaljete ih u London, a zatim sačekate zvaničnu odluku i potvrdu.
Dodaj komentar