Srbija Vesti

Vlada Srbije vratila projekat Jadar, a nemački kancelar stiže 19. jula da to i potvrdi

rio tinto jadar
Foto: Rio Tinto

Vlada Srbije donela je na današnjoj sednici novu uredbu kojom se, nakon odluke Ustavnog suda, projekat „Jadar“ vraća u život.

Vlada je, nakon odluke Ustavnog suda u vezi sa projektom „Jadar“, izvela „pravni manevar“ donošenjem nove Uredbe o primeni Uredbe o utvrđivanju Prostornog plana područja posebne namene za realizaciju projekta eksploatacije i prerade minerala jadarita „Jadar“, koja je prethodno bila ukinuta u januaru 2022. nakon masovnih protesta građana.

Nova Uredba, kako se navodi, stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srbije”, čime ponovo počinje da se primenjuje Uredba o utvrđivanju Prostornog plana područja posebne namene za realizaciju projekta eksploatacije i prerade minerala jadarita „Jadar”.

Nemački kancelar Olaf Šolc i potpredsednik Evropske komisije za energetiku Maroš Šefčovič dolaze u Srbiju 19. jula, kod predsednika Srbije Aleksandra Vučića, saznaje N1.

Kako javlja pomenuti portal, u 9:50 biće potpisan Memorandum o razumevanju između EU i Srbije o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima.

Potpisnik će biti Maroš Šefčovič.

Novinar FAZ Mihael Martens juče je objavio na društvenoj mreži X da je tema litijum za nemačku automobilsku industriju.

Pre nekoliko meseci evropski komesar za „Zeleni plan“ Maroš Šefčovič uzburkao je javnost u Srbiji izjavom da se uklanjaju poslednje pravne prepreke za trgovinsko partnerstvo EU-Srbija“ u vezi sa litijumom odnosno drugim kritičnim sirovinama, što je izazvalo nedoumicu po više osnova.

Na pitanje o kojim preprekama se radi, nije naveden precizan odgovor, već je pomenuto potpisivanje pisma o namerama, što je urađeno 22. septembra 2023. godine – o strateškom partnerstvu između EU i Srbije o kritičnim sirovinama i baterijama, što je po Evropskoj komisiji “predstavljalo važan korak ka stvaranju održivog i konkurentnog ekosistema e-mobilnosti u Srbiji”.

Nakon ove izjave, N1 je pisao Evropskoj komisiji po pitanju ovih izjava, odgovore pogledajte OVDE.

Čitajte Luftiku na Google vestima

Direktor projekta „Jadar-Rio Tinto“: „Ne postoji ekološki rudnik, uvek će biti uticaja na životnu sredinu“

Redakcija Luftika.rs

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

script type="text/javascript" src="//delivery.r2b2.io/get/luftika.rs/generic/in-media">
29 Shares
Share via
Copy link