Srbija Vesti

Šta je sadržaj uredbe EU koju su Vlada Srbije i Vučić odbili da potpišu

FoNet-VUÈIÆ-NOVINARI
Foto: FoNet/Aleksandar Levajković

Na jučerašnoj sednici Vlade Srbije (24. februar), predsednik Srbije Aleksandar Vučić, odigrao je ključnu ulogu u opredeljivanju članova Vlade da glasaju protiv uredbe EU, kojom se apeluje na poštovanje nepovredivosti teritorijalnog integriteta Ukrajine i međunarodnog prava.

Prisutni na sastanku su odbili da usvoje pomenuti dokument na Vučićevo insistiranje, dok o evenulnim sankcijama Ruskoj Federaciji nije ni raspravljano, prenosi Nova.

Reč je o “Uredbi Saveta EU 2022/259 od 23. februara 2022. o izmenama i dopunama Uredbe (EU) br. 269/2014 u vezi sa restriktivnim merama u pogledu radnji koje podrivaju ili ugrožavaju teritorijalni integritet, suverenitet i nezavisnost Ukrajine”.

Odbijanjem da usvoji pometu uredbu, Srbija je odbila da javno osudi agresiju na Ukrajinu, čime je postala jedna od retkih evropskih država koja to nije učinila.

Šta tačno čini sadržaj pomenutog dokumenta

Navedeni dokument Savet EU je usvojio  23. februara, na vanrednoj sednici.

„Dana 23. februara 2022. Savet je usvojio Odluku (CFSP) 2022/265 o izmeni Odluke 2014/145/CFSP i o uvođenju mehanizma derogacije za određene operatere koji potpadaju pod zamrzavanje sredstava i zabranu stavljanja na raspolaganje sredstava i ekonomskih resursa. Te izmene spadaju u delokrug Ugovora i stoga su regulatorne mere na nivou Unije neophodne za njihovu primenu, posebno u cilju obezbeđivanja njihove jedinstvene primene u svim državama članicama“, navodi se u dokumentu.

Reč je naravno o prvom paketu sankcija EU, upućenom protiv Ruske Federacije, koji je donesen nakon otpočinjanja invazije ove države na Ukrajinu. Obuhvata mere protiv onih koji su umešani u „nezakonitu odluku“ i banaka koje finansiraju ruske vojne i druge operacije na separatističkim teritorijama u Donbasu.

Predložene mere su pre svega usmerene na onemogućavanje Rusiji pristupu kapitala i finansijskim tržištima EU, u cilju ograničenja finansiranja „eskalacione i agresivne politike“. Takođe, mere su usmerene i na trgovinu dva separatistička regiona sa EU, sa ciljem da odgovorni za agresiju osete „jasne posledice“ svojih odluka. prenosi Nova.

Ovim dokumentom planirano je uvođenje sankcija 351. predstavniku ruske Dume, koji su glasali za nezavisnost separatističkih teritorija, kao i 27 pojedinaca i entiteta. Obuhvaćeni su donosioci odluka, predstavnici odbrambenog sektora i finansijske institucije koje su podržavale ruske operacije.

 EU je od Srbije očekivala usklađivanje sa donetom uredbom

– Srbija je zemlja kandidat i zato se od nje očekuje da se uskladi sa odlukama EU u domenu spoljne i bezbednosne politike – izjavio je Petar Stano, portparol EU.

Podsetimo, iza većinske odluke da se odbije predlog EU da Srbija apeluje na poštovanje teritorijalnog integriteta Ukrajine nisu stali ministri iz redova SPS, Branko Ružić i Novica Tončev, koji su tokom glasanja ostali uzdržani, ali ni ministarke Zorana Mihajlović i Jadranka Joksimović koje su glasale ZA. Svi ostali su bili protiv.

Za danas je planirana još jedna sednica Saveta za nacionalnu bezbednost, posle koje će se Vučić sastati sa patrijarhom Porfirijem, sa kojim će takođe razgovarati o ukrajinskoj krizi.

Nakon toga se očekuje da predsednik Srbije ovakav stav Vlade obrazloži javnosti.

Izvor: Nova

Čitajte Luftiku na Google vestima

Premijerka tvrdi da Vučić nije odbio predlog EU da podrži teritorijalni integritet Ukrajine

script type="text/javascript" src="//delivery.r2b2.io/get/luftika.rs/generic/in-media">
136 Shares
136 Shares
Share via
Copy link