Magazin

Oronula ‘vila promaja’ prodaje se za skoro 800.000 evra, a sve to zbog jedne Marije

marija i pjer kiri kuca
Foto: Tanjug/AP

Poljski premijer izdao je nalog vladi da otkupi kuću koju su nobelovci Marija i Pjer Kiri koristili kao vikendicu u periodu od 1904. do 1906. godine u Francuskoj.

Prvi čovek poljskog parlamenta Mateuš Moravijecki je istakao da je kuća, koja se nalazi na obodu Pariza, deo poljske istorije. Kuća bračnog para Kiri ima 120 kvadrata i građena je od kamena i cigle, a cena je neverovatnih 790.000 evra.

U kuću su potrebna velika ulaganja, ali agent za nekretnine tvrdi da tapete koje se ljušte, kamin i podne pločice datiraju iz vremena kada je bračni par čuvenih naučnika boravio u ovoj nedašnjoj lepotici.

Agent tvrdi i da je Marija sama slikala po plafonu, ali nema dokaza da se čuvena naučnica bavila preuređivanjem kuće.

– Kuća je sazidana 1890, a Pjer i Marija Kiri su je koristili za odmor u periodu od 1904. do 1906. godine. Ovde su dolazili sa ćerkama Irenom i Evom – rekao je Danijel Kazu Mingot, vlasnik lokalne agencije za nekretnine.

Kako tvrdi, Marija i Pjer su ovde dolazili vikendom, za uskršnje praznike i tokom letnjeg odmora. Ipak, Mingot kaže da u ovoj vikendici čuveni bračni par nije vršio eksperimente.

Pjer Kiri je poginuo 15. aprila 1906. godine, dok je putovao na sastanak u Pariz, a na njega su, dok je prelazio ulicu, naletele kočije.

– Nakon ove nesreće Marija je povremeno sa ćerkama dolazila u vikendicu, a onda je prestala da dolazi. Kuća, plac od devet ari, na kojem su bili golubarnik i vodena pumpa su prodati – rekao je Mingot.

Procenjuje se da će u obnovu kuće morati da bude uloženo oko 200.000 evra. Mingot kaže da je potrebna „ljubav na prvi pogled i poštovanje istorije ovog zdanja“ da bi neko poželeo da uloži novac u ovu vikendicu.

Ideja da Poljska otkupi kuću naišlo je na negodovanja poljske javnosti, koja smatra da bi njihova vlada mogla pametnije da uloži novac građana nego da ga troši na kuću u kojoj Marija Kiri nije dugo boravila.

Međutim, vlada Poljske je rekla da joj je prioritet da obezbedi i brine o mestima i predmetima koji su od velikog značaja za istoriju te zemlje.

Podsetimo, Marija Kiri rođena je kao Marija Sklodovska 1867. godine. U Pariz se preselila 1891. i bila je jedna od prvih žena koja je studirala na Sorboni. Bila je veoma ambiciozna i želela je da gradi karijeru sa svojim suprugom. Nakon Pjerove smrti ponuđen joj je posao na Sorboni i bila je prvi ženski profesor na novom Univerzitetu.

Dvostruka je dobitnica Nobelove nagrade, prvi put 1903. godine, iz fizike, zajedno sa mužem Pjerom Kirijem i Anrijem Bekerelom za naučna dostignuća u ispitivanju radioaktivnosti, a drugi put 1911. godine iz hemije, za izdvajanje elementarnog radona. Ona je do danas ostala jedina žena koja je Nobelovu nagradu dobila dva puta.

Umrla je 1934, u Francuskoj od aplastične anemije. Nema sumnje da je oboljenje bilo posledica izlaganja radijaciji.

Izvor: Telegraf

Čitajte Luftiku na Google vestima

Prva kuća iz 3D štampača završena za 5 dana i bez majstora, rezultat 94 savršena kvadrata

script type="text/javascript" src="//delivery.r2b2.io/get/luftika.rs/generic/in-media">
75 Shares
Share via
Copy link