Srbija

“Srpska Sparta”: Šta se zna o udruženju uočenom ispred prostorija SNS-a u Novom Sadu?

srpska sparta
Foto: Printscreen

Pripadnici Udruženja ljubitelja sporta “Srpska Sparta” iz Pančeva uočeni su 5. novembra ispred prostorija Srpske napredne stranke u Novom Sadu.

Kako piše Danas, oni su se u Novom Sadu našli ispred prostorija SNS tokom protesta ispred Gradske kuće, a u prošlosti su povezivani sa različitim kriminalnim delatnostima, kao i sa režimom Aleksandra Vučića.

Narodna poslanica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić je “Srpsku Spartu” okarakterisala kao “SNS batinaše” i “rasadnik njihovih falangi i ubačenih elemenata”. Tokom prenosa N1 televizije ispred štaba naprednjaka spazila je dvojicu “spartanaca” Zorana Stavrevskog Stavru i Zorana Rajačića Raju.

To udruženje, u APR-u upisano kao “Udruženje sportista i ljubitelja sporta”, vodi upravo Rajačić Raja. Za njega je NIN ranije pisao da je obezbeđenje u JKP “Higijena” Pančevo, ali je i u lokalnom odboru SNS-a predsednik odbora za sport i omladinu.

Lokalni pančevački mediji izveštavali su više puta o humanitarnim aktivnostima “Srpske Sparte”, a objavljivan je i njihov “kodeks ponašanja”. U Kodeksu stoji da i da su članovi dužni “u svakoj prilici da se bore protiv nereda, nasilja i da poštuju moralne i etičke norme ponašanja pogotovo na sportskim skupovima”.

Sudeći po ranijem pisanju medija i tvrdnjama opozicionih aktera, ne drže se baš svi “Spartanci” tog načela.

Članovi tog udruženja, kako je ranije pisao NIN, viđani su kod predsedništva, u Lučanima, na različitim protestima, poput julskih demonstracija 2020. godine.

To udruženje povezivano je sa Brankom Malovićem, poverenikom SNS-a za Južnobanatski okrug.

Veze sa “Srpskom Spartom” ima i direktor Gradskog zelenila Pančeva Dejan Simeunović Simke, koji je i funkcioner naprednjaka. Simeunović je bio optužen da je 15. novembra 2008. godine kao obezbeđenje kluba u Pančevu ubio Igora Birtaša, ali je za to delo nakon niza preokreta tokom suđenja oslobođen decembru 2017. godine. Odluku je doneo Apelacioni sud sudu u Beogradu, ocenom da je u pitanju bila nužna odbrana.

“Spartanci” iz Pančeva viđani su i u Lučanima, na dan izbora 2018. godine, koje javnost pamti pre svega po crnim džipovima i verbalnom sukobu tadašnje državne sekretarke MUP-a Dijane Hrkalović i predsednika Dveri Boška Obradovića i drugih opozicionih lidera koji su ušli u policijsku stanicu.

“Crta” je tada podnela prijave protiv nekoliko direktora komunalnih preduzeća iz Novog Sada, Pančeva, Vršaca i Šida, čija su vozila tog dana u Lučanima primećena, pa i protiv Simeunovića.

Marinika Tepić je i 2019. godine objavila fotografiju članova “Srpske Sparte” sa protesta ispred Predsedništva 17. marta. Simeunović je tada, prema rečima Tepić, nadzirao prvu liniju odbrane Predsedništva od demonstranata. Uz njega je bio, objavila je ta poslanica, i Zoran Savić, saradnik pokojnih šefova zemunskog klana Dušana Spasojevića Šiptara i Mileta Lukovića Kuma.

Izvor: Danas.rs

Snimatelj Euronews Srbija napadnut tokom izveštavanja sa protesta (VIDEO)

Ekipa Luftike

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

Share via
Copy link